fbpx

A Tribute To The Art of Football

Place: sala widowiskowa

Regionalne Centrum Kultury Fabryka Emocji
zaprasza na spektakl
JO STRØMGREN KOMPANI
A Dance Tribute to the Art of Football

ptt football

Spektakl Jo Strømgren Kompani
Choreografia: Jo Strømgren
Scenografia: Stephan Østensen
Kostiumy: Ingvild Hovind
Muzyka: Jørgen Knudsen, Flugschädel, Jussi Björling & Nils Grevillius
Światło: Stephen Rolfe
Dźwięk: Lars Årdal
Premiera: jesień 1997
Obsada premierowa: Niklas Gundersen, Erik Rulin, Jan Ivar Lund, Jonas Digerud
Obsada z 2013: Jan Nikolai Wesnes, Mikkel Are Olsenlund, Sverre Magnus Heidenberg, Maria Henriette Nygård, Geir Hytten, Stian Danielsen, Caisa Strømmen Røstad
Obsada z 26.08.2013: Jan Nikolai Wesnes, Mikkel Are Olsenlund, Stian Danielsen, Sindre Postholm

Przedstawienie zgłębia fizyczną rutynę najwspanialszej gry na świecie i uwypukla estetyczny aspekt jej szaleństwa. Komentuje ono sztuczny konflikt pomiędzy "pospolitym sportem", a "elokwentną sztuką", podobny rozdźwiękowi między dumą i uprzedzeniami otaczającymi koncepcje "piłki nożnej klasy pracującej" i "baletu klasy wyższej".

Przedstawienie stworzone na początku 1997 r. okazało się pierwszym w swoim rodzaju. Poszukiwania wcześniejszych spektakli tanecznych opartych na piłce nożnej nie przyniosły żadnych rezultatów. Nie licząc rosyjskiego choreografa, który w 1930 roku stworzył krótki balet, w którym jeden z tancerzy odtwarzał rolę piłkarza. Niestety po owym spektaklu nie została żadna dokumentacja. Prawdopodobnie był on stworzony w technice baletowej, do muzyki klasycznej.

Nasze rozległe podróże z tak prostą i przejrzystą ideą zaskakująco okazały się impulsem do pobudzenia kreatywności wielu ludzi. Krótko po wpływie jaki wywarliśmy na międzynarodowej publiczności dzięki poczcie pantoflowej, liczne spektakle piłkarskie zaczęły się pojawiać na całym świecie. Zbyt liczne, by mogły być tylko zbiegiem okoliczności. Większość w podobnym stylu choreograficznym. Iskry z tych produkcji prawdopodobnie znowu wznieciły ogień dla kolejnych przedstawień i wydarzeń. Nigdy nie dowiemy się dlaczego Andrew Lloyd Webber pojawił się w pierwszym rzędzie podczas naszej Londyńskiej premiery w towarzystwie swoich producentów, notując coś w swoim zeszycie przez całe przedstawienie. Zrozumieliśmy więcej podczas premiery jego musicalu o futbolu we wrześniu 2000 roku. Oczywiście, nie wymyśliliśmy ani piłki nożnej, ani tańca, lecz wciąż zastanawiamy się dlaczego nikt dotąd dokonał tej kombinacji podczas ogromnej przerwy od 1930 do 1997. Taniec współczesny w tym czasie miał podobno łamać wszelkie bariery.

Wraz ze zwiększającą się ilością piłki nożnej na różnych etapach, po prostu postanowiliśmy zakończyć przedstawienie. Ryzykowaliśmy, że będziemy kopiować samych siebie. Niemniej dokonaliśmy dwóch koprodukcji z innymi zespołami by osiągnąć inne pozaartystyczne cele. Wraz SKÅNES DANSETEATER stworzyliśmy "En hyllning til fotbollen", z którym odbyliśmy intensywne tournee, skierowane głównie dla młodszej publiczności. Z zespołem TANZENSEMBLE BIELEFELD  wyprodukowaliśmy "A Remixed Dance Tribute to Football" w celu przeciągnięcia nowej publiczności, w okresie, gdy Niemcy były gospodarzami Mistrzostw Świata.

12 lat od dnia swoich narodzin, spektakl powrócił do życia. Ze względu na niekończący się strumień próśb i żądań publiczności,  przedstawienie zostało wznowione w roku 2009 roku.

Spektakl zawiera elementy nagości.

Tournée spektaklu "A Dance Tribute to the Art of Football" jest częścią projektu "Znaki Czasu - pokonać granice. Działania Artystyczno-Edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii."

Beneficjentem projektu oraz organizatorem trasy JSK jest Polski Teatr Tańca

ptt logo jsklogo

 

logo mkidn eea grants Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię.

 

26.08.2013 (poniedziałek), godz. 19:00
bilet: 10 zł

 

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj