fbpx

Krakowski Salon Poezji - Hanna Banaszak

Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej w Pile
Hanna Banaszak:"Ciekawi mnie człowiek - poezja Brodskiego, Szymborskiej,  Kaczmarskiego, Kochanowskiego"

15 stycznia 2019, godz. 18.00

bilet: 15 zł

Teatr Miejski w Pile, pl. Staszica 1

banaszak 2

Po salonie spotkanie autorskie

Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony.

Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich: Jerzy Wasowski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz etc...

Nadal współpracuje z czołówką polskich twórców. Należą do nich: Jerzy Satanowski, Jan "Kanty" Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner, Józef Baran i inni.

Artystka wystąpiła w kilku filmach m.in. "Słona róża" i "Przeklęta ziemia". Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie "Miłość ci wszystko wybaczy", zaśpiewała arię ze "Stabat Mater" w filmie Witolda Leszczyńskiego "Siekierezada". Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze J. Brodskiego, W. Szymborskiej czy J. Kaczmarskiego... Zmierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Metheny-ego, Davis-a, Gershwina, Ellingtona.

Tomik wierszy, który wydała, jest zachwytem nad brzmieniem nazw polskich miasteczek, których zabawne znaczenia postanowiła ubrać w treści.
Wystawa fotografii, którą od kilku lat prezentuje w Polsce, jest opowieścią o podróży, która wypełnia większość jej życia. Od wielu lat interesuje się psychologią cyt: "ciekawi mnie człowiek i możliwości jego metamorfozy".

Recitale telewizyjne, które zrealizowała pani Hanna to m.in.: "Wołanie Eurydyki", "O czym marzy dziewczyna"; projekty płytowe: "Nikt, tylko Ty", "W moim magicznym domu", "Hanna Banaszka i Janusz Strobel", "BanaszaKofta", "Hanna Banaszak śpiewa piosenki J. D. Matuszkiewicza" oraz dwa wydawnictwa DVD.

W 2013 roku od Polskiego Radia otrzymała prestiżową nagrodę za dotychczasowy dorobek – tzw. Honorowy Złoty Mikrofon. W roku 2014 wręczono jej nominację do tytułu "Mistrz Mowy Polskiej".

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj