fbpx

Atramentowe 10 lat

  • Start date: 13-12-25 19:00
  • Place: sala widowiskowa

Atramentowe 10 lat

13 grudnia 2025, godz. 19.00

bilet: od 90 zł

celinska

STANISŁAWA CELIŃSKA z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko

Koncert znanej i cenionej Stanisławy Celińskiej z towarzyszącym Jej od lat zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, na które składają się największe przeboje artystki z ostatnich lat. To ekscytująca muzyczna podróż, która zaczęła się 10 lat temu od prapremiery niezwykłej płyty "Atramentowa".

Utwory zaczerpnięte z tego niesamowitego albumu i kolejnych wydawnictw, które ukazały się w ciągu ostatnich dziesięciu lat, są przesycone miłością, najskrytszymi pragnieniami i tęsknotami, co czyni je niezwykle poruszającymi. Ta niepowtarzalna i wyjątkowa pieśniarka potrafi swoim talentem oczarować słuchaczy w każdym wieku. Dzięki emocjonalnemu przesłaniu odzwierciedlonemu w cudownych, poetyckich słowach oraz wspaniałemu zestawieniu nut, koncert ten daje wytchnienie i skłania do zadumy. Jest on antidotum na smutek, odizolowanie, złe samopoczucie czy zwyczajny pochmurny dzień.

Większość tekstów utworów, które dają ukojenie, spokój i wsparcie oraz składają się na ten niezapomniany koncert, wyszły spod pióra Stanisławy Celińskiej. Skierowane są do słuchaczy, którzy szukają nie tylko ukojenia, spokoju i wsparcia, ale również radości życia i otuchy. Za kompozycje i aranżacje, które potrafią zawładnąć wyobraźnią, odpowiedzialny jest Maciej Muraszko. Ten duet od wielu lat jest gwarancją niepowtarzalnego klimatu oraz niezapomnianych chwil.

Koncert "Atramentowe 10 lat" to lekarstwo na smutek, odizolowanie, złe samopoczucie, pochmurny poranek i troski dnia codziennego. Przede wszystkim to przyjaciel, w którego warto się wsłuchać – to doskonała terapia na współczesne rozterki.

A wszystko zaczęło się od "Atramentowej Rumby", którą Maciej Muraszko i Marcin Sosnowski napisali z myślą o Stanisławie Celińskiej. Razem z latynoamerykańskim zespołem Los Locos artystka zaprezentowała ją podczas Koncertu Premier 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2009. Dodatkowo warto podkreślić, że występ ten odbył się dokładnie w 40 rocznicę debiutu piosenkarskiego aktorki na VII KFPP Opole 1969 z utworem "Ptakom podobni" (muzyka Roman Orłow i słowa Włodzimierz Ścisłowski). Wówczas przyznano jej wyróżnienie oraz nagrodę za debiut.

Skład zespołu muzycznego pod kierownictwem Macieja Muraszko:
Jan Zeyland – fortepian
Kuba Frydrych – gitara
Krzysztof Samela – kontrabas, gitara basowa
Julia Muraszko – skrzypce
Janusz Muraszko - akordeon
Maciej Muraszko – perkusja

STANISŁAWA CELIŃSKA

Znakomita i wszechstronna aktorka, uwielbiana przez publiczność, w ostatnich latach dała się poznać także jako wybitna i doceniana piosenkarka. Jej wyjątkowe i emocjonalne interpretacje, empatia oraz charyzma powodują, że jej widownia to osoby w różnym wieku. I nie bez powodu - na jej płytach każdy znajdzie coś dla siebie.
Jej pierwszy występ jako piosenkarki podczas VII KFPP Opole w 1969 roku przyniósł wyróżnienie za utwór "Ptakom podobni" oraz nagrodę za debiut. Stanisława Celińska była wielokrotnie uczestniczką Przeglądu Piosenki Aktorskiej i zawsze wzbudzała zachwyt, dzięki mocnemu głosowi, wyrazistej osobowości oraz umiejętnościom interpretacyjnym. Jej krótki, ale bardzo efektowny występ z piosenką "Uśmiechnij się! Jutro będzie lepiej!" w 1994 roku przeszedł już do klasyki.
Kolejny rozdział wielkich sukcesów muzycznych rozpoczął się od rewelacyjnego wykonania przez Stanisławę Celińską "Atramentowej Rumby" podczas Koncertu Premier 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2009, kiedy to okrzyknięto ją polską Cesarią Evorą, ponieważ - tak jak kiedyś Cesaria - potrafi zaczarować publiczność swoim niebanalnym charakterystycznym głosem. Od tego utworu rozpoczęła się współpraca Stanisławy Celińskiej z kompozytorem Maciejem Muraszko, z którym stworzyli nietuzinkowy artystyczny duet.
W maju 2015 r. ukazał się album "Atramentowa…", który bardzo szybko osiągnął status podwójnej platyny i otrzymał tytuł Bestselleru Empiku 2015. Cztery miesiące później wydano album "Suplement. Atramentowa…", który był kontynuacją i dopełnieniem poprzedniego. Osiągnął status złotej płyty.
Kolejny album "Świątecznie..." z 2016 r. szybko zyskał status złotej płyty. Rok później reedycja świątecznej płyty została wzbogacona o 3 nowe utwory.
Sukces płyt zdopingował artystów do kolejnych muzycznych poszukiwań. W maju 2018 r. odbyła się premiera płyty zatytułowanej "Malinowa…", która w październiku tego samego roku zdobyła status złotej płyty, a w marcu 2019 Fryderyka w kategorii "Album Roku Muzyka Poetycka". W czerwcu podczas 56 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Artystce wręczono na scenie platynową płytę "Malinowej…".
W czerwcu 2019 r. Stanisława Celińska wzięła udział w koncercie z okazji 40 rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i wykonała "Inwokację" Adama Mickiewicza do fenomenalnej muzyki Macieja Muraszko.
W maju 2020 r. ukazał się album "Jesienna…", a w maju 2022 r. bardzo ważny album z tekstami Stanisławy Celińskiej i muzyką Macieja Muraszko – "Przytul". To kolejna bardzo ciekawa odsłona muzycznych dokonań tego niezwykłego duetu i odpowiedź artystki na problemy współczesnego świata.
W 2024 r. Stanisława Celińska nagrała płytę "Uwierz", na którą złożyły się teksty Jej autorstwa i muzyka skomponowana przez Tomasza Badeskiego.

STANISŁAWA CELIŃSKA

Stanisława Celińska to Warszawianka z krwi i kości, silnie związana właśnie ze stołeczną Pragą, jak nikt potrafi wprowadzić w klimat, nastrój i pociągnąć słuchacza w swoją opowieść. Jak mówi w filmie "Nowa Warszawa" marzyła o scenie teatralnej, by znaleźć się w kolorowym świecie i jednocześnie mieć bezpośredni kontakt z publicznością.
W 1969 roku ukończyła PWST w Warszawie pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat oraz Współczesnym. Przez jeden sezon (1990/91) występowała też w Teatrze Nowym w Poznaniu.
W filmie debiutowała u boku Daniela Olbrychskiego w "Krajobrazie po bitwie" Andrzeja Wajdy (1970 - nagroda aktorska w Łagowie). Rola młodej Żydówki Niny, której rodzina została wymordowana w czasie wojny, o mały włos nie przyniosła jej nagrody aktorskiej na MFF w Cannes. W latach 70-tych była jedną z największych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki, jednej z byłych ukochanych głównego bohatera w "Spisie cudzołożnic" Jerzego Stuhra, otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni (1994). Udział w komediach: "Złote runo" Janusza Kondratiuka (1996) i "Fuks" Macieja Dutkiewicza (1999) przyniósł jej nominację do Orła. Statuetkę Polskiej Nagrody Filmowej, jak również nagrodę na FF w Szanghaju otrzymała w 2001 roku za rolę w komedii "Pieniądze to nie wszystko" Juliusza Machulskiego. Jedną z jej ostatnich kreacji filmowych była wyróżniona kolejną nominacją do Orła rola w "Południe - Północ" (2006) Łukasza Karwowskiego.
Słynie także ze znakomitych ról teatralnych. Poza występami u Erwina Axera i Krzysztofa Warlikowskiego, jedną z najważniejszych, scenicznych kreacji była rola w monodramie według "Księgi Hioba" w reżyserii Bohdana Cybulskiego, zatytułowanym "De Profundis" (1984 - nagroda Ministra Kultury i Sztuki za szlachetną formę poetyckiej interpretacji poezji).
W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą "Prometeusza" za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor" za kreacje radiowe, a w 2002 otrzymała statuetkę Feliksa Warszawskiego oraz nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w "Oczyszczonych" Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.
Wybitną twórczość komediową Artystki doceniono m.in. na VIII Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, przyznając jej statuetkę Melonika w 2007 roku.

MACIEJ MURASZKO

Wybitny, niezwykle utalentowany muzyk, kompozytor, aranżer, producent. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest twórcą muzyki do filmów dokumentalnych (m.in. "Wracając do Marka" – dokument o Marku Hłasce) i reklamowych (laureat nagrody TYTANA) oraz muzyki filmowej i teatralnej (m.in. "Pinokio", "Król Ubu", "Toksyny"), a także współczesnej (m.in. Warszawska Jesień, Tryptyk "Wierchy" na 70-ciu perkusistów, organy i chór wykonany w Poznaniu, Genewie i w Barcelonie). Za muzykę do filmu Wiesława Saniewskiego "Bezmiar Sprawiedliwości" otrzymał nagrodę publiczności "Jańcio Wodnik" na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2007".
Z upodobaniem eksperymentuje z różnymi gatunkami muzyki. Jest producentem muzycznym m.in. wszystkich płyt wydanych wspólnie przez Macieja Maleńczuka i zespół Psychodancing, a także płyty "Cudowny świat" dedykowanej wspaniałemu polskiemu kardiochirurgowi Zbigniewowi Relidze, w nagraniu której udział wzięli wybitni polscy wykonawcy z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Zabrzu.
Jest również współtwórcą wyjątkowej płyty dla dzieci "Jarzynki i Przyjaciele" (2016), producentem i współkompozytorem płyty Maryli Rodowicz "Ach świecie" (2017); współproducentem i współkompozytorem płyty Idy "Prosta historia" (2017), producentem i współkompozytorem płyty Małgorzaty Ostrowskiej "Na świecie nie ma pustych miejsc" (2019), kompozytorem szczególnej suity z okazji 250 lat Andrychowa "Andrychów, dzieje tkane nutami" (2017), kompozytorem utworu oratoryjnego "List do przyjaciela" na podstawie sonetu Karola Wojtyły oraz muzyki do pastorałek podczas koncertu z okazji 700-lecia Inwałdu (2018), kompozytorem "Modlitwy o pokój" do słów Stanisławy Celińskie (premiera podczas "Koncertu dla Niepodległej" 10 listopada 2018) oraz kompozytorem muzyki do pierwszego muzycznego wykonania "Inwokacji" Adama Mickiewicza (premiera podczas koncertu z okazji 40 rocznicy pielgrzymki Jana Pawła 2 czerwca 2019). Ponadto skomponował muzykę do widowiska multimedialno-taneczno-muzycznego "Wszystkie drogi prowadzą do Nysy" (2023). Najnowsza produkcja to oprawa muzyczną spektaklu dot. dzieł Józefa Chełmońskiego (2024).
Oprócz wyżej wymienionych współpracował także z Ryszardem Rynkowskim, Zbigniewem Górnym, Mieczysławem Szcześniakiem, Zbigniewem Wodeckim, Rudi Schubertem, Piotrem Gąsowskim, Krzesimirem Dębskim, Kevinem Davisem oraz Nippim Noyą. Ponadto współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, Państwową Filharmonią w Poznaniu oraz Filharmonią Narodową w Warszawie.

WYBRANA DYSKOGRAFIA
STANISŁAWA CELIŃSKA

2002
"Ptakom podobni" – Złota Kolekcja

2009
"Atramentowa rumba" – utwór napisany specjalnie dla Stanisławy Celińskiej z którym wystąpiła w Koncercie Premier 46. KFPP Opole 2009 (muzyka Maciej Muraszko, słowa Marcin Sosnowski) - 40 lat wcześniej Artystka zadebiutowała jako piosenkarka na VII KFPP Opole 1969 utworem z muzyką Romana Orłowa i słowami Włodzimierza Ścisłowskiego

2010
"Uciekaj moje serce" – Artystka wzięła udział w nagraniu specjalnego albumu "Cudowny Świat" dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religii

2012
"Nowa Warszawa" – album z utworami o Warszawie nagrany wspólnie z pianistą Bartłomiejem Wąsikiem i The Royal String Quartet

2015
"Atramentowa…" – na tej wyjątkowej płycie można usłyszeć utwory skomponowane i przygotowane przez uznanych autorów specjalnie dla Stanisławy Celińskiej; niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko napisali: Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz oraz Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski; ponadto Maciej Muraszko zaaranżował na nowo ulubione utwory Artystki, które dzięki jej wykonaniu nabrały niezwykłej pogody ducha

2015
"Suplement. Atramentowa…" – po wielkim sukcesie "Atramentowej…" ukazało się swojego rodzaju dopełnienie zawierające 9 premierowych nagrań pełnych zmysłowego klimatu.

2016
"Świątecznie…" – to wybrane kolędy i pastorałki zaśpiewane niezwykle ciepło przez niepowtarzalną Stanisławę Celińską, a całość w intrygujący sposób zaaranżował Maciej Muraszko.

2017
"Świątecznie… Reedycja" – wydanie uzupełnione o 3 pastorałki autorstwa Stanisławy Celińskiej i Macieja Muraszko

2018
"Malinowa…" – 14 pięknych utworów w wykonaniu niepowtarzalnej i charyzmatycznej Stanisławy Celińskiej; za muzykę, aranżacje i produkcję odpowiedzialny był Maciej Muraszko, a gościnnie wystąpili Piotr Fronczewski oraz Marcin Wyrostek; natomiast w marcu 2019 r. album zdobył Fryderyka w kategorii "Album Roku Muzyka Poetycka"

2020
"Jesienna…" – album, w którym wszystkie teksty są autorstwa Stanisławy Celińskiej z muzyką Macieja Muraszko – to kolejna bardzo ciekawa odsłona muzycznych dokonań tego niezwykłego duetu i odpowiedź Artystki na problemy nurtujące jej wiernych i oddanych słuchaczy; 6 września 2020 r. za utwór z tej płyty "Niech minie złość" Stanisława Celińska wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko otrzymała Nagrodę Publiczności im. Karola Musioła podczas Koncertu Premier 57 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

2022
"Przytul …" kolejna płyta niepowtarzalnej Stanisławy Celińskiej, gdzie emocjonalne przesłanie odzwierciedlone w cudownych słowach i wspaniałym zestawieniu nut, daje wytchnienie i skłania do zadumy. 12 utworów, które znalazły się na płycie, to w pełni autorski materiał. Wszystkie teksty wyszły spod pióra Stanisławy Celińskiej, a za kompozycje, aranżacje i produkcję odpowiedzialny jest Maciej Muraszko. Gościem specjalnym jest obiecujący aktor młodego pokolenia - Jakub Szlachetka, który wraz ze Stanisławą Celińską zaśpiewał przejmujący utwór "Gwiazdy patrzą".

2024
"Uwierz" – album Stanisławy Celińskiej z tekstami Jej autorstwa i muzyką skomponowaną przez Tomasza Bajerskiego.

logo ue white

logo norway grants

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

Szukaj