fbpx

Koncert Noworoczny - Czardasz kontra walc

Place: sala widowiskowa

czardasz kontra walc

Koncert noworoczny "Czardasz kontra walc"

To już XII raz mieszkańcy Piły powitają razem Nowy Rok w Miejskim Teatrze na koncercie orkiestry Sinfonietta Polonią i zaproszonych przez maestra Cheunga Chau solistów.

3 stycznia 2019 czeka Państwa nie lada niespodzianka. Wystąpią fantastyczni artyści, którzy brzmienie czardaszy "wyssali z mlekiem matek". Lajos Sárközy jr. and his Orchestra, to najlepszy cygański zespół z Budapesztu. Nie używają słowa 'cygański" w nazwie, ponieważ ich zainteresowania muzyczne są szersze i – jakkolwiek czerpią pełnymi garściami z cygańskiego folkloru, w ich muzyce znajdujemy nowe kolory, nowe brzmienia, wynikające z indywidualnej wrażliwości artystycznej i niebywałych umiejętności technicznych. Podczas swoich koncertów promują również klasyczną muzykę węgierską i jazz. Lajos junior jest znakomitym wirtuozem skrzypiec, absolwentem Akademii Muzycznej Franza Liszta w Budapeszcie (1 nagroda w konkursie Telemanna w Poznaniu w 2005 roku, dwukrotnie – w 2003 i 2009 zwycięstwa w konkursie Ede Zathureczky na Węgrzech), z sukcesami wykonuje również muzykę jazzową (2006: International Gabor Radics Jazz Violin Competition - pierwsza nagroda), a w jego orkiestrze występuje tata wirtuoza - Lajos senior, także znakomity skrzypek  i lider zespołu Lajos Sárközi & his Gipsy Band. Lajos Sárközy junior jest potomkiem 7 generacji węgierskich muzyków cygańskich i głównym solistą Gypsy Philharmonic Orchestra w Budapeszcie. W 2013 zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie muzyki cygańskiej "International Janos Lavotta Gipsy Violin Competition". Członkowie zespołu Lajosa juniora, którzy wezmą udział w koncertach noworocznych, to także świetni muzycy: Lajos Sárközi - senior, altowiolista Norbert Oláh, kontrabasista Rudolf Sárközi oraz niesamowity cymbalista Gyula Csík - także solista Gypsy Philharmonic Orchestra. Lajos  Sárközy jr. and his Orchestra występowali w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Znakomitą solistką jest również śpiewaczka Renata Drozd, dysponująca wspaniałym sopranem lirico-spinto, która najtrudniejsze arie z operetek Kálmána i Lehara wykonuje z lekkością, wdziękiem i wirtuozerią. Z wielkim powodzeniem występowała w programach telewizyjnych Waldemara Malickiego (niezapomniana bibliotekarka z Ciechanowca). Laureatka wielu konkursów wokalnych. Obecnie jest solistką Teatru Muzycznego  Kielcach. Zaproponowane przez Renatę Drozd czardasze z operetek Hrabina Marica i Księżniczka czardasza E. Kálmána, a także z operetki F. Lehara Cygańska miłość, będą jak wisienki na torcie, wyczarowanym przez budapeszteńskich solistów.

W programie koncertu znalazły się m. in:  Czardasz V. Monti'ego, Rapsodia węgierska F. Liszta, Tańce węgierskie J. Brahmsa, Rumuńskie tańce ludowe B. Bartoka, znakomity Skowronek G. O. Dinicu, najsłynniejsze tematy muzyki żydowskiej, a wśród walców: Odgłosy wiosny Johanna Straussa i pełen humoru Walc łyżwiarzy E. Waldteufla. Niespodzianką pozostaną do końca brawurowe improwizacje Lajosa Sárközy'ego i jego muzyków.

To będzie niezapomniany wieczór pełen emocji - od lirycznego rozmarzenia i nostalgicznych wspomnień, aż do porywających, szalonych, ognistych tańców, wprost wyrywających słuchaczy z foteli. Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Sinfonietta Polonia, pod batutą maestra Cheunga Chau, który swoim zwyczajem zamieni też na kilka minut batutę na wiolonczelę, aby zagrać solową partię w Rapsodii węgierskiej Davida Poppera. Kto przejmie batutę? Niespodzianka!

ZAPRASZAMY!

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj