fbpx

Klub Dialog - Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz

Place: sala widowiskowa

Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz
koncert i spotkanie autorskie

5 lutego 2016, godz. 17.00

bilet: 20 zł
Sala Miejska, ul. Dąbrowskiego 8

debski

Na program koncertu składają się kompozycje Krzesimira Dębskiego – pieśni i piosenki do wierszy Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka i Andrzeja Mogielnickiego, wśród nich znane przeboje, jak "Dumka na dwa serca", "Czas nas uczy pogody", a także piosenki z filmów i seriali.
Po koncercie spotkanie i promocja książki Krzesimira Dębskiego "Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia"

Krzesimir Dębski − polski kompozytor muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection.
Studiował kompozycję w poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego.
Mąż Anny Jurksztowicz, z którą ma syna Radzimira (kompozytor muzyki filmowej i rozrywkowej, dyrygent, a także producent muzyczny) i córkę Marię.

Jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w 25 krajach. Zespół został laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii. Krzesimir Dębski wielokrotnie zdobywał też tytuł "Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku" w ankietach magazynu "Jazz Forum". W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma "Down Beat".

Jego twórczość jest bardzo indywidualnym melanżem wpływów, tendencji i postaw występujących w szeroko pojętej muzyce współczesnej. W ostatnich latach skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych, m.in.: operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych.
Piosenki napisane przez Krzesimira Dębskiego można usłyszeć m.in. w wykonaniu takich artystów, jak: Krzysztof Antkowiak, Artur Gadowski, Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Kayah, Beata Kozidrak, Grażyna Łobaszewska, RyszardRynkowski, Stanisław Sojka, Zdzisława Sośnicka, Mieczysław Szcześniak, Natasza Urbańska, Borys Szyc. Współpracował z autorem tekstów piosenek Jackiem Cyganem.

W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii "Kompozytor Roku" oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej – "Philip Award" za muzykę do filmu "Ogniem i mieczem". W 2001 otrzymał nagrodę za muzykę do filmu "W pustyni i w puszczy" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji.
W 2010 został uhonorowany Orderem Ecce Homo – polskim odznaczeniem kościelnym nadanym przez Kapitułę Orderu Ecce Homo:  za opisywanie życia muzyką, muzyczny retusz na obrazie kraju i świata, piękne kształtowanie codziennej rzeczywistości przez dobroć, ład
i harmonię.

Anna Jurksztowicz piosenkarka jazzowa i producentka muzyczna. Studiowała śpiew klasyczny, porzuciła  jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV, m.in.: "Kingsajz"; "VIP"; "Czułość i kłamstwa"; "Matki, żony i kochanki"; "Na dobre i na złe"; "Więzy krwi" czy " Ranczo". Nagrała piosenki do polskich wersji filmów Walta Disneya. Pomimo, że jest znana z  wielu przebojowych piosenek, posiada też w swoim repertuarze utwory nawiązujące do życia religijnego i duchowego, takie jak  spirtuals & gospel, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry i współczesne pieśni oparte na tekstach wybitnych poetów (Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Federico Garcia Lorca, Lorenzo Da Ponte).

Od kilku sezonów Anna Jurksztowicz występuje w programach symfonicznych poświęconych muzyce filmowej. Do najciekawszych projektów ostatnio zrealizowanych należy także jej recital "Mozart smooth jazz", zrealizowany we współpracy z muzykami
z Berlina, zawierający pieśni i arie W.A. Mozarta w aranżacjach jazzowych. Artystka zaśpiewała je w oryginalnych językach włoskim i niemieckim  oraz po polsku w autorskim przekładzie własnym.
Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. W serii płytowej poświęconej muzyce współczesnej "Modern Classics from Poland" jej firma wydawnicza "Si Music" promuje twórczość współczesnych kompozytorów polskich.

Najnowszy album Anny Jurksztowicz poświęcony jest kontemplacji. Anna jest jedną z pierwszych artystek w Polsce podejmujących w muzyce temat duchowych praktyk. Czerpie inspiracje z różnych źródeł, kultur, eksperymentuje z formą, przekłada teksty, poszukuje i zaprasza nas do wędrówki w głąb  siebie. Robi to z maestrią, gracją, finezją i z wielką miłością do drugiego człowieka. Tworzy muzyczno-słowny przekaz , któremu nie można się oprzeć, który każe nam się choć na chwilę zatrzymać, przy każdym następnym odsłuchiwaniu na coraz dłużej.

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj