fbpx

Spotkanie z Jackiem Pałasińskim

Place: sala widowiskowa

Klub "Dialog"

Jacek Pałasiński

KORESPONDENT Z OSTROŚCIĄ SPOJRZENIA

Klub "DIALOG" gościł 20 lutego 2010 r. Jacka Pałasińskiego, długoletniego korespondenta watykańskiego, a także dziennikarza radiowego i telewizyjnego, autora kilku książek, m.in.: "Papież już nie umrze", "Kaczor po pekińsku", "Kaczor w sieci", "Gdzie jest Polska?".
Wiedzieliśmy, że Jacek Pałasiński całe lata spędził w Rzymie, dokąd wyjechał w grudniu 1981 roku, że wcześniej był asystentem u Hanuszkiewicza, bo z wykształcenia jest teatrologiem; że był współtwórcą Komitetu Solidarności we Włoszech i że założył tam wydawnictwo. A jak pokazał się pilskiej publiczności?
Jako trochę nonszalancki, dowcipny - z przymrużeniem oka. Kiedy chce - jest też bardzo serio. Ze swadą i profesjonalizmem opowiadał o współczesnym i dawnym świecie.
Pamiętamy, jak od 1 lutego do 2 kwietnia 2005 r. Pałasiński relacjonował wydarzenia z Watykanu - chorobę i ostatnie dni życia Papieża. Rzeczowo, spokojnie, z emocjami, ale bez lamentu. Zapytany o wspomnienia, powiedział: "Są bardzo bolesne i trudno do nich wracać. Papież był postacią niezwykłą, tak ogromną i tak polską".
Pałasiński to znawca współczesnego świata (w TVN24 w tygodniu codziennie o godz. 18.00 ma swój autorski program "Serwis zagraniczny Jacka Pałąsińskiego"), zna języki, więc łatwo się w nim porusza. Gość przekonywał nas, że warto śledzić to, co się dzieje na świecie, bo wtedy lepiej rozumie się świat, w którym się poruszamy.
Licznie zgromadzonej w sobotnie popołudnie publiczności Jacek Pałasiński odsłonił też kulisy TVN24.
Wszyscy zgromadzeni w sali kameralnej Pilskiego Domu Kultury przez krótki czas spotkania czuliśmy, że dzięki niezwykłej postaci Jacka Pałacińskiego - który ma niezwykłą wiedzę i pamięć, ale też dowcipny dystans do samego siebie - przenieśliśmy się do wielkiego, a czasami dawnego świata.
Chylimy głowę przed ogromem wiedzy i kunsztem gościa.

palasinski 01 palasinski 02 palasinski 03 palasinski 04

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj