Wieczór Dobrego Kina

wieza jasny dzien

Wieża. Jasny dzień

WDK w RCK: 2 x …

ZŁOTE LWY na festiwalu w Gdyni za scenariusz i debiut reżyserski

dramat, thriller psychologiczny, Polska (106 min.)
reż. Jagoda Szelc
wyst.: Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska, Anna Zubrzycki, Dorota Łukasiewicz
Na parę dni przed uroczystością Komunii Świętej – małżeństwo Mulę i Michała z kilkuletnim dzieckiem Niną odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez rodzinę od lat młodsza siostra Muli – Kaja, która jest biologiczną matką dziewczynki. Czy Kaja będzie starała się odzyskać dziecko? Rodzinie jej zachowanie wydaje się co raz bardziej dziwne. Wokół także dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić. Kościelna uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje. Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła.

26 kwietnia, godz. 18.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

nigdy cie tu nie bylo

Nigdy cię to nie było

WDK w RCK: 2 x …

ZŁOTA PALMA MFF w Cannes

(You Were Never Really Here) dramat, thriller, Francja, USA, Wielka Brytania (75 min.)
reż. Lynne Ramsay
wyst.:Joaquin Phoenix, Judith Roberts, Ekaterina Samsonov, John Doman
Historia byłego agenta do zadań specjalnych, mężczyzny pełnego sprzeczności, zagubionego, na krawędzi autodestrukcji. Widział już prawie wszystko, a prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Jednak gdy zaginie pewna nastolatka, podejmie się jej odnalezienia. Wkrótce przekona się, że w jego misji nic nie jest tym, czym się wydaje. Gotowy na wszystko, by uratować dziewczynę, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie.

26 kwietnia, godz. 20.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

do zakochania jeden krok

Do zakochania jeden krok

WDK w RCK: 2 x NA LUZIE

(Finding Your Feet) komedia romantyczna, Wielka Brytania (111 min.)
reż. Richard Loncraine
wyst.: Imelda Stauton, Timothy Spall, Celia Imrie, David Hayman
Sandra jest szczęśliwą sześćdziesięciolatką, obraca się wśród śmietanki towarzyskiej, ma bogatego męża i piękny dom. Wszystko zmienia się, się gdy podczas jednego z przyjęć przyłapuje małżonka na zdradzie z jej najlepszą przyjaciółką. Z dnia na dzień traci swoje wystawne życie i musi przeprowadzić się do siostry, której nie widziała od lat. I chociaż Bif mieszka w warunkach, do jakich Sandra nie przywykła, to właśnie dzięki niej i jej zwariowanym przyjaciołom odkryje radość z życia i… pasję do tańca! Być może pojawi się też szansa na nową miłość?

2 maja, godz. 18.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

madame

Madame

WDK w RCK: 2 x NA LUZIE

komediodramat, Francja (91 min.)
reż. Amanda Sthers
wyst.: Toni Collette, Harvey Keitel, Rossy de Palma, Michael Smiley
By wnieść pikanterii do skostniałego związku – Anne i Bob, bogata i świetnie sytuowana para z Ameryki, przenosi się do urokliwej posiadłości w Paryżu. Po przeprowadzce do miasta miłości, małżeństwo postanawia wyprawić luksusowe przyjęcie dla swoich dystyngowanych znajomych. W trakcie przygotowań okazuje się, że na imprezę przybędzie dokładnie trzynastu gości. Zaniepokojona pechową liczbą osób, wierząca w przesądy Anne wpada na niezwykły pomysł. Postanawia namówić swoją pokojówkę Marię, by ta na przyjęciu udawała… hiszpańską arystokratkę. Sytuacja wydaje się opanowana. Przynajmniej do czasu! Wystarczy kilka lampek wina i rozluźniająca atmosfera, by rezolutna służąca wpadła w oko brytyjskiemu marszandowi. Lecz burzliwy romans Marii jest zupełnie nie w smak Anne, która zrobi wszystko, by rozdzielić parę nieoczekiwanych zakochanych.

2 maja, godz. 20.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

twarz

Twarz

WDK w RCK: 2 x NA ZAKRĘCIE…

SREBRNY NIEDŹWIEDŹ Berlinale 2018

dramat, Polska (91 min.)
reż. Małgorzta Szumowska
wyst.: Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Podsiadlik, Małgorzata Gorol, Anna Tomaszewska
Współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.

10 maja, godz. 18.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

dziennik maszynisty

Dziennik maszynisty

WDK w RCK: 2 x NA ZAKRĘCIE…

(Dnevnik mašinovođate) komedia, Chorwacja, Serbia (79 min.)
reż. Miloš Radović
wyst.: Lazar Ristovski, Petar Korać, Mirjana Karanović, Pavle Erić
Ilija jest doświadczonym maszynistą, który zbliża się do emerytury. Na koncie ma rekordową liczbę 28 zabitych. W ślady ojca idzie jego 19-letni syn Sima. Za chwilę po raz pierwszy przejmie stery pociągu. Jest podekscytowany, ale i przerażony, że idzie za tym zostanie zabójcą. Mijają dni, Sima pracuje i nie wydarza się żaden wypadek. Żaden samobójca, bezdomny czy nieuważny człowiek nie wchodzi pod pociąg. Napięcie chłopaka w oczekiwaniu na wypadek staje się nieznośnie. Ojciec nie może patrzeć na jego męczarnie i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce…

10 maja, godz. 19.45

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

120 uderzen serca

120 uderzeń serca

WDK w RCK: 2 X MŁODOŚĆ

Grand Prix oraz Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na MFF w Cannes 2017, 6 nagród Cezara 2018: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz Oryginalny (Robin Campillo), Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska (Antoine Reinartz), Najlepszy Debiut Aktorski (Nahuel Pérez Biscayart), Montaż, Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa, Europejskie Nagrody Filmowe 2017: 2 nominacje (Najlepszy europejski film roku, Najlepszy europejski aktor roku: Nahuel Pérez Biscayart), nagroda w kategorii: Najlepszy montaż, MFF San Sebastian 2017: Nagroda specjalna, Najlepszy film Festiwalu All About Freedom, Gdańsk

(120 battements par minute) dramat, Francja (135 min.)
reż. Robin Campillo
wyst.: Nahuel Pérez Biscayart, Aranaud Valois, Adele Haenel, Antoine Reinartz
Grand Prix MFF w Cannes 2017. 6 nagród Cezara 2018, w tym dla Najlepszego Filmu oraz za Najlepszy Scenariusz Oryginalny. Gdy czujesz gniew i sprzeciw wobec tego, co robią politycy, nie czekaj. Walcz o swoje prawa. Porywający film o sile młodości i narodzinach pełnego pasji i furii ruchu sprzeciwu na początku lat 90.
W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90., epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP. "120 uderzeń serca" to pełen pasji i furii portret młodości, rasowe, rozdyskutowane kino polityczne i poruszająca love story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Wyróżniony Grand Prix przez canneńskie jury (na czele którego stał Pedro Almodóvar) film Campillo jest powrotem do lat 90.: reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS.

Na siłę "120 uderzeń serca" składa się szereg obrazów – metafor. Punkt wyjścia to doskonały scenariusz. Jednak film zawdzięcza swój idealny kształt talentowi Campillo, który w doskonały sposób potrafi oddać nastroje zarówno zbiorowe, jak i poszczególnych bohaterów. Pedro Almodovar, przewodniczący jury MFF w Cannes 2017
Paryż płonie. W rytm transowej muzyki kipi gniew, rodzi się potrzeba działania. Tu i teraz. Sight and Sound
Wzrusza. Angażuje. Na politycznej scenie rzuca światło na to, co najważniejsze: człowieka. Variety
Poruszający i przekonujący bez łatwego moralizowania. The Hollywood Reporter
Wolność, równość i to, co najważniejsze: miłość. Time Out
Zwycięski film "120 uderzeń serca" pokazuje rozgorączkowaną Europę przed erą Internetu, kiedy inaczej wyglądały relacje między ludźmi. Ta nadaktywność bohaterów staje się dla nich najlepszym sposobem na życie. Tadeusz Sobolewski w imieniu Jury Festiwalu All About Freedom

17 maja, godz. 18.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

lato 1993

Lato 1993

WDK w RCK: 2 X MŁODOŚĆ

KRYSZTAŁOWY NIEDŹWIEDŹ i NAGRODA SPECJALNA na Berlinale 2017, 3 x GOYA 2018

(Estiu 1993) dramat, Hiszpania (96 min.)
reż. Carla Simón
wyst.: Laila Artigos, Paula Robles, Bruna Cusi, David Verdaguer
"Lato 1993" to czarująca i niebanalna podróż w czasie. Film, który doceniła publiczność na całym świecie, w idealnych proporcjach wzrusza i bawi. Carla Simón, wyróżniona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale, z wyczuciem portretuje proces przeżywania starty i ekscytację towarzyszącą budowie nowej rodziny. Jej film łączy w sobie ciepło i błogość z intensywnymi emocjami czasu dorastania. Lato 1993 to film, który udowadnia, że szczęście można znaleźć wszędzie – wystarczy się rozejrzeć.

17 maja, godz. 20.30

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

maria callas

Maria Callas

WDK w RCK: 2 X WIELCY, NIEPOKORNI

dokument, Francja (113 min.)
reż. Tom Volf
Nieznana historia Marii Callas – najsłynniejszej diwy operowej wszech czasów, fascynującej kobiety pełnej sprzeczności, spełnionej na scenie, ale szukającej wielkiego uczucia i uwięzionej w burzliwym trójkącie miłosnym. Wrażliwa i bezwzględna, ambitna i pełna kompleksów, wykorzystująca innych i wykorzystywana. Niewierna żona, porzucona kochanka. Uwięziona w burzliwym trójkącie miłosnym, kochająca jednego z najbogatszych mężczyzn na świecie, Aristotelisa Onasisa, z którym łączyło ją wielkie, namiętne uczucie, ale który wybierał między nią a piękną wdową po amerykańskim prezydencie, Jackie Kennedy. Tajemnice, skandale i plotki, który wpłynęły na życie wielkiej artystki. Jaka była tak naprawdę Maria Callas, o której do dziś krążą legendy? Fascynująca, pełna emocji historia, która powstała z niepublikowanych dotąd materiałów, prywatnych filmów, kręconych dyskretnie ujęć i z najszczerszych, intymnych wyznań.

24 maja, godz. 18.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

ksiaze i dybuk

Książę i dybuk

WDK w RCK: 2 X WIELCY, NIEPOKORNI

Najlepszy dokument MFF w Wenecji 2017

dokument, Niemcy, Polska (82 min.)
reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
"Książę i dybuk" to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego "Dybuka" a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda - wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie.

24 maja, godz. 20.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

links

 

kup bilet

bilet

 

napisz do nas

write

 

zapisz się do Newslettera

zapisz się

Copyright 2012-2018 Regionalne Centrum Kultury w Pile

Szukaj