fbpx

Opisy filmów 2012

  • Place: sala widowiskowa

{module [111]}

Kino "KORAL"

tel. (067) 210-50-00, (067) 210-50-05
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

"Integracja TY i JA"
9. Europejski Festiwal Filmowy
4 września, g. 18.00

"Nora wciąż żyje"  (Nora is still alive) dokument, Niemcy
reż. Martin Jabs
Miała żyć tylko 26 lat, teraz ma lat 30. Opiekunka mówi, że przebywając z Norą stajemy się bardziej świadomi tego, że nasze dzieci są zdrowe. Film pozwala obserwować jak poza świadomością głównej bohaterki zmienia się życie jej rodziny.

"Brzydkie słowa" (Bad lyrics) dokument, Polska
reż. Marcin Maziarzewski
Piotr jest realizatorem dźwięku cierpiącym na Zespół Tourette’a objawiającym się wykrzykiwaniem wyzwisk i przekleństw. Przez całe swoje życie zmaga się z własnymi ograniczeniami w poszukiwaniu relacji z drugim człowiekiem.

"Marzenie o Dzikim Zachodzie" dokument, Polska
reż. Marek Włodzimirow, Radek Dąbrowski
Jury festiwalu nagradzając białostocki film uzasadniło swój wybór następująco: "Motyl 2011" za najlepszy film amatorski trafił do Marka Włodzimirowa i Radka Dąbrowskiego autorów filmu "Marzenie o Dzikim Zachodzie" za pokazanie, jak zabawa w robienie filmu może przynieść nieoczekiwane skutki.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury
6  września, godz. 18.00

"Dokąd teraz?" (Et Maintenat, on va ou?) komediodramat, Francja, Liban
reż. Nadine Labaki
wyst.: Claude Moussawbaa, Leyla Hakim, Nadine Labaki
Takla, Yvonne i Amale żyją razem ze swoimi rodzinami w niewielkiej libańskiej wiosce. Kiedy w ich kraju wybucha wojna domowa, postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Choć dzieli je religia i zwyczaje, mają wspólny cel – okiełznać męski testosteron, przynajmniej na lokalną skalę. Ukraińskie prostytutki, ciasto z haszyszem, boska ingerencja – kobieca wyobraźnia podsunie im zaskakujące rozwiązania…

"Nietykalni" (Intouchables) komediodramat, Francja
reż. Olivier Nakache, Eric Toledano
wyst.: Francois Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny
Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która uczyni ich... nietykalnymi!

"Święto chryzantem"
SPOTKANIE Z KULTURĄ JAPOŃSKĄ
9 września, g. 19.00

"Lalki" (Dooruzu) dramat, Japonia, Francja
reż. Takeshi Kitano
wyst.: Miho Kanno, Hidetoshi Nishijima, Tatsuya Mihashi
Inspiracją dla nowego filmu Kitano była jedna z tradycyjnych japońskich form sztuki –teatr Bunraku. To połączenie sztuczności i pewnej archaiczności teatru z realizmem kina zaowocowało śmiałymi rozwiązaniami artystycznymi i niezwykłą formą wizualną filmu. Opowieść o miłosnych perypetiach trzech par. Trzy przeplatające się ze sobą historie, których bohaterami są: para kochanków wędrujących przez współczesną Japonię, starzejący się yakuza niespodziewanie spotykający swoją narzeczoną sprzed lat oraz sławna piosenkarka i poszukujący kontaktu z nią oddany wielbiciel.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury
13  września, godz. 18.00

"Opowieści, które żyją tylko w pamięci" (Historias que so existem quando lembradas) dramat, Argentyna, Brazylia, Francja
reż. Julia Murat
wyst.: Lisa Favero, Sonia Guedes, Ricardo Merkin, Luiz Serra
Dawno temu ktoś zgubił klucz do lokalnego cmentarza, a ponieważ kolejny był położony za daleko, mieszkańcy przestali umierać z obawy przed niegodnym pochówkiem. Przebycie młodej fotograf tchnie nowe życie w uśpioną osadę, a dla niej samej stanie się początkiem wewnętrznej przemiany.

"Ostatnia miłość na Ziemi" (Perfect Sense) dramat / romans, Dania, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania
reż. David Mackenzie
wyst.: Eva Green, Ewan McGregor, Connie Nielsen
Ona i on - nieznajomi, spotykają się przypadkowo i szaleńczo w sobie zakochują. Wkrótce świat stanie w obliczu tajemniczego zagrożenia, mogącego być końcem ludzkości.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury
20  września, godz. 18.00

"Najsamotniejsza z planet" (The Loneliest Planet) dramat, Niemcy, USA
reż. Julia Loktev
wyst.: Hani Furstenberg, Gael Garcia Bernal, Bidzina Gujabidze
Alex i Nica to zagorzali podróżnicy, wierzący w moc przygody, omijanie szlaków turystycznych i nudnych biur podróży. Kilka miesięcy przed zaplanowanym ślubem, w poszukiwaniu nowych doznań docierają do Gruzji i udają się na wyprawę w góry Kaukazu. Pierwsze dni mijają w atmosferze beztroski i wesołych rozmów z wynajętym przewodnikiem w cieniu zapierających dech krajobrazów. Okazuje się jednak, że bohaterowie nie są sami w dzikich górach, a chwilowy akt tchórzostwa Alexa sprawi, że relacja między zakochanymi już nigdy nie będzie taka sama.

"Cygan" (Cigan) dramat, Czechy, Słowacja
reż. Martin Sulik
wyst.: Jan Mizigar, Attila Mokos, Miroslav Gulyas, Martina Kotlarova
Czternastoletni Adam, mieszkający w romskiej wiosce, ma w życiu tylko dwie przyjemności: boks i towarzystwo rówieśniczki Julki. A gdy nagle umiera jego ojciec, życie chłopca staje się jeszcze trudniejsze. Matka ponownie wychodzi za mąż, a surowy ojczym – lokalny "ojciec chrzestny" - wymaga od niego całkowitego posłuszeństwa. Zagubiony, samotny chłopak staje się porywczy i wkrótce wpada w kłopoty. I wtedy z pomocą i radą pojawia się... zmarły ojciec.

SALON KULTURALNY
21 września, godz. 17:00

"Habemus Papam – mamy papieża" (Habemus papam) dramat, Francja, Włochy
reż. Nani Moretti
wyst.: Michel Piccoli, Nanni Moretti, Jerzy Stuhr
Nowy namiestnik stolicy apostolskiej, zaraz po zaskakującym dla niego wyniku konklawe, ma przywitać wiernych zebranych na placu świętego Piotra. Jednak ten głęboko wierzący człowiek nie tylko uważa, że jest niegodny papieskiego urzędu, ale już wkrótce ukradkiem ucieknie z Watykanu. Sytuacja wymyka się spod kontroli i grozi wielkim skandalem. Jedynymi osobami, które mogą stawić czoła tym wydarzeniom, są Rajski, Polak będący od lat rzecznikiem stolicy apostolskiej i wybitny profesor psychiatrii.

NIEDZIELNE KINO RODZINNE

23 września – godz. 11.00

"Przygody Błękitnego Rycerzyka" animacja, Polska
reż. Stanisław Dulz, Edward Wątor, Lechosław Marszałek
Błękitny Rycerzyk wyrusza w podróż, by uratować siostrę księżniczki, która została porwana przez złośliwego Trzmiela. Podczas całej wyprawy zmaga się z przeciwnościami losu, ale też pomaga innym. W końcu udaje mu się oswobodzić siostrę pięknej księżniczki, a sam oświadcza się sympatycznej Mrówce.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury
2 x DOKUMENT

27  września, godz. 18.00

"Oburzeni" (Indignados) dokument / dramat, Francja
reż. Tony Gatlif
Tony Gatlif goni ducha współczesności, stając w szeregach Oburzonych. Miesza sceny z rzeczywistości z historią Betty, nielegalnej emigrantki, która wyprawia się za granicę i trafia do krainy pozbawionej nadziei i przesiąkniętej rozpaczą.

"Projekt Nim" (Project Nim) dokument, USA, Wielka Brytania
reż. James Marsh
W listopadzie 1973 roku, w klatce ośrodka badawczego ssaków naczelnych w Oklahomie, rodzi się mały szympans. Kilka dni później, jego matka dostaje uspokajający zastrzyk. Traci przytomność, a jej małe, płaczące ze strachu dziecko, w brutalny sposób zostaje jej odebrane na zawsze. Mały szympans nazwany zostaje Nim i trafia do rąk absolwentki psychologii, która sama jest już matką trójki dzieci. Za odpowiednim wynagrodzeniem ma go wychowywać jak własne dziecko. W ten sposób wchodzi w życie "projekt Nim" – jeden z najbardziej radykalnych w historii eksperymentów, który ma udowodnić, że szympans, wychowywany jak człowiek, może nauczyć się komunikować za pomocą języka.

 


 

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

4 października, godz. 18.00

"Ave" dramat, Bułgaria
reż. Konstantin Bojanov
wyst.: Anjela Nedyalkova, Ovanes Torosian, Martin Brambach, Svetlana Yancheva
Kamen podróżuje przez Bułgarię autostopem. Po drodze spotyka 17-letnią Ave i dalej ruszają już razem. Za każdym razem, gdy łapią okazję, dziewczyna opowiada kierowcom zupełnie inną historię tego, kim są i dokąd jadą. Kolejne kłamstwa sprawiają, że para wpada w coraz większe kłopoty. Co nie przeszkadza Kamenowi powoli zakochiwać się w nowej znajomej.

"Hasta la vista" komedia, Belgia
reż. Geoffrey Enthoven
wyst.: Charlotte Timmers, Robrecht Vanden Thoren, Xandra Van Welden
Josef, Lars i Phillip uwielbiają wino i kobiety, a ich największym marzeniem jest utrata dziewictwa. Pewnego razu, będąc na lekkim rauszu, postanawiają wybrać się w szaloną podróż z Belgii do Santa Ponsa w Hiszpanii. W słynnym tamtejszym domu uciech pragną urzeczywistnić swoje seksualne fantazje. Od tej pory nic ich nie powstrzyma. Nawet to, że są niepełnosprawni – jeden niewidomy, drugi przykuty do wózka, a trzeci niemal całkowicie sparaliżowany.

11 października – godz. 10.00
"Nietykalni" (Intouchables) komediodramat, Francja
reż. Olivier Nakache, Eric Toledano
wyst.: Francois Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny
Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która uczyni ich... nietykalnymi!

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury
2 x (pogodne) KINO FRANCUSKIE

11 października, godz. 18.00

"Czarodziejka" (La Fee) komediodramat, Belgia, Francja
reż. Dominique Abel, Fiona Gordon, Bruno Romy
wyst.: Dominique Abel, Fiona Gordon
Dom pracuje na nocną zmianę w małym hotelu w pobliżu przemysłowej części Lehawre. Pewnej nocy poznaje kobietę bez bagażu i bez butów. Ma ona na imię Fiona. Oznajmia mu, że jest wróżką, i może urzeczywistnić jego trzy życzenia. Jednak po spełnieniu dwóch z nich – znika tajemniczo, aby odnaleźć swoje drugie ja, odkryć swoje niepowtarzalne wnętrze. Zakochany w niej mężczyzna wyrusza na poszukiwanie.

"Faceci od kuchni" (Comme un chef) komedia, Francja, Hiszpania
reż. Daniel Cohen
wyst.: Jean Reno, Michael Youn
Alexandre Lagarde, uznany w całym Paryżu mistrz kuchni, cierpi na brak kulinarnej weny. Choć prowadzona przez niego restauracja jest niczym Luwr wśród muzeów, a goście z wielotygodniowym wyprzedzeniem muszą oczekiwać na stolik, Alexandre wpada w nie lada tarapaty. Nowy właściciel restauracji planuje zastąpić dotychczasowe menu rewolucyjną, znacznie tańszą kuchnią molekularną. Na miejsce Alexandra czyha niejeden młody kucharz, a on sam stoi przed bardzo trudnym wyborem. Albo dostosuje się do nowych zasad, albo zawalczy o to, co najbardziej kocha. Na szczęście na jego drodze stanie niesforny, ale bardzo zdolny Jacky Bonnot – człowiek, który potrafi ugotować wszystko.

NIEDZIELNE KINO RODZINNE

14 października – godz. 11.00

"Dawid i Sandy" animowany / przygodowy, Polska, Szwecja
reż. Zbigniew Stanislawski
Mały Dawid mieszka w pobliżu dżungli, gdzie Łowczyni i Wielki Szef łapią dzikie zwierzęta i sprzedają do ogrodów zoologicznych. Chłopiec znajduje orle pisklę i postanawia się nim zaopiekować. Pojawiają się kosmici poszukujący czarodziejskich pereł. Wspólnie spróbują pokonać kłusowników i uwolnić uwięzione zwierzęta.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

18 października, godz. 18.00

"Wrong" komediodramat, USA
reż. Quentin Dupieux
wyst.: Jack Plotnick, Eric Judor, Alexis Dziena
Dolph Springer budzi się pewnego ranka i stwierdza, że stracił miłość swojego życia, swojego psa. Podczas wyprawy mającej na celu odzyskanie psa, zmienia życie innych osób...

"Misiaczek" (Teddy Bear) dramat, Dania
reż. Mads Matthiesen
wyst.: Kim Kold, David Winters, Elsebeth Steentoft
Bohaterem filmu jest Dennis - niemal czterdziestoletni kulturysta mieszkający z zaborczą matką w małym miasteczku pod Kopenhagą. Wydaje się, że jedyne chwile prawdziwego szczęścia przeżywa w momentach, gdy stojąc z kolegą przed lustrem, wypina muskuły i podziwia swoje potężne, napięte ciało - posturę dorosłego mężczyzny, w którym wciąż mieszka zniewolone przez matkę dziecko.

NIEDZIELNE KINO RODZINNE

21 października – godz. 11.00

"Och, Pampalini" animacja, Polska
reż. Bronisław Zeman
Film składa się z krótkich historyjek o nieustraszonym i pomysłowym Pampalinim, uprawiającym bezkrwawe łowy dla ogrodów zoologicznych. Zmagania dzielnego Pampaliniego kończą się zawsze tak samo - łowcy nigdy nie udało się złowić żadnego zwierzęcia… Pampalini tryska energią, niezwykłymi pomysłami. Gubi go często pewność siebie, a czasem przeszkadza mu nieodłączna towarzyszka wypraw - niezbyt mądra, ale zabawna i sympatyczna małpka.

XIII PRZEGLĄD FILMÓW GROZY
26 – 28 października

26 października – godz. 16.15

"Dom Snów" thriller, USA
reż.: Jim Sheridan
To nie jest typowy horror. Jednak gwiazdorska obsada (Daniel Craig, Rachel Weisz, Naomi Watts) oraz ciekawa fabuła powodują, iż ten thriller (porównywany już z "Szóstym zmysłem")ogląda się z wypiekami na twarzy. Słów kilka o fabule: mający na koncie szereg sukcesów wydawniczych Will Attenton wyprowadza się ze swoją rodziną z Nowego Jorku i zamieszkuje w malowniczym domu w Nowej Anglii. Gdy wraz z żoną Libby oraz dwiema córkami zaczyna się już przyzwyczajać do nowego lokum, dowiaduje się, że zamordowano w nim poprzednią mieszkankę oraz jej dzieci. Podejrzewany o zbrodnię mąż i ojciec zabitych dzieci nadal żyje, a Willa oraz zaprzyjaźnioną z ofiarami sąsiadkę prześladuje przeczucie, że nie wszystkie poszlaki zostały odpowiednio zbadane…

26 października - godz. 18.00

"Candyman" horror, USA
reż. Bernard Rose
Klasyk kina grozy z początku lat 90-tych. W roli tytułowej demoniczny Tony Todd. Fabuła filmu (oparta na opowiadaniu Clive’a Bakera) obraca się wokół tzw. "miejskiej legendy" – jeśli staniesz przed lustrem w zaciemnionym pomieszczeniu i pięć razy powtórzysz słowo "Candyman", to wezwiesz tajemnicze monstrum z hakiem zamiast ręki, które natychmiast cię zaatakuje. Czy legenda jest prawdziwa? Postanawia zbadać to Helen Lyle, która o takich właśnie "miejskich legendach" pisze swoją pracę doktorską. Okazuje się, że legendę tę nie do końca da się między bajki włożyć…

26 października - godz. 20.00

"Kobieta w czerni" horror, Wielka Brytania, Kanada
reż. James Watkins
Niewątpliwym "magnesem", przyciągającym widzów do kina jest Daniel Radcliffe, czyli wieloletni odtwórca roli Harry’ego Pottera. Akcja filmu osadzona jest w pierwszej połowie XX wieku. Jest w tym obrazie wszystko, co lubią prawdziwi miłośnicy kina grozy – wioska na uboczu z zagadką dziwnych śmierci… Wielkie, puste, ponure i tajemnicze domostwo, które odwiedzić musi główny bohater, aby uporządkować sprawy spadkowe… Są wietrzne i mgliste krajobrazy, jest klimat. Są również tzw. "jumping scenes", czyli sceny, przy których widzowie podskakują na fotelach. Słowem – dobry film grozy!

27 października – godz. 16.15

"Upiór w operze" horror, USA
reż. Dwight H. Little
Nieklasyczna wersja klasycznej opowieści o tajemniczym upiorze zamieszkującym podziemia gmachu paryskiej opery. Oryginał znamy z musicalu Andrew LLoyda Webbera i Richarda Stilgoe oraz wielu innych ekranizacji. Tutaj historia opowiedziana jest z większą dawką makabry, gdyż w rolę upiora wcielił się sam Robert Englund, czyli odtwórca roli jednej z ikon horroru, czyli Freddy’ego Kruegera. Dalszej reklamy film chyba nie potrzebuje…

27 października - godz. 18.00

"Coś" horror / thriller, USA, Kanada
reż. Matthis van Heijningen Jr.
Prequel głośnego klasyka "The Thing" Johna Carpentera z 1982 roku, który był wspaniałym połączeniem kina s-f i horroru. Warto dodać, iż oryginał z 1982 roku był remakiem filmu z 1951 roku, który z kolei powstał na podstawie noweli Johna W. Campbella pt. "Who Goes There?". Twórcy najnowszej wersji nie starali się na siłę "przebić" najbardziej znanej wersji z 1982 roku (również pokazywanej na przeglądzie). W zamian nawiązywali do niej w wielu momentach, w myśl hasła "My też kochamy oryginał Johna Carpentera". Akcja filmu rozgrywa się w mroźnych lodach Antarktydy i poprzedza wydarzenia, które w swoim filmie 1982 r. pokazał Carpenter. Czyli: tajemnicze monstrum atakuje bazę duńskich naukowców…

27 października - godz. 20.00

"[Rec] 3: Geneza" thriller / horror, Hiszpania
reż. Paco Plaza
Trzecia część (a zarazem prequel) historii zapoczątkowanej w 2007 roku przez Jaume Balagueró i Paco Plazę, i będącej kasowym przebojem kin zarówno w Europie, jak i w USA. Wcześniejsze części pokazywane były również na Przeglądzie Filmów Grozy, więc nie mogło zabraknąć i tej najnowszej. Tym razem krwiożerczy wirus atakuje gości weselnych. Ponieważ akcja "[REC] 3" dzieje się przed wydarzeniami pokazanymi w "jedynce" i "dwójce", twórcy pokusili się o wyjaśnienie kilku tajemnic, związanych z fabułą pierwszych dwóch części…

28 października – godz. 16.15

"Porąbani" czarna komedia, Kanada
reż. Eli Craig
Kino grozy plus komedia – czy to się sprawdza? Wiele razy podczas przeglądu udowadnialiśmy, że tak. Film "Porąbani" to doskonała czarna komedia bazująca na odwróceniu doskonale znanych schematów. Główni bohaterowie to para sympatycznych "pełnokrwistych" wieśniaków, którzy na skutek niesprzyjającego splotu okoliczności oraz przez głupotę szpanerskich studentów, zostają wzięci za psychopatycznych morderców. Co dalej? Krew leje się strumieniami, a widzowie… rechoczą ze śmiechu!

28 października - godz. 18.00

"Oddział" horror / thriller, USA
reż. John Carpenter
Czy jest jakiś fan kina grozy, któremu nie krąży szybciej krew w żyłach na hasło "John Carpenter"? Ten reżyser to absolutna legenda horroru i kina s-f. O jego filmach napisano wiele, a takie tytuły, jak "Halloween", "Coś", "Christine", czy "W paszczy szaleństwa" należą do klasyki kinowego straszenia. Na naszym przeglądzie nie mogło więc zabraknąć ostatniego dzieła tego reżysera. Tym razem John Carpenter zabiera nas w mroczne czeluście szpitala dla psychicznie chorych, na oddziale którego budzi się główna bohaterka. Zdezorientowana, posiniaczona i pod wpływem narkotyków, nie pamięta niczego ze swego życia, ani w jaki sposób się tu znalazła. Poznając czwórkę innych pacjentek, szybko uświadamia sobie, że nic nie jest tym na co wygląda…

 


 

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

4 grudnia – godz. 11.00

"Kto nigdy nie żył…" dramat, Polska
reż. Andrzej Seweryn
wyst.: Michał Żebrowski, Joanna Sydor
Młody charyzmatyczny ksiądz Jan na co dzień pomaga trudnej młodzieży. Pewnego dnia otrzymuje polecenie wyjazdu na studia do Rzymu. Jest pewien, że to próba oddzielenia go od wiernych, potrzebujących pomocy młodych ludzi, gdyż jego metody pracy duszpasterskiej nie odpowiadają przełożonym. Chce walczyć o swoje miejsce. Życie jednak dramatycznie zmienia wszystkie plany.

KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

6 grudnia – godz. 11.00

"Kochanek królowej"(Kongelig Affaere,En) dramat / historyczny / romans, Czechy, Dania, Niemcy, Szwecja
reż. Nikolaj Arcel
wyst.: Mads Mikkelsen, David Dencik, Alicia Vikander
Akcja "Kochanka królowej" rozpoczyna się, gdy młodziutka Karolina Matylda nadziei i wyobrażeń idealnego mężczyzny przybywa do obcego kraju, by rządzić u boku męża, duńskiego króla Chrystiana VII. Rzeczywistość ją jednak rozczarowuje. Chrystian jest groteskowym szaleńcem, zakochanym w sobie i dworskich zabawach. Kiedy jego kolejne wybryki rujnują kraj, na dwór zostaje wezwany lekarz Johann Friedrich Struensee, który ma okiełznać temperament i dziwaczne zachowania władcy. Johann rozkochuje w sobie królową, a za plecami króla sięga po władzę, by zmienić oblicze kraju.  

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

6 grudnia, godz. 18.00

"Siostra twojej siostry" (Your Sister’s Sister) komediodramat, USA
reż. Lynn Shelton
wyst.: Emily Blunt, Rosemarie DeWitt, Mark Duplass, Mike Birbiglia
Iris i Hanna to siostry. Jack jest najlepszym przyjacielem Iris. Ta trójka niespodziewanie spędzi razem kilka dni w domku na odludziu. Kto kogo kocha? Kto coś udaje? Kto kim manipuluje? I kto chce się z kim przespać?

DLA WIDZÓW DOROSŁYCH !

"Raj: Miłość" (Paradises: Liebe) dramat, Austria, Francja, Niemcy
reż. Ulrich Seidl
wyst.: Maria Hofstätter, Margarete Tiesel, Inge Maux
Tytułowy "raj" to okolice nadmorskich kurortów w Kenii, gdzie Europejki w średnim wieku (tzw. "sugar mamas") udają się na poszukiwanie "beach boysów" - młodych Afrykańczyków, którzy za pieniądze spełniają ich seksualne fantazje. Dla osamotnionej Teresy, matki dojrzewającej nastoletniej córki, to wymarzone miejsce na huczne spędzenie pięćdziesiątych urodzin. Decyzję podejmuje bez wahania. Zostawia pod opieką córkę i jedzie na wakacje do kenijskiego kurortu z nadzieją na znalezienie miłości i przeżycie seksualnej historii swojego życia...

NIEDZIELNE KINO RODZINNE

9 grudnia – godz. 11.00

"Tajemnica szyfru Marabuta" animowany / przygodowy, Polska
reż. Maciej Wojtyszko
Niezmordowani detektywi - Kajetan Chrumps i Kot Makawity - tropią przebiegłego przestępcę - Kamaeleona Super.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

13 grudnia, godz. 18.00

"Bestie z południowych krain" (Beasts of the Southern Wild) dramat, USA
reż. Benh  Zeitlin
wyst.:  Quvenzhane Wallis, Dwight Henry
Film rozgrywa się w krainie zalanej przez powódź o apokaliptycznych rozmiarach. Grupa ocalonych zamieszkuje skrawki suchego lądu i szykuje się do walki z bestiami, które pod wpływem kataklizmu przebudziły się z tysiącletniego snu. Główną bohaterką jest mała dziewczynka, mająca wyjątkowy kontakt ze światem natury. Swój dar przetrwania i niezwykłą mądrość przeciwstawi nadciągającemu niebezpieczeństwu.

"Cafe de Flore" melodramat, Francja, Kanada
reż. Jean-Marc Vallee
wyst.: Vanessa Paradis, Kevin Parent, Hélene Florent, Evelyne Brochu
Kanadyjczyk Antoine dobiega czterdziestki, choć zupełnie tego po nim nie widać. Od dziecka Antoine kochał dzielić się muzyką z innymi. Kiedyś nagrywał ją ukochanej dziewczynie, teraz jako DJ zarabia na puszczaniu piosenek duże pieniądze. Szczególną atencją darzy utwór, zawarty na krążku o nazwie Cafe de Flore. I nigdy nie domyśliłby się, że kilkadziesiąt lat wcześniej w dalekiej Francji żył sobie upośledzony Laurent, dla którego słuchanie tej samej płyty było esencją szczęścia. Tymczasem któregoś dnia drogi Antoine’a i Laurenta niespodziewanie się zejdą…

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

20 grudnia, godz. 18.00

"Barbara" dramat, Niemcy
reż. Christian Petzold
wyst.: Nina Hoss, Rainer Bock, Ronald Zehrfeld
NRD, 1980 rok. Barbara, z zawodu lekarka, chce wyemigrować do RFN i składa w tej sprawie odpowiednią aplikację. Za karę zostaje przeniesiona z placówki w stolicy, do szpitala w małym miasteczku. Tymczasem Jorg, jej kochanek mieszkający po stronie zachodniej, planuje ogranizację jej ucieczki przez Morze Bałtyckie. Barbara żyje w oczekiwaniu…

"Samsara" dokumentalny, USA
reż. Ron Fricke
To poetycki film bez słów, zapierająca dech podróż przez 25 krajów i kultur z porywającą muzyką Lisy Gerrard i Dead Can Dance w tle. Film kręcono przez 5 lat, wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną. Sam tytuł zaś wywodzi się z sanskryckiego określenia nieustannego przepływu i powtarzającego się cyklu narodzin , życia, śmierci i odrodzenia. „Samsara” to wizualna i dźwiękowa uczta, której nie można przegapić.

logo ue white

logo norway grants

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

Szukaj