fbpx

Archiwum kino 2023

  • Start date: 01-01-20 00:00
  • Place: sala widowiskowa
stracone zludzenia

Stracone złudzenia

KINO PRZED HEJNAŁEM

7 x CEZAR

(Ilusion perdues) dramat historyczny, Francja (150 min.)
reż. Xavier Giannoli
wyst.: Benjamin Voisin, Cécile de France, Vincent Lacoate, Xavier Dolan
Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton. Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony?

12 stycznia 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

lunana

Lunana. Szkoła na końcu świata

WDK w RCK

Bhutański kandydat do OSCARA, 10 x NAGRODA PUBLICZNOŚCI na międzynarodowych festiwalach filmowych

(Lunana: A Yak in the Classroom) komedia obyczajowa, Bhutan, Chiny (110 min.)
reż. Pawo Choyning Dorji
wyst.: SherabDorji, Ugyen Norbu Lhendup, Kelden Lhamo Gurung
Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej.
Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… yaka.
Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów, ale też serdeczność i niesamowita siła mieszkańców wioski sprawiają, że zaczyna zmieniać opinie o tym wyjątkowym miejscu.

12 stycznia 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

chora na siebie

Chora na siebie

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

(Syk Pike) czarna komedia, Norwegia, Szwecja (95 min.)
reż. Kristoffer Borgli
wyst.: Kristine Kujath Thorp, Erik Sæther, Fanny Vaager, Sarah Francesca Braenne
Na pierwszy rzut oka Signe (w tej roli wschodząca gwiazda skandynawskiego kina Kristine Kujath Thorp, znana polskiej publiczności z filmu "Ninjababy") i Thomas wydają się być idealną parą. Młodzi, inteligentni, z szerokimi horyzontami oraz niebanalnym gustem. Pozory jednak mylą, bo ich relacja, zamiast wzajemnego wsparcia, oparta jest w dużej mierze na niezdrowej rywalizacji, a kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie to, które z nich ma większe ego. Kiedy mężczyzna, będący aspirującym artystą, odnosi niespodziewany sukces, równowaga w związku zostaje zachwiana. Signe nie może pogodzić się z faktem, że światła reflektorów skupione są teraz wyłącznie na jej partnerze. Zdesperowana, celowo nadużywa niebezpiecznych farmaceutyków, co błyskawicznie odbija się nie tylko na jej zdrowiu, ale i wyglądzie. Czym jednak jest odrobina (?) cierpienia w porównaniu ze współczuciem oraz uwagą, które znowu może w pełni na sobie skupiać?

18 stycznia 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

trzy pietra

Trzy piętra

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Tre piani) komediodramat, Francja, Włochy (119 min.)
reż. Nanni Moretti
wyst.: Ricardo Scamaracio, Margeritha Buy, Alba Rohwacher, Adriano Giannini
Nanni Moretti przeplata trzy historie - jedną o zagubieniu i tęsknocie matki wychowującej samotnie córkę; drugą o obsesji podejrzeń i wybaczeniu, której bohaterem jest ojciec podejrzewający sędziwego sąsiada o molestowanie swojego dziecka; i trzecią o błędach rodzicielskich i przyznaniu się do własnych słabości (prowadzący pod wpływem alkoholu syn surowego sędziego powoduje śmiertelny wypadek). "Trzy piętra" to również wzruszająca, uniwersalna opowieść o murach, które skrywają tajemnice, są niemym świadkiem chwil pięknych i tragicznych.

19 stycznia 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

nitram

Nitram

WDK w RCK

ZŁOTA PALMA MFF w Cannes dla najlepszego aktora, 9 nagród Australijskiej Akademii Filmowej

thriller, Australia (110 min.)
reż. Justin Kurzel
wyst.: Caleb Landry Jones, Judy Davis, Anthony LaPaglia, Essie Davis
Hipnotyczny "Nitram" wciąga nas w świat tytułowego bohatera, jak w mroczny, dziwny sen, po którym przychodzi szok i gwałtowne przebudzenie. To thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu – ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału. Justin Kurzel, nieustraszony badacz historycznych traum, twórca głośnych "Snowtown", "Prawdziwej historii gangu Kelly’ego" i "Makbeta", po raz kolejny udowadnia, że rodzinne problemy, emocjonalne deficyty i dorastanie w samotności to prawdziwie wybuchowa mieszanka.

Bohaterem opartego na faktach "Nitram" jest Martin Bryant, który w kwietniu 1996 roku zastrzelił 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii. Opowiadając o największej masakrze w dziejach Australii, reżyser umieszcza przemoc poza ekranem. Z detektywistyczną pasją śledzi za to okoliczności, jakie doprowadziły zagubionego i niestabilnego psychicznie mężczyznę do dnia, w którym legalnie sprzedano mu broń.

19 stycznia 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

comedy queen

Comedy Queen

KINO PRZED HEJNAŁEM

KRYSZTAŁOWY NIEDŹWIEDŻ na Berlinnale '22

dramat, Szwecja (93 min.)
reż. Sanna Lenken
wyst.: Sigrid Johnson, Oscar Töringe, Ellen Taure, Iggy Malmborg
Sasza ma 12 lat i marzy, aby zostać "comedy queen". Jej mama zawsze mawiała, że są ludzie, którzy mają do tego dryg. Ale mama Saszy nie żyje. Z powodu depresji popełniła samobójstwo. Sasza wie, że musi zrobić wszystko inaczej niż mama, żeby mieć inne życie. Zaczyna więc… Po pierwsze, obciąć włosy, bo wszyscy mówią, że wyglądam jak mama… Po trzecie, nie czytać książek, bo mama czytała, a się zabiła… Po siódme… Po dziesiąte - zostać Comedy Queen!

26 stycznia 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

w trojkacie

W trójkącie

WDK w RCK

ZŁOTA PALMA MFF i Nagroda Francuskiego Kina Artystycznego w Cannes

(Triangle of Sadness) komediodramat, Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Niemcy (150 min.)
reż. Ruben Östlund
wyst.: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Woody Harrelson, Dolly De Leon
Statkiem podróżuje para modeli-celebrytów, Carl i Yaya, ale ich wycieczka szybko przestaje nadawać się na Instagram. Nagły sztorm – a raczej kałszkwał – sprawia, że owoce morza wracają tam, skąd przyszły, i demoluje jacht, a wraz z nim rozsadza całą społeczną hierarchię.

26 stycznia 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

kierunek ksiezyc

Kierunek: Księżyc!

(Peterchens Mondfahrt) animowany, familijny, Niemcy, Austria (85 min.)
reż. Ali Samadi Ahadi
Czasami lepiej posłuchać młodszej siostry! Pewnej nocy Piotrek odkrywa, że mała Ania zniknęła. Gdy próbowała pomóc w spełnieniu magicznej przepowiedni gadającemu robaczkowi, panu Żukosławowi, porwał ją zły Lunos. Aby uratować siostrę, chłopiec nie ma wyjścia – musi udać się za nią na Księżyc! Podczas tej nieprawdopodobnej wyprawy połączy swe siły ze strzegącym dziecięcych snów Piaskunem, weźmie udział w kosmicznym wyścigu po Drodze Mlecznej i poprosi o wsparcie Nocną Wróżkę. Zanim Piotrek odnajdzie Anię, czeka go mnóstwo przygód. Niekiedy starszy brat może mieć większą moc niż niejeden superbohater!

30 stycznia 2023, godz. 10.00

31 stycznia 2023, godz. 10.00, 16.00

1 lutego 2023, godz. 10.00, 16.00

2 lutego 2023, godz. 11.00, 16.00

bilet: 18 zł, 14 zł ulgowy, 12 zł grupowy

fabelmanowie

Fabelmanowie

WDK w RCK

2 x ZŁOTY GLOB, MFF w Toronto – Nagroda Publiczności, 2 x National Board of Review, Nagroda AFCC, 40 nominacji…

(The Fabelmans) dramat, USA (151 min.)
reż. Steven Spielberg
wyst.: Michelle Williams, Paul Dano, Seth Rogen, Gabriel LaBelle
Steven Spielberg wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i początkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.

2 lutego 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

bella i sebastian nowe pokolenie

Bella i Sebastian: Nowe Pokolenie

(Belle et Sébastien: Nouvelle Génération) familijny, przygodowy, Francja (96 min.)
reż. Pierre Coré
wyst.: Robinson Mensah Rouanet, Michèle Laroque, Alice David, Caroline Anglade
Wielki powrót familijnej serii o przyjaźni psa i dziecka – Belli i Sebastiana. Dziesięcioletni chłopiec niechętnie spędza wakacje w górach u babci i cioci. Jego głównym obowiązkiem jest pomoc w owczarni, ale takie zadanie mało ekscytuje chłopca wychowanego w dużym mieście. Kiedy jednak poznaje suczkę Bellę, wielkiego, puchatego psa pasterskiego, postanawia uratować ją z rąk podłego właściciela. Sebastian jest gotów zrobić wszystko, aby ochronić swoją psią przyjaciółkę, dzięki czemu przeżyje najbardziej szalone lato w swoim życiu.

3 lutego 2023, godz. 11.30

6 lutego 2023, godz. 10.00, 16.00

7 lutego 2023, godz. 11.30, 16.00

8 lutego 2023, godz. 10.00, 16.00

9 lutego 2023, godz. 11.30, 16.00

10 lutego 2023, godz. 10.00

bilet: 18 zł, 14 zł ulgowy, 12 zł grupowy

godland

Godland

WDK w RCK

(Vanskabte Land) dramat, Dania, Islandia, Francja, Szwecja (138 min.)
reż. Hlynur Pálmason
wyst.: Elliott Crosset Hove, Ingvar Sigurðsson, Vic Carmen Sonne, Jackob Lohmann
Przebój festiwalu w Cannes, najnowszy film Hlynura Pálmasona (Biały, biały dzień) to wirtuozerski popis reżyserii, przepiękne sfilmowane kino drogi, błyskotliwe i pełne czarnego humoru. Spektakularne, dramatyczne, a przy tym kapryśne pejzaże Islandii na bieżąco referują nam stan ducha bohaterów: wizualizują surowość zasad, portretują zlodowacenia duszy, zapowiadają spiętrzenie konfliktów. Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas. Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik Ragnar. Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia. Godland jest filmem o kamienistej drodze życia, samotności i relacjach z Bogiem. Ale także o artyście, który zamraża i utrwala życie na szklanych negatywach – zupełnie jak lodowiec.

9 lutego 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

na twoim miejscu

Na twoim miejscu

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

komedia, Polska (103 min.)
reż. Antonio Galdamez-Munoz
wyst.: Paulina Gałązka, Miron Jagniewski, Maria Pakulnis, Jan Frycz
Kaśka i Krzysiek - młode, atrakcyjne małżeństwo z uroczym synkiem i mieszkaniem w malowniczej okolicy. Wydaje się, że powinni być szczęśliwi, a jednak są na skraju rozwodu. Każdy dzień spędzają tak samo – na kłótniach. Aż do poranka, od którego muszą współpracować jak jeszcze nigdy dotąd. A wszystko przez... zamianę ciał. Od teraz Krzysiek jest Kaśką, a Kaśka Krzyśkiem. Każde z nich musi przejąć obowiązki tego drugiego i stawić czoła problemom, o których istnieniu wcześniej nie miało pojęcia… Czy to sprawi, że inaczej spojrzą na siebie nawzajem i nauczą się empatii? Zamiana ciał jest tylko wytrychem, z którego korzystają twórcy filmu, żeby móc powiedzieć kilka niebanalnych słów o współczesności.

15 lutego 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

lunana

Lunana. Szkoła na końcu świata

KINO PRZED HEJNAŁEM

Bhutański kandydat do OSCARA, 10 x NAGRODA PUBLICZNOŚCI na międzynarodowych festiwalach filmowych

(Lunana: A Yak in the Classroom) komedia obyczajowa, Bhutan, Chiny (110 min.)
reż. Pawo Choyning Dorji
wyst.: Sherab Dorji, Ugyen Norbu Lhendup, Kelden Lhamo Gurung
Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej.

16 lutego 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

kobieta na dachu

Kobieta na dachu

WDK w RCK

ZŁOTE LWY na festiwalu w Gdyni za najlepszą rolę kobiecą, ZŁOTA ŻABA na EnergaCamerimage

dramat, Polska, Francja, Szwecja (95 min.)
reż. Anna Jadowska
wyst.: Dorota Pomykała, Bogdan Koca, Adam Bobik, Maria Szadkowska
Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych - mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy?

16 lutego 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

na pelny etat

Na pełny etat

KINO PRZED HEJNAŁEM

MFF w Wenecji – Nagroda dla najlepszej aktorki, Nagroda dla najlepszego reżysera, Nagroda Specjalna

(A plein temps) dramat obyczajowy, Francja (85 min.)
reż. Eric Gravel
wyst.: Laure Calamy, Anne Suarez, Geneviève Mnich, Nolan Arizmendi
Marie dokłada wszelkich starań, by pogodzić wychowanie dwójki dzieci z pracą w jednym z luksusowych paryskich hoteli. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że mieszka poza miastem, a codzienne dojazdy zajmują jej sporo czasu w i tak napiętym już grafiku. Kiedy wreszcie otwiera się przed nią szansa zawodowego awansu, jak na złość wybucha ogólnokrajowy strajk. System transportu publicznego, od którego uzależniona jest bohaterka, zostaje całkowicie sparaliżowany. Zdezorientowani ludzie tłoczą się na peronach i przystankach, coraz bardziej zniecierpliwieni całą sytuacją. Mimo tych przeszkód kobieta jest zdeterminowana, by dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną. Zdaje sobie sprawę, że ta szansa może się nie powtórzyć.

23 lutego 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

wlasciciele

Właściciele

WDK w RCK

3 x CZESKI LEW

(Vlastníci) komediodramat, Czechy (96 min.)
reż. Jiří Havelka
wyst.: Tereza Ramba, Vojtĕch Kotek, Dagmar Havlová, Jiří Lábus
Komedia satyryczna z gwiazdorską obsadą, będąca kinowym debiutem cenionego reżysera teatralnego. Niemal cała akcja filmu rozgrywa się w jednym pomieszczeniu, w trakcie zebrania wspólnoty mieszkaniowej pewnej praskiej kamienicy. Spotkanie grupy wyrazistych osobowości, z których każda ma własne pomysły, owocuje wieloma spięciami i groteskowymi sytuacjami.

23 lutego 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

mieszczanin szlachcicem

Mieszczanin szlachcicem

Retransmisja spektaklu z Comédie - Française

Pan Jourdain pobiera wiele prywatnych lekcji, dzięki którym powinien nabyć szlacheckie maniery. A on tak marzy o byciu arystokratą…! Jeśli ukochany córki nie należy do tej warstwy społecznej, pan Jourdain konsekwentnie nie zgadza się na małżeństwo. Wkrótce zmienia jednak zdanie, gdy ten, przebrany za "wielkiego Turka", oferuje podnieść status pana Jourdaina w zamian za rękę jego córki…
Pan Jourdain nie dostrzega, że w swych marzeniach o arystokracji wystawia się na pośmiewisko. Tę nieszczęsną błazenadę dowcipnie eksponuje użycie muzyki i tańca – "Mieszczanin szlachcicem" to bowiem komediobalet!

W 2022 roku przypadła 400. rocznica urodzin mistrza komedii, Moliera. Jubileusz świętowano prezentując najlepszego komedie jego autorstwa, wystawione w prestiżowym, cieszącym się długoletnią tradycją i estymą teatrze, w Komedii Francuskiej.

28 lutego 2023, godz. 10.00, 18.00

bilet: 30 zł, 20 zł ulgowy

ania

Ania

KINO PRZED HEJNAŁEM

dokumentalny, Polska (86 min.)
reż. Michał Bandurski, Krystian Kuczkowski
wyst.: Krystyna Przybylska, Jarosław Bieniuk, Oliwia Bieniuk, Katarzyna Bujakiewicz
Inspirująca historia Anny Przybylskiej - odważnej, kochającej życie i spełniającej marzenia dziewczyny z Gdyni. Dziewczyny o twarzy anioła i charakterystycznym głosie, znanej m.in. z roli Marylki z serialu "Złotopolscy" oraz filmów, m.in.: "Ciemna Strona Wenus", "Kariera Nikosia Dyzmy", "Sęp" czy "Bilet na księżyc". Ania mama, partnerka, przyjaciółka, aktorka, modelka, spełniona w każdej z tych ról. W filmie usłyszymy jej zaraźliwy śmiech, sama opowie czym był dla niej sukces, piękno i sens życia. Rodzina wspomni o tym jaka była poza kamerami i jaką była mamą. Współpracownicy opowiedzą o jej pracy na planie i karierze zawodowej, przyjaciele natomiast o tym jak ich zaskakiwała i z jakimi wspomnieniami ich zostawiła, gdy odeszła w 2014 roku. Pełnometrażowy film dokumentalny "Ania" prezentuje wywiady oraz niepublikowane dotąd materiały z prywatnych archiwów, dzięki którym można zobaczyć portret kobiety utrzymującej równowagę pomiędzy publicznym życiem zawodowym a życiem rodzinnym.

2 marca 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

duchy inisherin

Duchy Inisherin

WDK w RCK

9 nominacji do OSCARA! 3 x ZŁOTY GLOB, Nagroda Festiwalowa i Puchar Volpi MFF w Wenecji – Biennale Cinema, Nagroda Amerykańskiego Instytutu Filmowego, 21 nagród amerykańskich stowarzyszeń krytyków filmowych! 3 x National Board of Review…

(The Banshees of Inisherin) komediodramat, Irlandia, USA, Wielka Brytania (114 min.)
reż. Martin McDonagh
wyst.: Colin Farrell, Brendan Gleeson, Kerry Condon, Barry Keoghan
Opowieść o losach dwójki przyjaciół, którzy znają się od kołyski: Pádraica i Colma. Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczony Pádraic za wszelką cenę próbuje zrozumieć, co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. W jego staraniach wspierają go siostra Siobhán i znajomy młodzieniec o imieniu Dominik. Niestety, wszelkie wysiłki Pádraica spełzają na niczym, a niewzruszony Colm jest coraz bardziej zdeterminowany, by zakończyć niechcianą relację. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma następuje seria szokujących wydarzeń, od których nie będzie już odwrotu…

2 marca 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

orleta grodno 39

Orlęta. Grodno’39

KINO PRZED HEJNAŁEM

dramat, wojenny, Polska (104 min.)
reż. Krzysztof Łukaszewicz
wyst.: Feliks Matecki, Jowita Budnik, Filip Gurłacz, Bartłomiej Topa
Dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych. 17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

9 marca 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

podejrzana

Podejrzana

WDK w RCK

ZŁOTA PALMA MFF w Cannes, 6 nagród amerykańskich stowarzyszeń krytyków filmowych, 6 x BLUE DRAGON

(Heojil kyolskin) kryminał, romans, Korea Południowa (138 min.)
reż. Chan-wook Park
wyst.: Hae-il Park, Wei Tang, Jung-hyun Lee, Kyeong-pyo Ko
"Podejrzana"; to myląca tropy, pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść o przyciąganiu się przeciwności oraz miłości, która potrafi pokrzyżować wszelkie plany i szyki.
Bohaterem thrillera jest policjant, który rozwiązując sprawę pewnej śmierci, zakochuje się głównej podejrzanej – wdowie po zmarłym. On cierpi na bezsenność, ona wie, jak uśpić jego czujność. On jest żonaty, ona łatwo traci mężów. On nocami czuwa pod jej domem, ona lubi być obserwowana. On coraz mniej o niej wie, za to coraz więcej do niej czuje. Czy jest aż takim mięczakiem? Czy ona jest aż tak zła? "Podejrzana" brawurowo zaciera ślady i myli tropy: przyprawiający o dreszcze film noir niepostrzeżenie zamienia się miejscami z czarną komedią, przebiera za rasowy melodramat, wdaje w szpiegowskie porachunki. Jest widowiskowy i urzekający stylem, hipnotyzujący, a przy tym rozpisany na pełne humoru dialogi. Pulsuje jednocześnie energią i romantyzmem, dowodząc, że Park Chan-wook należy do światowej czołówki wirtuozów reżyserii.

9 marca 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

prorok

Prorok

KINO PRZED HEJNAŁEM

biograficzny, obyczajowy, Polska (120 min.)
reż. Michał Kondrat
wyst.: Sławomir Grzymkowski, Adam Ferency, Marcin Troński, Tomasz Sapryk
"Prorok" to film fabularny o Kardynale Wyszyńskim – prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. Film jest debiutem fabularnym Michała Kondrata, którego dotychczasowe dokumenty fabularyzowane zdobyły uznanie widzów na całym świecie. "Prorok" opowiada historię prymasa, przywódcy duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka. Film ukaże szerszej publiczności ciekawe wątki z życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski wydarzeń historycznych.

16 marca 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

blisko

Blisko

WDK w RCK

Nominacja do OSCARA! GRAND PRIX MFF w Cannes, ALE KINO – Nagroda Publiczności, National Board of Review

(Close) dramat, Belgia, Holandia, Francja (105 min.)
reż. Lukas Dhont
wyst.: Eden Dambrine, Gustaw De Waele, Émilie Dequene, Léa Drucker
13-letni Léo i Rémi są nierozłączni. Towarzyszą sobie zarówno w ważnych życiowych wydarzeniach, jak i na co dzień. Wydawać by się mogło, że ich przyjaźni nic nie jest w stanie zagrozić. Jednak zawiść innych, pojawiające się plotki i typowe dla wieku dojrzewania zagubienie w świecie sprawiają, że w pewnym momencie Léo zaczyna oddalać się od swojego przyjaciela.

16 marca 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

heaven in hell

Heaven in Hell

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

romans, Polska (119 min.)
reż. Tomasz Mandes
wyst.: Magdalena Boczarska, Simone Susinna, Katarzyna Sawczuk, Sebastian Fabijański
Czy dojrzałej kobiecie wolno się szaleńczo zakochać i rzucić w wir namiętności? Czy atrakcyjny facet, o którym marzą dziewczyny, może wybrać starszą partnerkę, dając jej czułość i bliskość, za którymi ona tak bardzo tęskni? W "Heaven in Hell" Olgę i Maksa dzieli 15 lat różnicy. Ona to kobieta sukcesu, matka dorosłej córki. On - przystojny, młody mężczyzna czerpiący z życia garściami i łapiący każdą chwilę. Los postawił ich sobie na drodze, rozpalił zmysły i uwikłał w płomienny romans. Olgą targają skrajne uczucia: poczucie odpowiedzialności walczy z rodzącą się miłością, poczucie wstydu - z siłą namiętności, rozwaga - z tęsknotą za spontanicznością młodej dziewczyny. Maks zaczyna rozumieć, że beztroskie życie z dnia na dzień już mu nie odpowiada. Jest pewien, że kobieta, którą spotkał jest miłością jego życia. Nie wie jednak, jak pokonać przeszkody na drodze do bycia razem. Kiedy głęboko skrywane tajemnice wyjdą na jaw, jeszcze bardziej skomplikują trudne wybory kochanków…

22 marca 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

slub doskonaly

Ślub doskonały

KINO PRZED HEJNAŁEM

komedia, Polska (98 min.)
reż. Nick Moran
wyst.: Adam Woronowicz, Aleksandra Adamska, Ewa Kasprzyk, Piotr Głowacki
Ten ślub nie zapowiadał się najlepiej już od samego początku. Panna młoda (Aleksandra Adamska) jest w ciąży, a jej zaborcza mamusia (Ewa Kasprzyk) nie chce słyszeć o prawdziwym ojcu dziecka. Pan młody (Adam Woronowicz) w zasadzie nie zna swojej przyszłej żony, a do ożenku został zmuszony wymownym szantażem przez przyszłą teściową. Gdy nastaje dzień ślubu, rusza prawdziwa lawina zdarzeń. Pan młody budzi się w apartamencie dla nowożeńców z gigantycznym bólem głowy po hucznym wieczorze kawalerskim, u boku nieznajomej kobiety. Do drzwi rozlega się pukanie, trzeba działać szybko i ukryć kochankę w łazience. Całe szczęście to tylko drużba (Piotr Głowacki). Niestety chwilę później do tego samego pomieszczenia wpada przyszła panna młoda wraz ze swoją mamusią. Jeżeli obaj panowie chcą wyjść cało z opresji – muszą szybko wymyślić alternatywną wersję wydarzeń. To jednak tylko pogarsza sprawę, bo z każdego kolejnego kłamstwa wpadają w następne. Wkrótce okaże się, że tu każdy ma coś do ukrycia. Ten dzień zaczyna niebezpiecznie zapowiadać się jak największa katastrofa w życiu przyszłej teściowej, teścia, świadka, wedding planerki i wszystkich dookoła. Tarapaty, jakie ich czekają i wykaraskanie się z nich wydawać się będą niemożliwą woltą. A nawet jeśli im się uda, będzie to tylko sekunda ciszy przed burzą i preludium do tego, co jeszcze ich czeka. Jedno wydaje się pewne: o tym ślubie jeszcze długo będzie się mówić. Tylko pytanie… czy tak, jak chciała mamusia?

