fbpx

Krakowski Salon Poezji - Dorota Pomykała

dorota pomykala

"Miłość jest wszystkim, co istnieje"

Wiersze: Edwarda Stachury, Ignacego Krasickiego, Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Aleksandra Fredry i Stanisława Wyspiańskiego

Dorota Pomykała urodziła się i wychowała na Śląsku. Krakowską PWST ukończyła w 1979 i w tym samym roku zadebiutowała w poświęconym poezji Kochanowskiego jednym z Wieczorów Poetyckich Starego Teatru. Od dyplomu w krakowskiej PWST przez całe swoje życie związana z e Starym Teatrem. Na scenie dystyngowana, uwodzicielska pewna siebie, znająca tajemnice środków przyciągania mężczyzn. Ze sceny lubi uciekać w piosenkę i film. Dwukrotnie była laureatką wrocławskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej. Występowała w "Piwnicy pod Baranami" i w hotelu "Pod Różą", z Markiem Grechutą nagrała płytę "Śpiewające obrazy", wystąpiła w telewizyjnym monodramie o Edith Piaf "Urodziłam się na ulicy" (reż. B. Sałacka), zaś w Teatrze Bagatela od 1999 odtwarza postać Pani Medlock w musicalu wg "Tajemniczego ogrodu" (reż. J. Szydłowski). Na dużym ekranie zadebiutowała epizodem w "Aktorach prowincjonalnych" (reż. A. Holland), w pierwszej większej roli pojawiła się, partnerując Janowi Englertowi w komedii kostiumowej "Ojciec królowej" (reż. W. Solarz), a przełomem w karierze filmowej okazała się rola prostytutki Joli w "Wielkim Szu" (reż. S. Chęciński). Ogółem zagrała w blisko sześćdziesięciu produkcjach kinowych i telewizyjnych oraz w ponad sześćdziesięciu różnorodnych spektaklach Teatru Telewizji. Za główną rolę w filmie "Urodziny Kaja" otrzymała w 1991 nagrodę od Duńskiej Akademii Filmowej. W 2002 roku otrzymała na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą za film "Moje miasto". W 2014 roku dostała Specjalną Nagrodę Aktorską za rolę Polskiej Mamy w przedstawieniu "Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Od 1992 prowadzi z Danutą Owczarek Studio Aktorskie "ART – PLAY" i dwuletnią Policealną Szkołę Aktorską w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Bartosz Roch Nowicki w czerwcu 2015 roku wyreżyserował spektakl dyplomowy Szkoły Aktorskiej Art-Play prowadzonej przez Dorotę Pomykałę "DROGA DO". Przedstawienie ukazuje mroczną stronę kryjącą się w ludziach, którzy w konsekwencji zmagają się samotnie z własnym sumieniem. Gdzie jest odczuwalna granica w zatracaniu samego siebie? Czy wina musi wymierzać kierunek naszej drogi? Występował m.in. w: "Szpilkach na Giewoncie", "Singielce" czy "Przyjaciółkach".

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj