fbpx

Spotkanie z Małgorzatą Niezabitowską

Place: sala widowiskowa

Klub "Dialog"

MAŁGORZATA NIEZABITOWSKA

Klub "DIALOG" PDK gościł 6 października na spotkaniu autorskim Małgorzatę Niezabitowską – dziennikarkę, pisarkę, rzeczniczkę pierwszego niekomunistycznego rządu Rzeczypospolitej Polskiej, rządu Tadeusza Mazowieckiego. Pisarka opublikowała już m.in. takie książki, jak: "Ostatni. Współcześni Żydzi polscy", "Poszukiwanie Ameryki" (książka z fotografiami Tomasza Tomaszewskiego), "Prawdy jak chleba". Do Piły przyjechała, by promować swą najnowszą książkę "Składana wanna", która opowiada o dziejach ziemiańskiej rodziny autorki. W "Składanej wannie" najważniejsze epizody z dziejów Polski od czasów Stanisława Augusta poprzez okres wojen napoleońskich do początków XX wieku splatają się z rodzinnymi perypetiami. Pierwszy tom sagi (cztery tomy) zaczyna się ostro rozdziałem "Sex, hazard i katastrofa", w którym opisany jest pradziad Edmund Mysyrowicz (Mysyrowicze to jeden pięciu opisywanych rodów), który bankrutuje i porzuca żonę i ośmioro dzieci. Małgorzata Niezabitowska przyznaje, że w opisywaniu perypetii swoich przodków była krytyczna i podchodziła do nich z dystansem. A trzeba przyznać, że nie było to łatwe, ponieważ jej liczni pradziadowie i prababki kochali się i zdradzali, bogacili i bankrutowali, walczyli i ponosili karę za patriotyczny zapał. Dzięki temu, że rodzina Małgorzaty Niezabitowskiej zakonserwowała i przechowała pamięć o swoich dziejach, a autorka ma taki gawędziarski dar, my dzisiaj możemy poczytać zarówno o wojnach, jak i o… przyjęciach z bizantyjskim przepychem.

Wykorzystując wizytę Małgorzaty Niezabitowskiej w Pile, zapytaliśmy ją o pracę rzecznika rządu przy Tadeuszu Mazowieckim – "Byliśmy inni, nikt nie pchał się przed kamerę". Rozmowy dotyczyły też polityki, Solidarności, parytetów kobiet, Klubu 22 ("babska mafia" – grupa kobiet sukcesu, które spotykają się, by wymieniać poglądy), czy kindersztuby – czyli systemu wartości i zasad, które wyniosła z domu.

Spotkanie, które odbyło się w sali kameralnej Pilskiego Domu Kultury, trwało długo i mam nadzieję było miłym doświadczeniem dla obu stron – autorki i pilskiej publiczności.

Ewa Kamińska
opiekun Klubu "Dialog"

niezabitowska 01 niezabitowska 02 niezabitowska 03 niezabitowska 04 niezabitowska 05

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj