fbpx

V Festiwal Kryminału "Kryminalna Piła"

Place: sala widowiskowa

kryminalna pila 2

19 kwietnia (środa)
godz. 18.00 Ryszard Ćwirlej – "Czy przedwojenna Piła mogła zmienić bieg historii?"

20 kwietnia (czwartek)
godz. 11.00 Kino przed hejnałem - "Ostatni będą pierwszymi"
godz. 17.30 "Kiedy zbrodnia rodzi się w mózgu?" - Bartosz Michałowski
godz. 18.00 Wieczór Dobrego Kina - 2 x film kryminalny, "Jestem mordercą", "Małżeńskie porachunki"
godz. 19.00 "Literacki ring" - Agnieszka Pruska kontra Robert Małecki

21 kwietnia (piątek)
godz. 12.00 Kryminalna Gra Miejska
godz. 17.30 "Co mówią kości?" - dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska
godz. 19.00 Gaja Grzegorzewska – spotkanie autorskie

22 kwietnia (sobota)
godz. 16.00 Katarzyna Puzyńska – spotkanie autorskie
godz. 17.00 wręczenie nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2016

20-22.03.2017 r.
Warsztaty kryminalistyczne "Druga strona literackiej fikcji"
Organizator www.maszynadopisania.pl

Gaja Grzegorzewska – spotkanie autorskie
Rocznik '80. Krakuska z urodzenia, filmoznawczyni z wykształcenia, pisarka z zawodu. Jedna z najciekawszych polskich autorek, felietonistka „Polityki”. Zasłynęła świetnymi powieściami kryminalnymi, które przyniosły jej Nagrodę Wielkiego Kalibru. Dziś coraz śmielej wykracza poza ramy gatunku, forsując własną literacką drogę. Gdyby kręciła filmy,  byłaby Quentinem Tarantino, gdyby umiała śpiewać, to pewnie jak Amy Winehouse. Ale pisze.

Katarzyna Puzyńska – spotkanie autorskie
Z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na realizowaniu swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega, spaceruje ze swoim psem, zajmuje się kotem i jeździ konno. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Debiutowała doskonale przyjętą książką "Motylek", która rozpoczyna sagę o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji książek Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów.

Ryszard Ćwirlej – Czy przedwojenna Piła mogła zmienić bieg historii?
promocja książki "Tylko umarli wiedzą", Ekscytująca powieść mistrza kryminału z burzliwą historią z pierwszej połowy XX wieku w tle. Lipiec 1932 roku. Europa pogrążona jest w głębokim kryzysie ekonomicznym. Urzędujący w Schneidemühl (dzisiejsza Piła) kapitan Carl Aschmutat, dawny znajomy Antoniego Fischera, wpada w poważne kłopoty. W mieście dochodzi do morderstwa, którego ofiarą jest znany działacz komunistyczny. Aschmutat musi jak najszybciej odkryć, kto stoi za atakiem, by zdążyć przed wizytą w mieście kandydata do urzędu kanclerza – Adolfa Hitlera.

"Co mówią kości?" − dr n. biol. Dorota Lorkiewicz-Muszyńska Antropolog sądowy, adiunkt w Katedrze i Zakładzie  Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Prowadzi badania na zlecenie organów procesowych i organów ścigania w sprawach identyfikacji zwłok i szczątków ludzkich, identyfikacji osób o materiały z monitoringu wizyjnego, szacowania wieku biologicznego osób. Wydała ok. 1800 opinii z zakresu identyfikacji człowieka.

"Kiedy zbrodnia rodzi się w mózgu?" Bartosz Michałowski
Wykładowca w Instytucie Psychologii UAM - Zakład Logiki i Kognitywistyki (nauka o umyśle i procesach poznawczych). Kognitywiści poszukują odpowiedzi na pytanie, jakie mechanizmy – biologiczne, obliczeniowe bądź inne – stanowią bazę tego, co nazywamy "inteligencją", pytają o rolę środowiska – od fizycznego, poprzez biologiczne, po kulturowe i społeczne – w kształtowaniu procesów poznawczych, analizują funkcje języka jako nośnika informacji i narzędzia komunikowania.

Agnieszka Pruska – pojedynek literacki
Miłośniczka książek, felietonistka i recenzentka, posiadaczka czarnego pasa w aikido. Zadebiutowała powieścią kryminalną "Literat" w 2013 r., kolejna to "Hobbysta" i w 2016 r. "Żeglarz". "Nie czytam romansów i horrorów, nie przepadam za fantasy. Proporcjonalnie najwięcej czytam książek kryminalnych lub sensacyjnych, albo takich, które traktują o rzeczach z tym związanych, poza tym czytam książki historyczne, biograficzne, trochę fantastyki, podróżnicze".

Robert Małecki – pojedynek literacki
Politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów oraz szczęśliwy uczestnik warsztatów kreatywnego pisania realizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, a także tych organizowanych przez Maszynę do Pisania; laureat ogólnopolskich konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Miłośnik  Bena Otręby i Jurka Styczyńskiego. Napisał powieść kryminalną "Najgorsze dopiero nadejdzie".

Kino przed hejnałem – "Ostatni będą pierwszymi", reż. Bouli Lanners
Nagrodzona na festiwalu w Berlinie pełna absurdów czarna komedia o dwóch łowcach nagród i ich nietypowych przygodach podczas poszukiwania zagubionego telefonu komórkowego...

WDK – dwa filmy kryminalne
"Jestem mordercą", reż. Maciej Pieprzyca
Film inspirowany historią Zdzisława Marchwickiego (domniemanego "wampira z Zagłębia"), ukazaną w realiach Polski Ludowej. W roli głównej Arkadiusz Jakubik.
"Małżeńskie porachunki", reż. Ole Bornedal.
Ib i Edward mają już dość swoich żon oraz dotychczasowego życia i chętnie zakosztowaliby na nowo swobody. Przy kieliszku snują misterny plan, a potem wynajmują płatnego zabójcę, który ma im pomóc odzyskać wolność. Dużo oszczędniej jest zatrudnić mordercę na zlecenie, niż rozwieść się po kilkunastu latach małżeństwa! Przyjaciele nie doceniają jednak swoich żon i nieoczekiwanie to oni muszą zacząć obawiać się o swoje życie.

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj