fbpx

Spotkanie z Manuelą Gretkowską

Place: sala widowiskowa

Klub "Dialog"

MANUELA GRETKOWSKA

Klub "Dialog" 1 lipca 2010 roku gościł na spotkaniu Manuelę Gretkowską, którą do Piły zaprosiliśmy, by porozmawiać nie tylko o jej książkach, ale również o tożsamości kobiety u boku mężczyzny w XXI wieku, o rzeczach dla nas kobiet najważniejszych: miłości, macierzyństwie, wolności, kulturze, polskości, europejskości.

Manuela Gretkowska to pisarka, scenarzystka filmowa, felietonistka i działaczka społeczna, założycielka Partii Kobiet; zwyciężczyni plebiscytu czytelniczek "Wysokich Obcasów" na Polkę Roku 2007 – "za to, że chciała zbawić polską kobietę, choć szybko się okazało, że ta wcale nie chce być zbawiana!". Autorka książek: "My zdies’ emigranty", "Namiętnik", "Polka", "Europejka", "Kobieta i mężczyźni", "Obywatelka". Z naszymi czytelniczkami postanowiła porozmawiać o swojej najnowszej książce "Miłość po polsku".

Manuela Gretkowska przyjechała do Piły ze swoim życiowym partnerem Piotrem Pietuchą i z córką Polą, do których to miłość podkreślała nieustannie. Wszystkim osom, które przyszły na spotkanie (ok. 80 osób) spodobała się ta drobna istotka. Pokazała nam, że to właśnie kobieta jest wartością najwyższą, zdolną do abstrakcji. Dlatego pierwszym człowiekiem musiała być kobieta. A skoro tak, to walczy o należne jej miejsce – o to, by mogła pracować, by była niezależna. Zapytana, czym jest dla niej szczęście, odpowiada – zdrowie, spokój, kasa i pisanie, czyli praca. – "Jestem zakochana i szczęśliwa. Mam taką cechę, że potrafię doceniać chwile obecną".

Jej prawda na życie jest prosta: trzeba być szczerym i wolnym. A za największe bogactwo człowieka uważa wyobraźnię, bo wtedy można przeżywać świat, oglądać obrazy, słuchać muzyki i podążać w nieznana przestrzeń po swojemu.

A my dziękujemy za wszystkie książki, które powstały pewnie dzięki jej wyobraźni!


Ps. Na spotkaniu można było skosztować kawy Jacobs Cronat Gold. Niedawno ruszyła kampania kobiecych książek "Złota Kolekcja" Jacobs Cronat Gold. Kampania jest skierowana do interesujących się literaturą kobiet w wieku 25-45 lat ze średnim i wyższym wykształceniem. Książką czerwca była "Europejka" Manueli Gretkowskiej.

Ewa Kamińska

gretkowska 01 gretkowska 02 gretkowska 03 gretkowska 04

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj