fbpx

Klub "Dialog" - Grażyna i Wojtek Jagielscy

Place: sala widowiskowa

Klub "Dialog"
Grażyna i Wojtek Jagielscy

29 marca 2019, godz. 18.00

bilet: 15 zł

jagielscy

Zapraszamy na spotkanie z Grażyną i Wojtkiem Jagielskimi.

Jak silna może być miłość? Jakie są granice wytrzymałości kochającej kobiety? Jak różne mogą być światy dwojga kochających się ludzi? Jakiego poświęcenia można oczekiwać od drugiego człowieka? – Te i wiele innych pytań rodzi się podczas lektury książki Grażyny Jagielskiej "Miłość z kamienia". Niezwykle intymna opowieść, w której autorka próbuje analizować, już z perspektywy czasu, własne doznania skonfrontowane z pasją dziennikarską męża, znanego korespondenta wojennego, Wojciecha Jagielskiego. Czy ciągłe napięcie może doprowadzić do pragnienia śmierci ukochanej osoby? Historia Grażyny Jagielskiej pokazuje, jak słaby i jednocześnie silny jest człowiek. Z kolei więź z bliskim człowiekiem może stać się katorgą. Jagielska odsłania przed czytelnikiem mroczną stronę kariery męża, który bezwiednie obarczył żonę jarzmem ponad jej siły, sam wychodząc z potyczek z losem zwycięsko.

Grażyna Jagielska - z zawodu tłumaczka literatury angielskiej, z zamiłowania dziennikarka. Autorka przekładów m.in. książek J.G. Ballarda, Fay Weldon, Joanny Trollope. Napisała kilka własnych książek: "Miłość z kamienia", "Ona wraca na dobre. Podróż terapeutyczna", "Anioły jedzą trzy razy dziennie", "Paskuda", "Fastryga", "Korespondent".

Wojciech Jagielski  dziennikarz, reportażysta i pisarz, długoletni publicysta "Gazety Wyborczej", od 2017 roku "Tygodnika Powszechnego". Współpracuje też z BBC i "Le Monde". Jest autorem książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia, był obserwatorem konfliktów zbrojnych w  Afganistanie,  Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji. Wybrane publikacje: "Dobre miejsce do umierania" (ze wstępem Ryszarda Kapuścińskiego); "Modlitwa o deszcz"; "Wieże z kamienia"; "Nocni wędrowcy"; "Wypalanie traw"; "Trębacz z Tembis", " Wszystkie wojny Lary".

Przed spotkaniem film "53 wojny" (reżyseria Ewa Bukowska, główne role: Magdalena Popławska i Michał Żurawski) to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia pełna skrajnych emocji. Witek jest korespondentem wojennym, Anka większość czasu spędza na czekaniu, aż mąż wróci do domu. Zanim znów wyjedzie. Ciągłe czekanie i strach, że stanie się najgorsze, coraz bardziej zatruwa życie kobiety. Film, który powstał na motywach autobiograficznej książki "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym" Grażyny Jagielskiej.

Ewa Bukowska długo zabiegała o prawa do książki, wreszcie udało jej się zdobyć zgodę wydawnictwa i autorki. – Najpierw zrobiłam adaptację, ale czułam, że to nie jest moje. Dlatego całkowicie przepisałam historię, oczywiście pozostając w kontekście – wspomina. Bukowska zdecydowała się wykorzystać w scenariuszu fragment  innej książki Grażyny  Jagielskiej "Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku", którą nazywa polską wersją "Lotu nad kukułczym gniazdem" i zamierza w przyszłości również przenieść na duży ekran.

53 wojny

53 wojny

Po seansie: spotkanie z Grażyną i Wojtkiem Jagielskimi

dramat, Polska (82 min.)
reż. Ewa Bukowska
wyst.: Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Krzysztof Stroiński, Dorota Kolak
Anka i Witek są zakochanym w sobie małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka wygrywa. Zaczyna szykować się na najgorsze.

29 marca 2019, godz. 18.00

bilet: 15 zł

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj