Czas apokalipsy: wersja reżyserska
WDK w RCK: Klasyka na nowo
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 1979 - Złota Palma; 2 nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscar) - najlepsze zdjęcia (Vittorio Storaro), najlepszy dźwięk (Walter Murch), BAFTA 1980 - najlepszy reżyser (Francis Ford Coppola), najlepszy aktor drugoplanowy (Robert Duvall)
(Apocalypse Now: Final Cut) dramat, wojenny, USA (183 min.)
reż. Francis Ford Coppola
wyst.: Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen, Frederic Forrest
Film prezentowany jest w odrestaurowanej wersji 4K. Jest to ostateczna wersja reżyserska stworzona w 2019 roku, która nie była dotąd prezentowana w Polsce.
- Widzowie będą mogli zobaczyć, usłyszeć i poczuć ten film tak, jak zawsze chciałem - od pierwszego "huku" do końcowego jęku -
Francis Ford Coppola
"Czas apokalipsy" to luźna adaptacja klasycznego opowiadania Josepha Conrada "Jądro ciemności", której akcja rozgrywa się w 1969 roku podczas wojny w Wietnamie. Film przedstawia podróż kapitana sił specjalnych (Willarda) przez brutalne strefy walk w Wietnamie. Celem jego tajnej misji jest eliminacja pułkownika Kurtza, który ustanowił bezwzględną dyktaturę. W miarę jak Willard podróżuje przez szaleństwo i absurdy amerykańskiego zaangażowania w wojnę, coraz bardziej pociąga go sama dżungla, jej pierwotna mistyka i ogromna moc…
3 października 2024, godz. 18.00
bilet: 20 zł
Terapia dla par
KOBIECY WIECZÓR FILMOWY
(Bajo terapia) komediodramat, Hiszpania (93 min.)
reż. Gerardo Herrero
wyst.: Malena Alterio, Alexandra Jiménez, Fele Martínez, Antonio Pagudo
Trzy małżeństwa, a każde z nich ma swoje problemy. Na tyle poważne, że wymagały specjalistycznej konsultacji i pracy w ramach terapii dla par. Żaden z bohaterów nie spodziewał się jednak oryginalnego pomysłu, na jaki pewnego dnia wpadnie ich psychoterapeutka. Kobieta wyznacza spotkanie, na którym jednak sama się nie pojawia. Zostawia jedynie oczekującym na nią parom wskazówki, co mają robić i czego od nich oczekuje. Zdezorientowana początkowo szóstka bohaterów zaczyna ze sobą rozmawiać. Spotkanie zamienia się w coś w rodzaju terapii grupowej, w trakcie której na światło dzienne wychodzą kolejne brudy i wstydliwe dla każdej z par fakty. Nie może być inaczej, kiedy do przedyskutowania są tak poważne tematy, jak opieka nad dziećmi, obowiązki domowe, kariera, zazdrość czy seks. Wszystko to doprowadzi do nieoczekiwanego dla każdego z nich końca.
8 października 2024, godz. 18.00
bilet: 20 zł
Picasso. Buntownik w Paryżu
WDK w RCK
(Picasso. Un ribelle a Parigi. Storia di una vita e di un museo) biograficzny, dokumentalny, Włochy (94 min.)
reż. Simona Risi
Pablo Picasso (1881-1973) - tytan pracy i wulkan kreatywności, który nie tylko zatarł różnicę pomiędzy sztuką a rzemiosłem, ale też w dzieło potrafił zmienić zwykłą szczotkę, konewkę czy rower. Pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów w historii, autorem przeszło dwudziestu tysięcy obrazów i obiektów.
Zrealizowany przy okazji 50. rocznicy jego śmierci film "Picasso. Buntownik w Paryżu" Simony Risi to portret życia spełnionego, ale i złożonego ze sprzeczności - dokumentalna podróż przez lata biedy i szalonego sukcesu, światła i mroku, pasji i destrukcji, kawiarnianych hulanek i politycznego zaangażowania.
10 października 2024, godz. 18.00
bilet: 20 zł
Lee. Na własne oczy
WDK w RCK
(Lee) biograficzny, dramat, USA, Wielka Brytania, Norwegia, Australia, Irlandia, Singapur (116 min.)
reż. Ellen Kuras
wyst.: Kate Winslet, Alexander Skarsgard, Marion Cotillard, Andy Samberg
Jest rok 1938. Lee Miller, wzięta modelka i muza artystów, próbuje swych sił jako fotografka. W świecie zdominowanym przez mężczyzn codziennie musi udowadniać swoją wartość. Nie chce zajmować się jedynie modą i fotografowaniem pięknych wnętrz. Ma wielki talent do wydobywania w obrazach prawdy o ludzkim życiu, do nawiązywania niezwykłego porozumienia z bohaterami swoich fotografii, szczególnie kobietami. Gdy Europa pogrąża się w koszmarze II wojny światowej, Miller nie chce oglądać jej z bezpiecznej odległości. Wyrusza na front, by jako korespondentka wojenna brytyjskiego "Vogue'a" pokazać światu tragiczną prawdę o ludzkim wymiarze wojny. Jako jedna z pierwszych fotografów widzi z bliska poświęcenie żołnierzy, cierpienie cywilów i koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych.
17 października 2024, godz. 18.00
bilet: 20 zł
Strange Darling
WDK w RCK
thriller, USA (96 min.)
reż. J.T. Mollner
wyst.: Willa Fitzgerald, Kyle Gallner, Barbara Hershey, Ed Begley Jr., Giovanni Ribisi
Dwójka nieznajomych umawia się na randkę i szybko przenosi się do wynajętego pokoju. Jednak w pewnym momencie ich romantyczna i pikantna noc zamienia się w krwawą konfrontację. Żądny krwi mężczyzna rusza w pościg za ranną kobietą, podążając jej tropem przez dzikie obszary Oregonu. Uciekinierka jest gotowa zrobić wszystko co tylko konieczne, aby przeżyć, ale niestety w wyniku doznanych obrażeń ma coraz mniej siły i jej szanse kurczą się z każdą minutą. Mężczyzna, który jeszcze przed chwilą był jej kochankiem nie cofnie się przed niczym, aby dorwać swoją ofiarę.
24 października 2024, godz. 18.00
bilet: 20 zł
Megalopolis
WDK w RCK
dramat, sci-fi, USA (138 min.)
reż. Francis Ford Coppola
wyst.: Adam Driver, Giancarlo Esposito, Nathalie Emmanuel, Aubrey Plaza, Shia LaBeouf, Jon Voight
Konieczność reform w mieście Nowy Rzym jest źródłem konfliktu na szczytach władzy. Genialny architekt Cezar Catalina (Adam Driver) pragnie dla miasta utopijnej, idealistycznej przyszłości. Jego przeciwnik, burmistrz Franklin Cicero (Giancarlo Esposito), jest zwolennikiem kapitalistycznego status quo, które hołduje interesom najbogatszych. Rozdarta między nimi Julia Cicero (Nathalie Emmanuel), córka burmistrza, będzie musiała wybrać między swoją fascynacją Cezarem, a lojalnością wobec ojca. Konflikt zmusi wszystkich do odpowiedzi na odwieczne pytanie: jak powinna wyglądać przyszłość naszego społeczeństwa i całej cywilizacji.
31 października 2024, godz. 18.00
bilet: 20 zł