fbpx

50-lecie wydarzeń marcowych '68 - prof. Karol Modzelewski

Place: sala widowiskowa

modzelewski

Książka "Modzelewski-Werblan. Polska Ludowa" to zapis rozmów Karola Modzelewskiego i Andrzeja Werblana o Polsce Ludowej, najważniejszych wydarzeniach i postaciach tamtego czasu. Niemal przez cały okres PRL obaj stali nie tylko po dwóch stronach barykady – jeden jako dygnitarz, drugi jako buntownik – ale też byli w swych środowiskach ważnymi postaciami. Werblan pisał przemówienia dla Gomułki i Gierka, jest autorem hasła "Oby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej". Modzelewski wymyślił nazwę "Solidarność", a wcześniej, w roku 1968, hasła, które skandowali studenci w obronie "Dziadów". Rozmowy prowadzi Robert Walenciak, dziennikarz i publicysta, związany z tygodnikiem "Przegląd", choć pisywał również w "Polityce" i "Gazecie Wyborczej". Autor Za kulisami PRL-u i Tajemnice III RP. Śledzi polską politykę i lubi szperać w historii najnowszej, zwłaszcza tej z czasów Polski Ludowej. Laureat dziennikarskiej Nagrody im. Aleksandra Małachowskiego.

Prof. Karol Modzelewski za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca" (wyd. w 2013 r.) otrzymał  w 2014 r. Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego. Wspomnienia zostały również wybrane w plebiscycie czytelników, bibliotekarzy i księgarzy Książką Roku 2013 Warszawskiej Premiery Literackiej.

Prof. Karol Modzelewski to wybitny działacz opozycji w PRL, jeden z czołowych działaczy "Solidarności" w latach 1980-1981 oraz ceniony historyk. Urodził się 23 listopada 1937. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, był asystentem. Za swojego mistrza uważa prof. Aleksandra Gieysztora. Wziął czynny udział w wydarzeniach polskiego Października w 1956 roku. Kierował Politycznym Klubem Dyskusyjnym na Uniwersytecie Warszawskim - forum młodych marksistów krytykujących politykę PZPR. Jednym z nich był Jacek Kuroń. W marcu 1965 roku Modzelewski został aresztowany i następnie skazany na 3,5 roku więzienia za nawoływanie w memoriale i liście do obalenia przemocą ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego Polski Ludowej oraz rozpowszechnianie fałszywych wiadomości jej dotyczących. Wyrok skazujący otrzymał także Jacek Kuroń.

Karol Modzelewski wyszedł z więzienia w sierpniu 1967. Był autorem hasła "Niepodległość bez cenzury". Aresztowany w marcu 1968, zaliczony został do głównych inspiratorów protestów studenckich. Dostał wyrok 3,5 roku więzienia za udział w związku zmierzającym do realizacji wrogiego PRL programu politycznego.

Po wyjściu z więzienia był pracownikiem naukowym Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN we Wrocławiu. W listopadzie 1980 roku Karol Modzelewski wraz z Tadeuszem Mazowieckim i Andrzejem Gwiazdą uczestniczył w rozmowach z władzami PRL dotyczących rejestracji NSZZ "Solidarność".

Został internowany w nocy z 12 na 13 grudnia 1981, po ogłoszeniu stanu wojennego. Po roku został aresztowany pod zarzutem zmierzania do obalenia przemocą ustroju PRL. Wyszedł z więzienia bez procesu, na mocy amnestii z lipca 1984 roku.

Wrócił do pracy naukowej, pracował w Instytucie Historii PAN, następnie w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1990 uzyskał tytuł naukowy profesora.

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj