fbpx

Spotkanie z Romą Ligocką

Place: sala widowiskowa

Klub "Dialog"

Roma Ligocka

17 czerwca 2009 r. na scenie sali głównej Pilskiego Domu Kultury miało miejsce niezwykłe spotkanie. Gościem Klubu "Dialog" była Roma Ligocka – autorka bestsellerowych książek: "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku", "Kobieta w podróży", "Tylka ja sama", "Znajoma z lustra", "Wszystko z miłości". Książek, do których scenariusz napisało życie.

Roma Ligocka pochodzi z żydowskiej rodziny, od wielu pokoleń mieszkającej w Krakowie. Dzieciństwo spędziła w getcie. Studiowała malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 60. wyemigrowała z mężem do Austrii, gdzie przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w teatrach, operach i telewizji. Obecnie podróżuje między Berlinem a Krakowem.

Spotkanie na scenie Pilskiego Domu Kultury było okazją do zaprezentowania najnowszej książki pisarki "Czułość i obojętność", która jest zbiorem felietonów pełnych życiowej mądrości i nieprzemijających prawd o człowieku. Warto dodać, że każdy rozdział książki kończy się głęboką refleksją, złotą myślą i pięknym rysunkiem autorki.

Na spotkaniu Roma Ligocka opowiadała o swoim życiu i twórczości. Dla pisarki najważniejszy jest człowiek – jego uczucia, emocje i zachowania. Spotkanie autorskie przerodziło się w żywą dyskusję między krakowianką (nam – pilanom, Wielkopolanom - autorka opowiedziała o starym i nowym Krakowie) a licznie zgromadzoną publicznością. Roma Ligocka przedstawiła swoją filozofię życia. Stwierdziła, że człowiek musi poznawać samego siebie, przyjaźnić się z sobą oraz słuchać swego wewnętrznego "ja". Proponuje, aby pielęgnować tzw. dobre uzależnienia: od piękna, empatii czy literatury.

Duża cześć rozmowy dotyczyła emigracji pisarki do Niemiec. Rozmawiano o współczesnych Niemcach i ich stosunku do holocaustu, jak również o Erice Stainbach.

Pilska publiczność bardzo ciepło przyjęła Romę Ligocką, a po spotkaniu ustawiła się w długiej kolejce po autografy. Jako opiekun Klubu wyrażam wielką radość, że Piła mogła gościć tak wspaniałą pisarkę. Mam nadzieję, że nadal będzie tworzyć książki - o czym wspominała na spotkaniu - wystawiać swoje obrazy i miło wspominać pilską publiczność.

Ewa Kamińska

ligocka 01 ligocka 02 ligocka 03 ligocka 04

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj