fbpx

Spotkanie z Marcinem Świetlickim

Place: sala widowiskowa

Klub "Dialog"

MARCIN ŚWIETLICKI

16 maja 2011 r. o godz. 19.00 w sali kameralnej PDK odbyło się spotkanie z krakowskim artystą o wielu twarzach – muzykiem, wokalistą zespołu "Świetliki", a przede wszystkim z docenianym przez środowiska literackie poetą Marcinem Świetlickim.

W 2006 r. jego przedostatni tomik "Muzyka środka" - nominowany do nagrody Nike – został uznany przez krytyków za bardzo dobry i dojrzały tom wierszy, choć "gorzki jak każdy zbiór Marcina Świetlickiego", z którego wyłania się przejmująca postać poety zgłębiającego pustkę ludzkiego istnienia. Postać mroczna i pełna dystansu do otaczającego świata. W 2009 r. pojawił się jego ostatni tom poezji "Niskie pobudki".

Świetlicki imał się również wielu zajęć nie związanych ze światem scenicznym i literackim. Był m.in. dziennikarzem, korektorem w "Tygodniku Powszechnym" i dozorcą kamienicy przy ulicy Ziai w Krakowie.

Na spotkanie do Piły Marcin Świetlicki przyjechał z nową książką – tom zebranych "Wierszy" poety (w 2011 roku autor obchodzi swoje 50. urodziny). Tom zawiera 9 książek poetyckich, 77 wierszy niepublikowanych i 44 rozproszone w antologiach. O to, czy "Świetlicki to poeta niepokorny?", "Jaka jest poezja według Świetlickiego?", "Ile jest prawdy w stwierdzeniu, że łatwiej go spotkać w knajpie, niż na spotkaniu z czytelnikami?", "Co najbardziej irytuje Świetlickiego?" pytał prowadzący spotkanie Irek Grin, krakowskie pisarz, fotograf, redaktor wydawnictwa IMG, które wydało "Wiersze".

Jak wydaje się wiersze zebrane, to chce się ludziom coś powiedzieć – że coś się kończy, że coś nowego się zaczyna. Jak jest w przypadku Świetlickiego?

"Nie chcę tym wydawnictwem prowokować czegoś ostatecznego. To była moja decyzja. To takie podsumowanie pewnego etapu, pierwsza połówka mojego życia".

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj