fbpx

Wielkopostne zamyślenie

  • Place: sala widowiskowa

Informujemy, że koncert online "Wielkopostne zamyślenie" zaplanowany na 31 marca 2021 r. z przyczyn niezależnych od Regionalnego Centrum Kultury w Pile nie odbędzie się.

Wielkopostne zamyślenie

31 marca 2021, godz. 19.00

kościół pw. św. Jana Bosko w Pile, ul. Libetla 3
koncert online

wielkopostne zamyslenie

Zasady obowiązujące w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2
Ankieta uczestnika wydarzenia w RCK

Polish Soloists Trio
Program: Johann Sebastian Bach / Dymitr Sitkovetsky - Wariacje Goldbergowskie, BWV 988; czas trwania: 60’00’’

Za ich skomponowanie Johann Sebastian Bach otrzymał najwyższe honorarium w swoim życiu. Wariacje Goldbergowskie należą do jego najpopularniejszych dzieł. Genialny cykl, który miał stać się idealnym remedium na bezsenność. Zdaniem muzykologów Wariacje Goldbergowskie należą do najważniejszych dzieł na instrument klawiszowy. Johann Sebastian Bach skomponował je na zamówienie hrabiego von Keyserlinga, rosyjskiego dyplomaty zmagającego się z bezsennością. Na jego prośbę powstał utwór składający się z arii i trzydziestu wariacji na klawesyn, które nocami grywał dla hrabiego uczeń Bacha – Johann Gottlieb Goldberg. Materiał ten nieustannie inspirował muzyków. Poza wersją na fortepian doczekał się wielu opracowań m.in. na trio smyczkowe. W trakcie koncertu publiczność wysłucha utworu w aranżacji z 1984 roku autorstwa jednego z najbardziej uznanych współczesnych kompozytorów i dyrygentów – Dmitry’ego Sitkovetsky’ego. Rosyjski skrzypek przyznał, że podczas jego pracy nad dziełem Bacha istotnym punktem odniesienia była niezwykle emocjonalna, żywa i pełna pasji interpretacja pianisty Glenna Goulda. Wersja na skrzypce Sitkovetsky’ego w swym wyrazie jest równie poruszająca, subtelna i aksamitna.

Doskonałe Polish Soloists Trio stanowi fundament orkiestry smyczkowej Polish Soloists. Od ponad trzech lat koncertuje w najważniejszych salach koncertowych oraz współpracuje z najwybitniejszymi artystami światowej klasy (m.in. B. Nizioł, M. Zdunik, A. Sitkovetsky czy D. Ishizaka). Utalentowani muzycy z Wariacji Goldbergowskich utkają muzyczną opowieść, która na długo zapadnie w pamięć. Polish Soloists Trio w lipcu 2020 roku zarejestrowało swoją interpretację tego dzieła w zabytkowym kościele w Pile.

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Szukaj