fbpx

Spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim

Place: sala widowiskowa

Klub "Dialog"

Bogusław Wołoszański

16 kwietnia 2010 r. Klub "Dialog" Pilskiego Domu Kultury zorganizował niezwykle ciekawą imprezę – do Piły na zaproszenie Klubu przyjechał Bogusław Wołoszański – dziennikarz i popularyzator historii, autor wielu książek o tematyce historycznej, pomysłodawca programu telewizyjnego i radiowego "Sensacje XX wieku". W 1999 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za twórczość telewizyjną otrzymał Wiktora i SuperWiktora. Człowiek wykształcony, erudyta, pasjonat, jednym słowem "Mistrz".

Na spotkanie, które rozpoczęło się pokazem filmu "Skarby Hermanna Goeringa" z serii "Sensacje XX wieku" (w plebiscycie tygodnika "Polityka" seria ta została uznana za najlepszy program w historii Telewizji Polskiej) przybyło ponad 200 osób, w większości ludzie o podobnym zainteresowaniach.

Po filmie rozpoczęło się prawie 2-godzinne spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim. Pierwszym poruszonym wątkiem była śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i katastrofa pod Smoleńskiem 10 kwietnia – "Żywię nadzieję, że wielka bolesna ofiara zbliżyła Polaków, którzy znów demonstrują swój szacunek dla władzy". Historyk podzielił się refleksjami o potędze Polski, która znów ma szansę się odbudować.

Bogusław Wołoszański to człowiek mediów, w Telewizji Polskiej przepracował 32 lata, i nie zawsze była to łatwa praca, o czym z niezwykłym przejęciem opowiadał nasz gość.

Dziennikarz, historyk, reżyser filmowy, ale też pisarz – jego ostatnia książka "Honor żołnierza 1939" to piękny ale gorzki obraz września 1939 roku. Bogusław Wołoszański w sposób niezwykle przejrzysty i interesujący opisuje w niej meandry polityki i bohaterską postawę żołnierzy. Na spotkany zachęcał nas, abyśmy nie niszczyli pamięci o naszych bohaterach.

Pod koniec spotkania nie było już tak poważnie – gość uchylił rąbka tajemnica ze swojej prywatności. Opowiedział o Rodzinie, domu, zwierzętach, które są bardzo ważne dla niego i o sportach, które nadal uprawia.

Spotkanie zakończyło się przesłaniem - "Im więcej dusz da się wciągnąć do <piekła historycznego>, tym Polska będzie silniejsza".
A potem Bogusław Wołoszański podpisywał i podpisywał, i podpisywał, i… swoje książki!

Ewa Kamińska

woloszanski 01 woloszanski 02 woloszanski 03 woloszanski 04

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj