fbpx

Kryminalna Piła - Finałowy dzień VII Festiwalu Kryminalna Piła

Place: sala widowiskowa

Kryminalna Piła
Finałowy dzień VII Festiwalu Kryminalna Piła

5 kwietnia 2019, godz. 15.00

Aula Szkoły Policji w Pile, pl. Staszica 7, wstęp wolny

nominowani

15.00 panel dyskusyjny "Czy policjant jest najlepszym bohaterem kryminału? Fikcja literacka a rzeczywistość służby kryminalnej" - nominowani do Nagrody Kryminalnej Piły: Ryszard Ćwirlej, Marek Krajewski, Robert Małecki, Jacek Ostrowski, Małgorzata Rogala

16.00 ogłoszenie laureatów Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018

Marek Krajewski, pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, autor kryminałów, laureat Paszportu Polityki. Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 składa się dotychczas dziewięć tomów, ostatni "Mock. Pojedynek". Krytycy literatury uważają, że styl jego pracy pisarskiej łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz nawiązuje do tradycji gatunku (Raymond Chandler). Kryminały Krajewskiego rozgrywają się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych przed i powojennego Wrocławia (Breslau), a także Trójmiasta i Lwowa. Był laureatem Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2017 za powieść "Mock. Ludzkie zoo".

Ryszard Ćwirlej skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był dziennikarzem w TVP Katowice, a póżniej w TVP Poznań. W latach 2010-2016 był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego – "kryminału neomilicyjnego". Na podstawie swojej powieści "Ręczna robota" napisał 75–cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. Trzykrotnie nominowany do nagrody "Wielkiego Kalibru". W 2015 roku jego powieść "Błyskawiczna wypłata" otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku.

Jacek Ostrowski – płynie w nim gorąca krew: słowiańska, macedońska, litewska, a także niemieckich Żydów. Nie usiedzi na miejscu. Ima się różnych prac. Pasjonuje się historią, maluje akrylami, fotografuje. Miłośnik kina i muzyki – dla świetnego kawałka gotów jest wielokrotnie obejrzeć nawet słaby film. Podróżnik. Wykorzystuje cztery kółka do szybkiej jazdy w wysokich górach (Pireneje, Alpy), co przyjemnie podnosi mu poziom adrenaliny. Kolekcjoner gadżetów piłkarskich i modeli samochodów. Hodowca psów pasterskich Bouvier des Flandres. Jak pisze o sobie: uzależniony od pisania, malowania, filmu, muzyki, szybkiej jazdy samochodem, wszelkiego rodzaju futrzaków i dobrego wina. Napisał m.in. "Ostatnia wizyta" (Na F/aktach) i "Paragraf 148" - powieść osnuta na tle prawdziwych wydarzeń.

Robert Małecki - politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów oraz nowej zabawki – czytnika ebooków; szczęśliwy uczestnik warsztatów kreatywnego pisania realizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, a także tych organizowanych przez Maszynę do Pisania; laureat ogólnopolskich konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Jeśli w jego głowie nie pulsuje bas Bena Otręby i nie rozbrzmiewają solówki Jurka Styczyńskiego, znaczy, że jest chory. Do tej pory nie był. Autor książek "Skaza", "Koszmary zasną ostatnie", "Porzuć swój strach", "Najgorsze dopiero nadejdzie".

Małgorzata Rogala - entuzjastka słowa pisanego, nie ulega nakazom mody i autorytetów; w swoich czytelniczych wyborach kieruje się intuicją i emocjami. Lubi książki Bernarda Miniera i Marca Levy'ego. Autorka powieści kryminalnych: "Kiedyś cię odnajdę" , "Zapłata", "Dobra matka", "Ważka", "Zastrzyk śmierci", "Grzech zaniechania" (2018) i "Kopia doskonała" (2018).

kryminalna 2019

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Szukaj