fbpx

Spotkanie z ks. Adamem Bonieckim

Place: sala widowiskowa

Klub "Dialog" PDK

Ks. Adam Boniecki


17 listopada 2011 roku o godz. 18.00 na sali widowiskowej PDK (wypełnionej po brzegi!) odbyło się niecodzienne spotkanie. Do Piły na spotkanie autorskie – promocja książki "Czasem trzeba zażartować. Alfabet Księdza Bonieckiego" – przyjechał sam autor (urodzony w 1934 r.), katolicki prezbiter, generał zakonu marianów, redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego (do 2011 r.). W 1979 r. na życzenie Jana Pawła II przygotowywał polskie wydanie dziennika L’Osservatore Romano i został redaktorem naczelnym pisma. Od 1999 do 2011 r. mieszkał przy Parafii św. Floriana w Krakowie. Obecnie mieszka we wspólnocie Księży Marianów w Warszawie.

Zainteresowanie pilan spotkaniem z ks. Adamem Bonieckim przerosło wszelkie oczekiwania. Były redaktor Tygodnika Powszechnego przyjechał do Piły prosto z Lichenia, gdzie odbywał się Konwent Polskiej Prowincji Marianów, podczas którego miało dojść do cofnięcia zakazu występowania Księdza w mediach, który to zakaz władze zakonne wydały wobec księdza Bonieckiego. Tak się jednak nie stało.

Na spotkaniu w domu kultury opowiadał o drogach – tych pokonywanych samochodem i tych życiowych. Wspominał lata studenckie, pracę w duszpasterstwie akademickim, pierwsze spotkania z ówczesnym biskupem Wojtyłą, lata spędzone zagranicą – we Francji i w Watykanie, gdzie wołali na niego padre Boniek, bo we Włoszech było tylko trzech znanych Polaków: Wojtyła, Wałęsa i Boniek.

Nawiązując do tytułu najnowszej ksiązki naszego gościa "Czasem trzeba zażartować", przedstawił nam sporo żartów i anegdot, wywołując salwy śmiechu i oklaski na sali, a ksiązki w ilości ponad 100 egzemplarzy sprzedały się w całości.

Prof. Magdalena Środa w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" powiedziała niedawno – "Odchodzą wielcy, i ciągle odchodzą. Rozglądam się wokół i widzę coraz mniej wielkich osobowości".

Niewątpliwie jedną z nich jest niezwykle skromny, a jednocześnie jakże wielki ks. Adam Boniecki – to że mogliśmy go gościć u siebie, było dla nas wielkim wyróżnieniem!

foto: Henryk Siwkowski

boniecki 01 boniecki 02 boniecki 03 boniecki 04

 

 

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj