fbpx

Mirosław Baka

Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej w Pile
Jacek Kaczmarski w interpretacji
MIROSŁAWA BAKI

25 maja 2017, godz. 19.00

bilet: 20 zł

Sala Miejska, ul. Dąbrowskiego 8

baka

Po programie spotkanie autorskie.

Jacek Kaczmarski - pieśniarz, poeta, autor wierszy i tekstów piosenek, a także prozaik. Urodził się 22 marca 1957 w Warszawie, zmarł 10 kwietnia 2004 w Gdańsku (60-lecie urodzin). Znany głównie dzięki piosenkom o tematyce historycznej (Rejtan, czyli raport ambasadora; Sen Katarzyny II, Lekcja historii klasycznej) i społeczno-politycznej (Mury, Nasza klasa, Obława). Postać powszechnie kojarzona z etosem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym – okresem, kiedy jego liryka, rozpowszechniana w nieoficjalnych wydawnictwach, identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji.

Mirosław Baka - wybitny aktor teatralny i filmowy. W 1988 roku ukończył Wydział Aktorski krakowsko-wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Gdy był jeszcze studentem Krzysztof Kieślowski powierzył mu główną rolę w KRÓTKIM FILMIE O ZABIJANIU. W tym po wielokroć nagradzanym, ważnym, wstrząsającym obrazie zagrał Jacka Łazara - dwudziestoletniego chłopaka, który zabija taksówkarza, zostaje osądzony i skazany na karę śmierci. Od sierpnia 1988 roku jest aktorem Teatru Wybrzeże, w którym, dzięki wybitnym kreacjom, uznaniu publiczności i krytyki oraz wyrazistej osobowości wypracował sobie pierwszoplanową, gwiazdorską pozycję. O aktorstwie mówi: "To niezwykle trudny zawód, którego podłoże tkwi głęboko w człowieku. Najwięcej nauczyłem się od ludzi, dużo mniej - w szkole."

Filmy, w których zagrał: "Pierścionek z orłem w koronie" Andrzeja Wajdy, "Autoportret z kochanką" Radosława Piwowarskiego, "Nad rzeką której nie ma" Andrzeja Barańskiego, "Demony wojny według Goi", "Reich", "Wyrok na Franciszka Kłosa" Andrzeja Wajdy (doskonale zagrał prostego człowieka, granatowego policjanta, który gorliwie służy hitlerowcom, ale jednocześnie nieśmiało zaczyna się w nim odzywać sumienie. Dał doskonały portret małomiasteczkowego kolaboranta). Na planie filmowym z Wajdą spotkał się jeszcze podczas kręcenia  "Wałęsy. Człowieka z nadziei". W 2014 r. zagrał w filmie Władysława Pasikowskiego "Jack Strong". Seriale telewizyjne, przede wszystkim sensacyjne: "Fala zbrodni", "Kryminalni", "Pitbull" czy "Na krawędzi". Mirosław Baka ma na swoim koncie także liczne role w Teatrze Telewizji.

"Nie lubię grać 'everymanów', ludzi bez określonej tożsamości. Wolę bohaterów, którzy są osadzeni w konkretnej rzeczywistości. Jeżdżąc po świecie, człowiek wcale nie staje się kosmopolitą, bo dopiero wówczas zaczyna dostrzegać różnice między sobą i innymi".
"Budowanie roli na tym właśnie polega, by dotrzeć do tego, dlaczego mój bohater taki był, dlaczego zrobił coś potwornego. Rola jest tym lepsza, im głębiej się w nią wejdzie."

Jesienią 2016 roku został nagrodzony Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2015/2016 za rolę George'a w "Kto się boi Virginii Woolf?" Edwarda Albeego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku – wspólnie z Dorotą Kolak.

"Duet Kolak i Baka to znakomite połączenie wirtuozerii aktorskiej. Ujmująca swoboda ewokowana najmniejszym gestem, słowem (w wykonaniu Kolak przeurocze jest nawet siarczyste przeklinanie), stwarza w odbiorcy przeświadczenie, że właściwie nikt inny lepiej nie odnalazłby się w tej roli" - Anna Kołodziejska ("Teatralia" Nr 6/13.02.12).

Mecenat:

furman logo

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj