fbpx

Edward Czerny - swing i jazz

Place: sala widowiskowa

Wyjątkowy Koncert Noworoczny
Edward Czerny – swing i jazz
Koncert jubileuszowy z okazji 100. rocznicy urodzin artysty

22 stycznia 2017, godz. 19.00

bilet: 40 zł

czerny

Wykonawcy:
Eljazz Big Band
Józef Eliasz - bandleader
Anna Serafińska – wokalizy, improwizacje, piosenki
Marysia Warsztocka (8 lat) - śpiew
Dawid Czernik – improwizacje skrzypcowe i kontrabasowe

Wyjątkowy koncert noworoczny z okazji 100. rocznicy urodzin Edwarda Czernego, króla swingu i ojca polskich big bandów. Wieczór wspomnień, muzycznych emocji i dowód wprost na to, że muzyki na żywo – choćby nie wiem co – nic nie zastąpi.

W wykonaniu siedemnastoosobowego Eljazz Big Bandu z Bydgoszczy pod dyrekcją bandleadera Józefa Eliasza zabrzmią beguiny, walce, boogie, bebopy, fokstroty w oryginalnych instrumentacjach kompozytora. Przypomnimy przeboje sprzed przeszło pół wieku Pójdę wszędzie z tobą, Motyle w sweterkach, Malaguena, Marzenia dziewcząt, Już północ napisane dla Urszuli Dudziak, Danuty Rinn, Ireny  Santor i Violetty Villas - piosenkarek wypromowanych przez Edwarda Czernego w jego kultowych audycjach radiowych rozgłośni warszawskiej, przy których tańczyła cała Polska. Nie zabraknie granych na całym świecie standardów jazzowych Molo boogie, Kolorowa karuzela, Na Trasie W-Z skomponowanych przez artystę dla własnego big bandu, występującego pod nazwą Orkiestra Taneczna Polskiego Radia pod dyrekcją Edwarda Czernego. Był to najpopularniejszy polski powojenny big band za żelazną kurtyną na europejskim poziomie wykonawczym. Edward Czerny nagrał z nim ponad 300 płyt z większością, znanych i lubianych do dziś, polskich szlagierów z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zeszłego stulecia (patrz: nota biograficzna Edwarda Czernego).

Wokalistką, która perfekcyjnie opanowała różnorodny stylistycznie i formalnie repertuar projektu Edward Czerny – Swing i jazz jest Anna Serafińska. Wyrazista osobowość artystyczna, posiadająca dzwięczne cztery oktawy Violetty Villas, umiejętność śpiewania różnymi technikami i stylami wokalnymi Urszuli Dudziak, niezrównana wykonawczyni kantylen Ireny Santor i swingowych kreacji tekstów Danuty Rinn.

W lirycznie prowadzonych liniach melodycznych oraz żywiołowych improwizacjach skrzypcowych i kontrabasowych usłyszymy Dawida Czernika, jednego z trzech finalistów konkursu młodych wykonawców muzyki Edwarda Czernego w 2015 roku, organizowanego corocznie przez fundację kompozytora.

Z towarzyszeniem Eljazz Big Bandu wystąpi swingująca, ośmioletnia Marysia Warsztocka, w jednym z dziecięcych szlagierów Edwarda Czernego z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, zatytułowanym Moja lala ma na imię Kasia, z krótką lecz niełatwą wokalizą.

Edward Czerny uważany jest za twórcę polskiej powojennej muzyki rozrywkowej i prekursora polskiej, jazzowej muzyki orkiestrowej w 2 połowie XX wieku. Od 2004 roku rodzinna Fundacja im. Edwarda Eberharda Czernego, posiadająca pełnię praw do twórczości artysty, zorganizowała ponad sto koncertów monograficznych, które pozostawiły niezapomniane wrażenia artystyczne w sercach i pamięci miłośników muzyki rozrywkowej, fanów bigbadowego jazzu oraz entuzjastów tańców towarzyskich, standardowych i latynoamerykańskich.

Po koncercie proponujemy Edward Czerny zaprasza na Swing Dancing disco/impreza taneczna z archiwalnymi nagraniami przebojów Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia pod dyrekcją Edwarda Czernego. Przykładowe tytuły w porządku alfabetycznym:
Alabama, Apasjonata, Augustowskie noce, Ave Maria no morro, Brzydula i rudzielec, Chłopcy z obcych mórz, Czerwony autobus, Czterdzieści kasztanów, Daj mi zachować wspomnienia, Deszczowy fokstrot, Dla ciebie miły, Embarras, Gdy mi ciebie zabraknie, Gdy ty się śmiejesz, Granada, Indonezja, Karuzela, Kolorowa cha-cha, Lato, lato, Malaguena, Malenki znak, Mazurskie wspomnienia, Mexikana, Motyle w sweterkach, Marzenia dziewcząt, Na Francuskiej, Nasza miłość ma kolor jesieni, Nie odchodz, Nietrudno zerwać kwiat, Ożen się Jonny, Parasolki, Pierwszy siwy włos, Pik, pik, pik, Plamy na słońcu, Pójde wszędzie z tobą, Popatrzy w oczy taki ktoś, Rudy rydz, Sam by nie tańczył samby, Serduszko puka w rytmie cha- cha, Si senior, Soho mambo, Siwy włos, Spójrz prosto w oczy, Szczęścia nie szukaj daleko, Szesnaście lat, Tylko raz, W małym kinie, W zielonym ZOO, Wrzuć grosik do grajacej szafy, Z toba jedynie tanczyć chce i in. (ok. 600 popularnych piosenek i bigbandowych szlagierów tanecznych)

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj