fbpx

Kryminalna Piła - Zygmunt Miłoszewski

Place: sala widowiskowa

Kryminalna Piła
Zygmunt Miłoszewski

2 października 2021, godz. 15.00

sala widowiskowa, wstęp wolny

miloszewski

 

Zygmunt Miłoszewski (ur. w 1976) powieściopisarz i publicysta, współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, laureat Paszportu "Polityki" (2014). Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, m.in. trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim.
Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1995 zaczął pracować jako dziennikarz w "Super Expressie", w którym pisał reportaże z sal sądowych. Potem współpracował z innymi wydawnictwami. Od 2003 do 2008 związany z "Newsweekiem" jako redaktor, później jako stały felietonista. Jest miłośnikiem i znawcą gier komputerowych.
Trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim:
Uwikłanie (2007), Ziarno prawdy (2011) i Gniew (2014).
Bezcenny (2013) – thriller, opowieść sensacyjno-przygodowa o odzyskiwaniu zaginionych dzieł sztuki
Kwestia ceny (2020) – thriller, opowieść sensacyjno-przygodowa o poszukiwaniu zaginionych zbiorów

W 2010 reżyser Jacek Bromski zrealizował filmową adaptację Uwikłania. Obraz miał premierę 3 czerwca 2011. W rolach głównych wystąpili Maja Ostaszewska i Marek Bukowski.
Ziarno prawdy zekranizował Borys Lankosz, który napisał scenariusz wspólnie z autorem. Głównym bohaterem jest, tak jak w powieściowym oryginale, prokurator Teodor Szacki (grany przez Roberta Więckiewicza), a akcja filmu rozgrywa się w Sandomierzu.
3 września 2015 roku Telewizja Polska rozpoczęła emisję serialu kryminalnego Prokurator według scenariusza braci Miłoszewskich (czyli Zygmunta Miłoszewskiego i Wojciecha Miłoszewskiego). W tytułowej roli prokuratora Kazimierza Procha występuje Jacek Koman, partnerują mu m.in. Magdalena Cielecka i Wojciech Zieliński. Reżyserowali Jacek Filipiak i Maciej Pieprzyca. Serial zdobył nagrodę Orła 2016 w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny.

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj