fbpx

Zaczarowane skrzypce. Wieniawski: prosto z konkursu

Place: sala widowiskowa

ZACZAROWANE SKRZYPCE. WIENIAWSKI: PROSTO Z KONKURSU

Artyści Filharmonii Poznańskiej

14 października 2016, godz. 19.00

bilet: 20 zł

wieniawski 2

Dzieje Filharmonii Poznańskiej – zarówno instytucji, jak i jej nazwy sięgają lat dwudziestych XX wieku. Wtedy to „umuzycznieni”, a patriotycznie nastawieni mieszkańcy Poznania, przyzwyczajeni do słuchania koncertów nawet w okresie zaborów postanowili powołać Filharmonię Poznańską. Nie była to jeszcze instytucja organizującą koncerty, ze specjalnym budynkiem czy salą, ale wyrażała tęsknoty muzyczne i aspiracje środowiska.  Obecny Dyrektor wprowadził repertuar wychodzący naprzeciw oczekiwaniom szerokiej publiczności, nie rezygnując z ambitnych propozycji programowych. Jednym z nurtów obecnej działalności Filharmonii Poznańskiej jest – poza zapraszaniem do Poznania gwiazd światowych scen i estrad – odkrywanie młodych, wybitnie uzdolnionych muzyków. Wieloletnią tradycję comiesięcznych "Koncertów Poznańskich" adresowanych do pracowników zakładów pracy (w 2010 roku odbył się 400 koncert) rozszerzono o działania sprawdzone w domach kultury w zakresie popularyzacji muzyki. W 2011 roku rozpoczęto również gruntowną modernizację słynnego ruchu Pro Sinfonika, którego działalność skierowana jest do najmłodszej publiczności.

lavrov stepan

Lavrov Stepan – skrzypce (uczestnik XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu)

Stepan jest absolwentem Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu. Ukończył również studia w Hochschule für Musik H. Eisler w Berlinie, w klasie prof. K. Blachera. W latach 2000-2009 jego profesorem był M. Rakowski. Od 2015 r. uczęszcza do klasy mistrzowskiej Z. Brona. Współpracował z tak renomowanymi artystami, jak: L. Maazel, V. Gergiev, L. Kavakos, F.P. Zimmermann, A.-S. Mutter i P. Zukerman.

Jego europejski debiut miał miejsce w londyńskiej Duke Hall, pod batutą D. Massona. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego A. Postacchini (Włochy), w 2015 r. otrzymał II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym L. Sigall (Chile), IV Nagrodę Specjalną w Konkursie R. Lipizera oraz Nagrodę Specjalną Bärenreiter Verlag w Międzynarodowym Konkursie ARD. Obecnie Stepan gra na skrzypcach Nicoli Amatiego, 1670, używając wykończonego złotem smyczka Eugène’a Sartory z 1925 r.

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Maciej Żółtowski – dyrygent

Program:

Henryk Wieniawski, II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Ludwig van Beethoven, VII Symfonia A-dur op. 92

logo fp
logo iksww

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj