fbpx

Qingzhu Weng

  • Start date: 30-11-22 19:00
  • Place: sala miejska

Qingzhu Weng

30 listopada 2022, godz. 19.00

bilet: 50 zł

Sala Miejska, ul. Dąbrowskiego 8

qingzhu weng

Laureaci Konkursu Wieniawskiego: recital Qingzhu Wenga

W Regionalnym Centrum Kultury Fabryka Emocji wystąpi wyjątkowy gość – chiński skrzypek Qingzh Weng. Laureat III Nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zagra z pianistą Michałem Francuzem.
Usłyszymy rzadko graną Sonatę a-moll, op. 13 Paderewskiego, której brawurowym wykonaniem Qingzhu Weng zachwycił jury i publiczność Konkursu Wieniawskiego. Są takie momenty na konkursach, kiedy tracę głos. Gdy odkłada się wszystko i można się oddać smakowaniu fenomenalnego talentu i tego, co ma do zaproponowania. I to był taki właśnie moment. W moim rankingu do zwycięstwa, nie będę tego ukrywał, Qingzhu Weng jest absolutnie na pierwszej pozycji. – mówił Marcin Majchrowski, komentator Dwójki – Polskiego Radia, po wysłuchaniu tego utworu w wykonaniu chińskiego skrzypka.
Weng sięga po polski repertuar. Artyści wykonają Partitę Lutosławskiego, będącą syntezą dokonań kompozytora. Na zakończenie zabrzmią należące do najsłynniejszych utwory Wieniawskiego: liryczna Legenda, op. 17 oraz wirtuozerski Polonez D-dur, op. 4.

Program koncertu:
J. Paderewski – Sonata a-moll, op. 13
W. Lutosławski – Partita na skrzypce i fortepian
H. Wieniawski – Legenda, op. 17
H. Wieniawski – Polonez D-dur, op. 4

Qingzhu Weng – skrzypce
Laureat III Nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Studiuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze. Wcześniej kształcił się w Shanghai Conservatory of Music i Xiamen Music School w Chinach. Jest laureatem wielu nagród, w tym I miejsca w Ysaye International Music Competition w Belgii (2018), I miejsca w Mirecourt International Violin Competition we Francji (2018) i II miejsca w the International Johann Sebastian Bach Competition w Niemczech (2022). Występował jako solista z Frankfurt Radio Symphony, NDR Radiophilharmonie, Pforzheim Chamber Orchestra, Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Kammerphilharmonie Frankfurt i Kremeratą Balticą.

Michał Francuz – fortepian
Współpracował niemal ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, a także z Sinfonia Varsovią, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestrą Feelharmony, Orkiestrą Colegium F. Orkiestrą Kameralną l’Autunno, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Kameralnym w Szczecinie, Operą Bałtycką w Gdańsku oraz z Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Współtworzył również szereg projektów kameralnych. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwa¬lach muzycznych m.in. Les Folles Journes Chopin – Chopin Open w Warszawie, Cinquieme Festiwal Culturel International de Musique Symphonique w Algierii, Lubomirski Festival (Polska, Ukraina), "Muzyka na Szczytach" w Zakopanem, Sacrum non Profanum w Trzęsaczu, Rzeszowskiej Jesieni Muzycznej, Festiwalu I. J. Paderewskiego w Warszawie, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Szczecin Classic, Chopin w Barwach Jesieni w Antoninie i wielu innych. Wielokrotnie koncertował w Dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W maju 2015 roku debiutował w nowojorskiej Carnegie Hall. W 2019 roku ukazała się płyta "Polskie Sonaty Skrzypcowe", którą nagrał wraz z Bartkiem Niziołem. W 2020 roku został wydany album, który nagrał wraz z Joanną Konarzewską i Rafałem Kwiatkowskim, zawierający tria fortepianowe Władysława Żeleńskiego, Grzegorza Fitelberga oraz światowa premiera – trio Apolinarego Szeluty. W tym samym roku wraz z Kwartetem Śląskim dokonał nagrania tria oraz kwartetu fortepianowego Władysława Żeleńskiego. Ma w swoim dorobku liczne nagrania dla Polskiego Radia i TV. Był oficjalnym pianistą XV i XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Koncert w ramach oficjalnej trasy Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, organizowanego przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Szukaj