23 marca 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

i love my dad

I love my dad

WDK w RCK

komediodramat, romans, USA (96 min.)
reż. James Morosini
wyst.: Patton Oswalt, James Morosini, Claudia Sulewski, Amy Landecker
Gdy Franklin zrywa wszelkie kontakty z ojcem, zdesperowany starszy z mężczyzn nie może się z tym pogodzić. Posunie się do fortelu, by być na bieżąco z tym, co dzieje się w życiu wrażliwego, nieco samotnego chłopaka. Z pomocą nieoczekiwanie przyjdzie mu technologia. Nie widząc innej możliwości, Chuck wymyśla fałszywe konto w mediach społecznościowych, by mieć swojego syna na oku. Podszywa się pod atrakcyjną kelnerkę i nawiązuje z chłopakiem nić porozumienia. Sytuacja jednak komplikuje się z chwilą, gdy zauroczony dziewczyną Franklin za wszelką cenę będzie chciał się spotkać. To moment, w którym do starszego z bohaterów zaczyna dochodzić, że mając dobre intencje i chcąc jedynie pomóc, mógł tak naprawdę zaszkodzić.

23 marca 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

niebezpieczni dzentelmeni

Niebezpieczni dżentelmeni

KINO PRZED HEJNAŁEM

komedia kryminalna, Polska (107 min.)
reż. Maciej Kawalski
wyst.: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn, Wojciech Mecwaldowski
Tadeusz Boy-Żeleński (T. Kot), Witkacy (M. Dorociński), Joseph Conrad (A. Seweryn) i Bronisław Malinowski (W. Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina…

30 marca 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

wieloryb

Wieloryb

WDK w RCK

3 nominacje do OSCARA! Nagroda Specjalna MFF w Wenecji, Critics Choice

(The Whale) dramat, USA (117 min.)
reż. Darren Aronofsky
wyst.: Brendan Fraser, Sadie Sink, Ty Simpkins, Hong Chau
Charlie już od lat żyje na marginesie świata uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

30 marca 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

wszystko wszedzie naraz

Wszystko wszędzie naraz

WDK w RCK

7 x OSCAR, 2 x ZŁOTE GLOBY, 1 x BAFTA

(Everything Everywhere All at Once) komedia, akcja, sci-fi, USA (140 min.)
reż. Dan Kwan, Daniel Scheinert
wyst.: Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Jamie Lee Curtis, Stephanie Hsu
Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do "multiwersum": sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.

6 kwietnia 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

wlasciciele

Właściciele

KINO PRZED HEJNAŁEM

3 x CZESKI LEW

(Vlastníci) komediodramat, Czechy (96 min.)
reż. Jiří Havelka
wyst.: Tereza Ramba, Vojtĕch Kotek, Dagmar Havlová, Jiří Lábus
Komedia satyryczna z gwiazdorską obsadą, będąca kinowym debiutem cenionego reżysera teatralnego. Niemal cała akcja filmu rozgrywa się w jednym pomieszczeniu, w trakcie zebrania wspólnoty mieszkaniowej pewnej praskiej kamienicy. Spotkanie grupy wyrazistych osobowości, z których każda ma własne pomysły, owocuje wieloma spięciami i groteskowymi sytuacjami.

13 kwietnia 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

noc 12 pazdziernika

Noc 12 października

WDK w RCK

6 x CEZAR

(La nuít du 12) dramat, kryminał, Francja, Belgia (115 min.)
reż. Dominik Moll
wyst.: Bastein Bouillon, Bouli Lanners, Theo Cholbi, Johann Dionnet
Prędzej czy później każdy policyjny śledczy trafia na sprawę, której nie potrafi rozwikłać i staje się ona dla niego rodzajem niezdrowej obsesji. Dla Yohana, świeżo upieczonego szefa wydziału kryminalnego w Grenoble, może nią okazać się tajemnicze morderstwo młodej dziewczyny imieniem Clara, do jakiego właśnie doszło na terenie będącym pod jego jurysdykcją. Ślady na miejscu zbrodni niewiele mówią zarówno o potencjalnym napastniku, jak i jego motywie. Rozpoczynają się rutynowe policyjne czynności, będące wstępem do dalszego, skomplikowanego śledztwa. Wraz z nowymi podejrzanymi, których przesłuchuje Yohan, obraz sprawy jedynie się zaciemnia, budząc w policjancie kolejne wątpliwości. Zwłaszcza że mężczyzna ma coraz większy problem z zachowaniem odpowiedniego dystansu do podjętego śledztwa. Bezradność miesza się z frustracją, gdy pomimo wytężonej pracy wciąż jedyną pewną informacją pozostaje fakt, że do tragicznego zdarzenia doszło w nocy 12 października.

13 kwietnia 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

plan na milosc

Plan na miłość

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

(What’s Love Got to Do with It?) komedia romantyczna, Wielka Brytania (108 min.)
reż. Shekhar Kapur
wyst.: Lily James, Shazad Latif, Shabara Azmi, Emma Thompson
Jak odnaleźć prawdziwą miłość we współczesnych czasach? Zoe, filmowa dokumentalistka szuka odpowiedzi i idealnego faceta w aplikacjach randkowych. Niestety jej relacje z Internetu to pasmo komicznych katastrof, które coraz bardziej niepokoją matkę dziewczyny – Cath. Dla sąsiada i przyjaciela Zoe z dzieciństwa – Kazima, sposób na ułożenie życia to zaaranżowane przez rodziców małżeństwo z piękną panną młodą z Pakistanu. Kiedy się na nie decyduje, Zoe postanawia towarzyszyć mu w pełnej nadziei podróż z Londynu do Lahore. Chcąc sfilmować ślub przyjaciela z wybraną przez rodzinę nieznajomą, sama zaczyna zastanawiać się, czy to odmienne podejście do tematu miłości może ją czegoś nauczyć?

19 kwietnia 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

dzikie historie

Dzikie historie

KINO PRZED HEJNAŁEM
HISZPAŃSKIE KLIMATY - AIRES HISPANOS

4 x BAFTA, Nominacja do OSCARA, GOYA, MFF w San Sebastian i Dwa Brzegi – Nagroda Publiczności

(Relatos salvajes) czarna komedia, Argentyna, Hiszpania (122 min.)
reż. Damián Szifrón
wyst.: Ricardo Dárin, Oscar Martinez, Leonardo Sbaraglia, Erica Rivos
Dzika komedia, w której sześciu na co dzień spokojnym ludziom nagle puszczą nerwy. Większość z nas żyje w stresie i napięciu. Tylko niektórzy wybuchają. Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą "dość!" i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem. "Dzikie historie" ze ścieżką dźwiękową autorstwa nagrodzonego Oscarem Gustavo Santaolalla ("Babel"), to największy hiszpańskojęzyczny przebój ostatnich lat.

20 kwietnia 2023, godz. 10.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

wszyscy wiedza

Wszyscy wiedzą

KINO PRZED HEJNAŁEM
HISZPAŃSKIE KLIMATY - AIRES HISPANOS

(Todos lo saben) dramat, kryminał, Hiszpania, Francja, Włochy, Argentyna, Niemcy (132 min.)
reż. Asghar Farhadi
wyst.: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Eduard Fernandez
Po wielu latach nieobecności Laura (Cruz) wraz z dwójką dzieci powraca do rodzinnego miasteczka w Hiszpanii na wesele siostry. Podczas hucznej zabawy spotyka Paco (Bardem), swoją wielką, pierwszą miłość. Imprezę przerywa zniknięcie Irene, nastoletniej córki Laury. Przy okazji poszukiwań na jaw wychodzą rodzinne tajemnice, o których wszyscy woleliby zapomnieć. W upalnym, sennym miasteczku pod powierzchnią czai się mrok. Wszyscy są podejrzani.

20 kwietnia 2023, godz. 12.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

holy spider

Holy Spider

WDK w RCK

ZŁOTA PALMA MFF w Cannes, 11 x ROBERT (Duńska Akademia Filmowa)

thriller, Dania, Niemcy, Szwecja, Francja, Jordania, Włochy (116 min.)
reż. Ali Abbasi
wyst.: Mehdi Bajestani, Zar Amir-Ebrahimi, Arash Ashitani, Sina Paravaneh
Oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. "Holy Spider" w reżyserii Aliego Abbasiego, twórcy nominowanej do Oscara "Granicy", obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system. Doskonale przy tym tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków. Choć akcja filmu rozgrywa się w Iranie, ten mroczny thriller świadomie nawiązuje do wybitnych amerykańskich klasyków gatunku, takich jak "Taksówkarz" Scorsesego i "Zodiak" Finchera. Posępny i gęsty jak parna, miejska noc film Abbasiego miał swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, skąd z nagrodą dla najlepszej aktorki wyjechała Zar Amir Ebrahimi. "Holy Spider" to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie. Ebrahimi zagrała dziennikarkę tropiącą seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę – zginęło szesnaście kobiet). Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który "czyści" ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma więc przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet – w tym jej własne – nie ma żadnej wartości. Świat "Holy Spider" jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna.

20 kwietnia 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

i love my dad

I love my dad

KINO PRZED HEJNAŁEM

komediodramat, romans, USA (96 min.)
reż. James Morosini
wyst.: Patton Oswalt, James Morosini, Claudia Sulewski, Amy Landecker
Gdy Franklin zrywa wszelkie kontakty z ojcem, zdesperowany starszy z mężczyzn nie może się z tym pogodzić. Posunie się do fortelu, by być na bieżąco z tym, co dzieje się w życiu wrażliwego, nieco samotnego chłopaka. Z pomocą nieoczekiwanie przyjdzie mu technologia. Nie widząc innej możliwości, Chuck wymyśla fałszywe konto w mediach społecznościowych, by mieć swojego syna na oku. Podszywa się pod atrakcyjną kelnerkę i nawiązuje z chłopakiem nić porozumienia. Sytuacja jednak komplikuje się z chwilą, gdy zauroczony dziewczyną Franklin za wszelką cenę będzie chciał się spotkać. To moment, w którym do starszego z bohaterów zaczyna dochodzić, że mając dobre intencje i chcąc jedynie pomóc, mógł tak naprawdę zaszkodzić.

27 kwietnia 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

niebieska linia

Niebieska linia

WDK w RCK

(La ligne) dramat, Francja, Belgia, Szwajcaria (101 min.)
reż. Ursula Meier
wyst.: Stéphanie Blanchoud, Valeria Bruni Tedeschi, Elli Spagnolo, Dali Benssalah
Margaret ma 35 lat i właśnie skończyła kolejną gwałtowną kłótnię z matką. Margaret w przeszłości doświadczała przemocy i zadawała ją innym, co skończyło się wydaniem sądowego zakazu zbliżania się do matki przed czekającym ją procesem. W efekcie przez okres trzech miesięcy nie może zbliżać się do matki ani znajdować się w odległości mniejszej niż 100 metrów od domu rodzinnego. Jednak ta wymuszona separacja tylko nasila u niej pragnienie bycia bliżej swojej rodziny. Teraz Margaret każdego dnia powraca do tej niewidzialnej i nieprzekraczalnej linii granicznej.

27 kwietnia 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

serce debu

Serce dębu

(La Chéne) dokument, Francja (108 min.)
reż. Laurent Charbonnier, Michael Seydoux
Dawno, dawno temu był sobie liczący dwieście dziesięć lat dąb, który był filarem swojego królestwa… Ten widowiskowy film przygodowy ma niezwykłą obsadę: wiewiórki, chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych, sójki, mrówki, myszy polne… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego majestatycznego drzewa, od korzeni aż po gałęzie, czerpiąc z niego pożywienie, schronienie i ochronę. Poetycka oda do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura.

28 kwietnia 2023, godz. 10.00, 12.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

noc 12 pazdziernika

Noc 12 października

KINO PRZED HEJNAŁEM

6 x CEZAR

(La nuít du 12) dramat, kryminał, Francja, Belgia (115 min.)
reż. Dominik Moll
wyst.: Bastein Bouillon, Bouli Lanners, Theo Cholbi, Johann Dionnet
Prędzej czy później każdy policyjny śledczy trafia na sprawę, której nie potrafi rozwikłać i staje się ona dla niego rodzajem niezdrowej obsesji. Dla Yohana, świeżo upieczonego szefa wydziału kryminalnego w Grenoble, może nią okazać się tajemnicze morderstwo młodej dziewczyny imieniem Clara, do jakiego właśnie doszło na terenie będącym pod jego jurysdykcją. Ślady na miejscu zbrodni niewiele mówią zarówno o potencjalnym napastniku, jak i jego motywie. Rozpoczynają się rutynowe policyjne czynności, będące wstępem do dalszego, skomplikowanego śledztwa. Wraz z nowymi podejrzanymi, których przesłuchuje Yohan, obraz sprawy jedynie się zaciemnia, budząc w policjancie kolejne wątpliwości. Zwłaszcza że mężczyzna ma coraz większy problem z zachowaniem odpowiedniego dystansu do podjętego śledztwa. Bezradność miesza się z frustracją, gdy pomimo wytężonej pracy wciąż jedyną pewną informacją pozostaje fakt, że do tragicznego zdarzenia doszło w nocy 12 października.

4 maja 2023, godz. 11.00

bilet: 16 zł, 12 zł grupowy

sundown

Sundown

WDK w RCK

dramat, Meksyk, Francja, Szwecja (83 min.)
reż. Michel Franco
wyst.: Tim Roth, Charlotte Gainsbourg, Iazúa Laríos, Henry Goodman
Alice (Charlotte Gainsbourg) i Neil (Tim Roth) spędzają urlop w słynnym meksykańskim kurorcie. Luksusową sielankę przerywa niespodziewany telefon, który zmusi ich do zmiany planów, a w głowie Neila pojawi się pokusa, by całkowicie zmienić swoje życie. Rozgrywający się pomiędzy luksusem i nędzą, przywilejem i jego brakiem, pełnią życia i jego zachodem "Sundown" stawia najważniejsze pytania o to, co naprawdę czyni nas szczęśliwymi. Pieniądze? Miłość? Więzi? A może ich brak?

4 maja 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

grand off

16. GRAND OFF im. Witolda Kona

NAJLEPSZE NIEZALEŻNE KRÓTKIE FILMY ŚWIATA 2022
Pokaz filmów nagrodzonych

OFF SIDE

najlepsza fabuła

Francja, reż. Sophie Martin (22 min.)
Camille, samotna matka i pomoc domowa, stara się jak najlepiej wychować syna Théo, który ma poważne problemy językowe. Zobowiązana zastąpić koleżankę, jest zmuszona opiekować się panem Conti, milczącym starcem…

LA LUCE OLTRE LA GABBIA

najlepsza aktorka

Włochy, reż. Giovanni Ambrosino (28 min.)
Maria (32 lata), w wyniku doświadczania ciągłej przemocy i strachu, że jej partner Pietro (35 lat) może skrzywdzić jej małą Cristinę (4 lata), zabija go podczas kolejnej awantury w samoobronie. Maria i Cristina przeżywają wspólne więzienie jako duszącą rzeczywistość przefiltrowaną przez kraty celi…

BETTER MEN

najlepszy aktor

Francja, reż. Guillaume Doucet (11 min.)
W grupie wsparcia Dave, przysadzisty mężczyzna po pięćdziesiątce, z trudem dzieli się swoją historią. Kiedy mówi, uczestnicy zaczynają wstawać jeden po drugim…

HEY, GUNESH!

najlepsze zdjęcia

Gruzja, reż. Marita Tevzadze, Ana Jegnaradze (23 min.)
Gunesh jest 9-letnią dziewczynką. Mieszka w Gruzji i należy do mniejszości azerskiej, która tradycyjnie prowadzi koczowniczy tryb życia. Gunesh prawie nie mówi po gruzińsku. Pod czujnym okiem ojca radzi sobie najlepiej jak potrafi i niestrudzenie powtarza kilka znanych sobie gruzińskich słów, wśród których marzy o książce, nauczycielu i szkole.

THE BLACK CHRISTS. FAR FROM JUSTICE

najlepszy montaż

Niemcy, reż. Monica Manganelli (15 min.)
Wizjonerski wiersz i medytacja na temat najgorszej masakry na tle rasowym w historii Ameryki, która wydarzyła się w Tulsie (Oklahoma) w 1921 r. przeciwko czarnej społeczności Greenwood. Film opowiadany w 14 rozdziałach jako drogi krzyżowe (Via Crucis), inspirowane wierszem Countee Cullen i surrealistycznymi artystami Magritte i Max Ernst.

THE LAND OF DESTROYED SKI JUMP HILL

najlepsza scenografia

Ukraina, reż. Tetiana Nahirniak (24 min.)
Właściciele małego górskiego hotelu okradają swoich gości z powodu kryzysu finansowego. Pewnego dnia odwiedzi ich gość, który pokrzyżuje ich plany…

LA LIXEIRA (THE DUMP) – THE INVISIBLES’ DIGNITY

najlepszy dokument

Włochy, reż. Guido Galante, Antonio Notarangelo (13 min.)
Maputo, stolica Mozambiku, ma jeden, a może nawet dwa miliony mieszkańców. Kilka dzielnic ma domy, a dokładniej ceglane szopy, kilka utwardzonych dróg, w większości szeroki wybór chat bez podstawowych usług sanitarnych, gdzie dzień po dniu mężczyźni, kobiety i dzieci zbierają jedzenie w powolnej i cichej rozpaczy – to ich jedyna szansa, aby przeżyć.

SAGISO

najlepsza animacja

USA, reż. Claire Layne (6 min.)
Po wizycie w świątyni młoda Japonka spotyka tajemniczego ducha, który podąża za nią do domu.

SWEETIE PIE

najlepszy scenariusz

Francja, reż. Alexandra Naoum (23 min.)
Laura zmaga się ze swoim gniewem podczas pobytu w areszcie. Na jednodniowym zwolnieniu warunkowym zostaje skonfrontowana ze złożoną rzeczywistością, w której jej córka jest pod opieką jej własnej niedojrzałej matki.

MOJA TRUMNA

najlepsza reżyseria

Polska, reż. Maciej Marczewski (22 min.)
Tomasz budzi się pewnego ranka i zdaje sobie sprawę, że nie żyje. Przynajmniej w oczach żony i przyjaciół. Czy uda mu się przerwać pogrzeb na czas, czy też obudzi się w trumnie?

PO PIERWSZE

najlepszy film polski

Polska, reż. Adam Hartwiński (27 min.)
40-letnia Marysia dowiaduje się, że spodziewane przez nią dziecko ma nieuleczalną wadę genetyczną i prawdopodobnie umrze wkrótce po urodzeniu. Zdesperowana kobieta podejmuje trudną decyzję o urodzeniu dziecka i oddaniu jego nerki chorej małej dziewczynce.

9 maja 2023, godz. 18.00

bilet: 10 zł

videoart

VIDEO ART

Przegląd filmów niezależnych twórców pilskiej sceny video

10 maja 2023, godz. 18.00

wejściówki do odbioru w kasie RCK

masz ci los

Masz ci los!

KINO PRZED HEJNAŁEM

komedia, Polska (86 min.)
reż. Mateusz Głowacki
wyst.: Izabela Kuna, Rafał Rutkowski, Sonia Bohosiewicz, Robert Wabich
Podczas stypy po pogrzebie ukochanego dziadka rodzina orientuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi staruszek grał przez całe życie. Nie ma czasu na rozpacz i łzy, kiedy zwycięski kupon jest w marynarce. Trzy metry pod ziemią. Rodzina i przyjaciele nagle z wielką mocą odczuwają potrzebę zobaczenia dziadka jeszcze raz… Do gry niespodziewanie wkracza także ksiądz okolicznej parafii, który doskonale wie, co knują krewni i sam chętnie odświeżyłby kościół (i nie tylko) przy pomocy pieniędzy z wygranej. Zaczyna się wyścig na pomysły, intrygi i podstępy. Najlepiej takie, żeby fortuną podzielić się z możliwie najmniejszą liczbą pozostałych. A najchętniej z nikim. Człowiek jest z gruntu dobry… ale nie, gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze!

11 maja 2023, godz. 11.00

bilet: 16 zł, 12 zł grupowy

aftersun

Aftersun

WDK w RCK

dramat, komedia, Wielka Brytania, USA (102 min.)
reż. Charlotte Wells
wyst.: Paul Mescal, Frankie Corio, Celia Rowlson-Hall, Brooklyn Toulson
Młody ojciec Calum i jego córka Sophie wyjeżdżają razem do tureckiego kurortu. Podczas wspólnych wakacji stają się sobie bliżsi niż kiedykolwiek.

11 maja 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

dwa bilety do grecji

Dwa bilety do Grecji

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

(Les Cyclades) komedia, Francja, Grecja, Belgia (110 min.)
reż. Marc Fitoussi
wyst.: Laure Calamy, Olivia Côte, Kristin Scott Thomas, Alexandre Desrousseaux
Magalie i Blandine w dzieciństwie planowały wyprawę na malownicze greckie Cyklady, ale… po szkole zdecydowały się pójść własnymi drogami. Po latach, już jako dorosłe kobiety, decydują się reaktywować przyjaźń i spełnić wspólne marzenie z młodości. Kupują więc 2 bilety do Grecji i ruszają w podróż na piękną grecką wyspę Amorgos. Po drodze okaże się jednak, że dawne przyjaciółki zmieniły się i mają inne podejście do życia, związków i relacji miłosnych. Spowoduje to falę zabawnych konfliktów i nieporozumień. Czy dawne przyjaciółki odnajdą relację sprzed lat, czy jednak zrozumieją, że zbyt wiele je już dzieli?

17 maja 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

wyrwa

Wyrwa

KINO PRZED HEJNAŁEM

thriller, Polska (95 min.)
reż. Bartosz Konopka
wyst.: Tomasz Kot, Karolina Gruszka, Grzegorz Damięcki, Maria Pakulnis
Tajemniczy wypadek samochodowy zmienia całkowicie życie Maćka (Tomasz Kot). W zdarzeniu ginie jego żona Janina (Karolina Gruszka). Najprawdopodobniej kobieta popełniła samobójstwo. Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała, że jedzie na delegację do Krakowa. Pomyliła się? A może kłamała? Zrozpaczony mężczyzna wyrusza w podróż, aby rozwiązać zagadkę jej śmierci. Wkrótce trafia na trop niejakiego Wojnara (Grzegorz Damięcki) – aktora, którego podejrzewa o romans ze zmarłą żoną. Od tego momentu pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia się w skomplikowaną zagadkę. Maciej dochodzi do wniosku, że być może w ogóle nie znał kobiety, którą poślubił…

18 maja 2023, godz. 11.00

bilet: 16 zł, 12 zł grupowy

plan 75

Plan 75

WDK w RCK

dramat, Japonia, Filipiny, Francja (113 min.)
reż. Chie Hayakawa
wyst.: Chieko Baishô, Hayato Isomura, Stefanie Arianne, Taka Takao
Japonia to kraj słynący z rozwiniętej technologii oraz doskonałej opieki medycznej, które przekładają się na wysoką średnią życia jej obywateli. W połączeniu z niskim współczynnikiem dzietności stanowi to jednak dla rządu sygnał alarmowy. Starzejące się społeczeństwo jest zapowiedzią rychłego kryzysu ekonomicznego oraz zaburzenia równowagi państwa. Rozwiązaniem ma być rządowy program kryjący się pod nazwą Plan 75. Zachęca on do eutanazji osoby, które ukończyły siedemdziesiąty piąty rok życia. Obecne na każdym kroku reklamy, adresowane do zdezorientowanych seniorów, zachwalają wszelkie korzyści, jakie płyną z rewolucyjnego programu. Jednym z argumentów ma być wynagrodzenie, które balansującym na granicy ubóstwa uczestnikom Planu pozwoli zrealizować ostatnie marzenie. Starsza kobieta, której środki do życia znikają w błyskawicznym tempie, pragmatyczny sprzedawca programu oraz filipiński robotnik staną tym samym przed najważniejszymi wyborami.

18 maja 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

subuk

Śubuk

KINO PRZED HEJNAŁEM

ORZEŁ za najlepszą drugoplanową role męska, ZŁOTY LEW za najlepszy scenariusz

dramat, Polska (112 min.)
reż. Jacek Lusiński
wyst.: Małgorzata Gorol, Andrzej Seweryn, Marta Malikowska, Filip Pławiak
Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to "śubuk". Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

25 maja 2023, godz. 11.00

bilet: 16 zł, 12 zł grupowy

bo sie boi

Bo się boi

WDK w RCK

(Beau Is Afraid) czarna komedia, dramat, USA (179 min.)
reż. Ari Aster
wyst.: Joaquin Phoenix, Nathan Lane, Patti LuPone, Amy Ryan
Beau się boi. Bo życie go przytłacza. Bo świat jest niebezpieczny. Bo każdy ciągle czegoś od niego chce. Bo mamie będzie przykro, jak nie przyjedzie w odwiedziny, a on by wolał siedzieć w wannie. Niewyobrażalny splot zdarzeń zmusza go jednak do konfrontacji z własnymi lękami. Po drugiej stronie jego strachów czeka prawdziwe życie i niezwykła, widowiskowa, pełna przygód podróż. "Bo się boi" to szalona, szokująca i nieodparcie śmieszna czarna komedia o tym, jak pokonać lęk, wziąć życie w swoje ręce i stać się bohaterem własnej historii.

25 maja 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

o czym szumi las

O czym szumi las

(Dyrene i Hakkebakkeskogen) animacja, familijny, musical, Norwegia (75 min.)
reż. Rasmus A. Sivertsen
Zwierzolas to dom dla wielu małych stworzeń: myszy, wiewiórek, ptaków. Nie zawsze jednak czują się one w nim bezpiecznie - muszą uważać, by nie zostać pożartymi przez większe i silniejsze drapieżniki. Szczególnie groźny jest lis Rudolf, który uwielbia polować na - zdawałoby się - bezbronne myszy, jak chociażby babcia Leona Myszomędrka. Ta próba prowadzi do prawdziwej rewolucji.
Myszomędrek wraz z przyjaciółmi postanawiają działać! Chcą wprowadzić ustawę o życiu wszystkich zwierząt w zgodzie i zaprzestaniu wzajemnego zjadania się. Przekonanie drapieżników do nowego pomysłu będzie prawdziwym wyzwaniem. Czas pokaże, czy mu podołają.

1 czerwca 2023, godz. 9.30

bilet: 15 zł

w gorsecie

W gorsecie

WDK w RCK

Nagrodzony na MFF w Cannes, MFF w San Sebastian oraz Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszej aktorki

(Corsage) biograficzny, kostiumowy, dramat historyczny, Austria, Francja, Niemcy, Luksemburg (113 min.)
reż. Marie Kreutzer
wyst.: Vicky Krieps, Florian Teichtmeister, Katharina Lorenz, Colin Morgan
Piękna i charyzmatyczna Sisi po ponad dwóch dekadach ma już serdecznie dość spiętego świata austriackiej monarchii, a reprezentowanie cesarstwa to ostatnia rzecz, na jaką ma ochotę. O wiele bardziej ekscytująca wydaje jej się dekadencja – wyrusza więc w wielką podróż po Europie, aby spotkać się z dawnymi przyjaciółmi (i rozniecić na nowo dawne fascynacje). Jednak dworskie obowiązki wzywają ją z powrotem, a jej próby uczynienia życia bardziej ekscytującym wywołują szok i zgorszenie. Czy Sisi wymyśli sposób na to, by mogła żyć tak, jak naprawdę chce?

1 czerwca 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

gorace dni

Gorące dni

WDK w RCK

MFF w Salonikach – Nagroda Publiczności, Europejska Nagroda Filmowa za najlepszy montaż

(Kurak Günler) thriller, Turcja, Francja, Holandia, Niemcy, Grecja, Chorwacja (128 min.)
reż. Emin Alper
wyst.: Selahattin Paşcali, Ekin Koç, Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak
Po tym, jak jego poprzednik zniknął w tajemniczych okolicznościach, Emre zostaje mianowany nowym prokuratorem w niewielkim tureckim miasteczku Yaniklar. Miejscu, które dotknięte jest nie tylko poważnym kryzysem związanym z dostępem do wody, ale też licznymi politycznymi perturbacjami. Przyjazd pełnego ideałów i oddanego swojej pracy mężczyzny zachwiać może obowiązujące od dawna w miasteczku status quo…

15 czerwca 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

mafia mamma

Mafia Mamma

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

akcja, komedia kryminalna, Wielka Brytania, Włochy, USA (101 min.)
reż. Catherine Hardwicke
wyst.: Toni Collette, Monica Bellucci, Sophia Nomvete, Alfonso Perugini
Główną bohaterką "Mafia Mamma" jest Kristin, która ma wrażenie, że nic ekscytującego jej już w życiu nie czeka. Dzieci wyfrunęły z gniazda, a mąż od dawna woli dziobać poza domem. Gdy z Włoch nadchodzi wiadomość o śmierci dziadka, Kristin wyrusza na pogrzeb, który wywróci jej życie do góry nogami. Uroczy staruszek przed śmiercią uczynił Kristin jedyną spadkobierczynią swojego biznesu. A że parał się dość nielegalnym zajęciem, wnuczka staje przed poważnym wyzwaniem. Dziadzio był szefem groźnej mafijnej rodziny, a jego śmierć zaostrzyła apetyt konkurencyjnych rodów. Kristin będzie musiała zamienić wałek do ciasta na kij baseballowy, a miotłę na karabin, jeśli sama nie chce skończyć w betonowych trzewikach. Strzeżcie się matki chrzestnej!

21 czerwca 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

przeswietlenie

Prześwietlenie

WDK w RCK

(R.M.N.) dramat, Rumunia, Francja, Belgia (125 min.)
reż. Cristian Mungiu
wyst.: Marin Grigore, Judith State, Macrina Barladeanu, Orsolya Moldávan
Akcja filmu rozgrywa się w transylwańskiej miejscowości pełnej cichych uprzedzeń i zadawnionych urazów, które eksplodują wraz z pojawieniem się w tutejszej piekarni nowych pracowników - emigrantów ze Sri Lanki. Ksenofobia to chleb powszedni w regionie zamieszkanym przez kilka narodowości, więc wspólny wróg może okazać się użyteczny. Ten motyw to tylko jeden z wielu wątków, które się tutaj splatają. Miłość, dziecięca trauma, komiczny eko-aktywizm, wrażliwe męskie ego - to wszystko tworzy wschodnioeuropejski gordyjski węzeł. Wszyscy w nim dzisiaj tkwimy, nie umiejąc go ani przeciąć, ani rozwiązać.

22 czerwca 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

wrozka zebuszka

Wróżka Zębuszka

KINO WAKACYJNE

(My Fairy Troublemaker) animacja, familijny, Luksemburg, Niemcy (80 min.)
reż. Caroline Origer
Sympatyczna Violetta szkoli się, żeby zostać Wróżką Zębuszką i móc wręczać dzieciom prezenty w zamian za ich mleczne zęby. Niestety mimo szczerszych chęci wciąż oblewa egzaminy, bo jedyne upominki, które potrafi wyczarować to… fioletowe kwiaty. A przed nią najważniejszy, doroczny sprawdzian. Kiedy i ten kończy się porażką, Violetta podkrada innej wróżce magiczny klejnot teleportacji i z jego pomocą przenika do naszego świata. Wszystko po to, by udowodnić niedowiarkom, że może być świetną Zębuszką. Pech chce jednak, że w trakcie lądowania w ludzkiej rzeczywistości skradziony klejnot ulega uszkodzeniu i Violleta traci możliwość powrotu do domu. Na szczęście poznaje Maxie – nową dziewczynkę w mieście, której życie wciąż uprzykrzają dwaj przyrodni bracia. Wkrótce połączone przyjaźnią i mocą zaklęć, dziewczynka i wróżka, zrobią wszystko, by odnaleźć tajny portal do świata magii i ocalić miejską przyrodę, której grozi zniszczenie.

23 czerwca 2023, godz. 10.00

26 czerwca 2023, godz. 10.00, 16.00

27 czerwca 2023, godz. 10.00

28 czerwca 2023, godz. 10.00, 16.00

29 czerwca 2023, godz. 10.00, 16.00

bilet: 20 zł, 15 zł ulgowy, 12 zł grupowy

elvis

Elvis

KINO PLENEROWE

ZŁOTY GLOB, 7 nominacji do OSCARA, 4 x BAFTA, Satelita, CRITICS’ CHOICE, CAMERIMAGE – Nagroda Publiczności i Nagroda Specjalna, 11 AACTA…

biograficzny, dramat muzyczny, USA, Australia (159 min.)
reż. Baz Luhrmann
wyst.: Austin Butler, Tom Hanks, Olivia DeJonge, Helen Thomson
Historia Elvisa Presleya zgłębia złożoną, ponad dwudziestoletnią relację Presleya z Parkerem, która rozpoczęła się wraz z początkiem bezprecedensowej kariery piosenkarza, na tle ewoluującego krajobrazu kulturowego i końca amerykańskiej niewinności. Kluczowym elementem opowieści jest jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych osób w życiu Elvisa, Priscilla Presley.

23 czerwca 2023, godz. 22.00

Bulwary Châtellerault

jezioro slone

Jezioro słone

WDK w RCK

komediodramat, Polska (107 min.)
reż. Katarzyna Rosłaniec
wyst.: Katarzyna Butowtt, Krzysztof Stelmaszczyk, Dorota Kolak, Adam Ferency
Główna bohaterka tej historii – Helena miała w życiu tylko jednego kochanka, swojego męża. Zapewniał on jej erotyczne spełnienie, finansowe bezpieczeństwo. Mają troje dorosłych dzieci. Kiedy na jaw wychodzi, że mężczyzna ją oszukuje, a na horyzoncie pojawia się kariera w modelingu, Helena po raz pierwszy w życiu przejmuje kontrolę nad swoim życiem. Wszystko, co się dzieje, jest dla niej nowe, nieznane i ekscytujące. Chce go zdradzić? Chce się wyrwać spod jego dominacji? A może pragnie posmakować innego mężczyzny, tak jak inni chcą spróbować narkotyków? Najważniejsze dla niej jest pozostanie wierną samej sobie.

29 czerwca 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

zadziwiajacy kot maurycy

Zadziwiający Kot Maurycy

KINO WAKACYJNE

(The Amazing Maurice) animacja, familijny, Wielka Brytania, Niemcy (93 min.)
reż. Toby Genkel
Kot Maurycy obmyśla przekręt doskonały. Wspierany przez "cichego wspólnika" wędruje od miasta do miasta, naciągając ludzi na rzekomą "plagę szczurów", którą tylko dźwięk magicznego fletu jest w stanie pokonać. Prawda jest jednak taka, że gryzonie to dobrzy kumple Maurycego, bardzo sprytni i wygadani, a instrument jest zaczarowany tylko z nazwy. Jako że nikt nie podejrzewa oszustwa, interes idzie świetnie i gang Maurycego szybko się bogaci. Prawdziwe wyzwanie jednak dopiero przed ekipą. Wszystko zaczyna się, kiedy wesoła szajka trafia do miasteczka, w którym ktoś inny próbuje wcielić w życie własny niecny szwindel. Czy Maurycy i spółka, wspierani przez córkę burmistrza – Melissę, zdołają odkryć, kto za tym wszystkim stoi i uratować mieszkańców, zanim będzie za późno?

30 czerwca 2023, godz. 16.00

bilet: 20 zł, 15 zł ulgowy, 12 zł zbiorowy

fabelmanowie

Fabelmanowie

KINO PLENEROWE

3 x ZŁOTY GLOB, 7 nominacji do OSCARA, CRITICS’ CHOICE, MFF w Toronto – Nagroda Publiczności…

(The Fabelmans) dramat, USA, Indie (151 min.)
reż. Steven Spielberg
wyst.: Michelle Williams, Paul Dano, Seth Rogen, Gabriel LaBelle
Steven Spielberg wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i początkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.

30 czerwca 2023, godz. 22.00

Bulwary Châtellerault

zadziwiajacy kot maurycy

Zadziwiający Kot Maurycy

KINO WAKACYJNE

(The Amazing Maurice) animacja, familijny, Wielka Brytania, Niemcy (93 min.)
reż. Toby Genkel
Kot Maurycy obmyśla przekręt doskonały. Wspierany przez "cichego wspólnika" wędruje od miasta do miasta, naciągając ludzi na rzekomą "plagę szczurów", którą tylko dźwięk magicznego fletu jest w stanie pokonać. Prawda jest jednak taka, że gryzonie to dobrzy kumple Maurycego, bardzo sprytni i wygadani, a instrument jest zaczarowany tylko z nazwy. Jako że nikt nie podejrzewa oszustwa, interes idzie świetnie i gang Maurycego szybko się bogaci. Prawdziwe wyzwanie jednak dopiero przed ekipą. Wszystko zaczyna się, kiedy wesoła szajka trafia do miasteczka, w którym ktoś inny próbuje wcielić w życie własny niecny szwindel. Czy Maurycy i spółka, wspierani przez córkę burmistrza – Melissę, zdołają odkryć, kto za tym wszystkim stoi i uratować mieszkańców, zanim będzie za późno?

3 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

4 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

5 lipca 2023, godz. 11.30, 16.00

6 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

bilet: 20 zł, 15 zł ulgowy, 12 zł zbiorowy

trzej muszkieterowie dartagnan

Trzej Muszkieterowie: D'Artagnan

WDK w RCK

(Les Trois Mousquetaires: D’Artagnan) przygodowy, Francja (121 min.)
reż. Martin Bourboulon
wyst.: François Civil, Vincent Cassel, Romain Duris, Pio Marmaï
Akcja filmu dzieje się od Luwru po Pałac Buckingham, od slumsów Paryża po oblężenie La Rochelle. W królestwie podzielonym wojnami religijnymi i zagrożonym inwazją Anglii garstka mężczyzn i kobiet skrzyżuje miecze, by ratować Francję. Głównym bohaterem "Trzech muszkieterów: D'Artagnan" jest D'Artagnan, który marzy o tym, by zostać muszkieterem. W realizacji tego pragnienia będą próbowali mu pomóc jego nowi przyjaciele: Atos, Portos i Aramis. To u ich boku będzie musiał walczyć nie tylko o wolność, ale na jego barkach będzie spoczywała odpowiedzialność za dalsze losy Francji.

6 lipca 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

rysiek superwrobel

Rysiek superwróbel

KINO WAKACYJNE

(Überflieger – Das Geheimnis des Großen Juwels) animacja, familijny, przygodowy, Niemcy, Belgia, Norwegia (84 min.)
reż. Benjamin Quabeck, Mette Tange
Pora kończyć afrykańskie trele i wracać do domu! Wróbel Rysiek, wychowany przez rodzinę bocianów marzy o tym, by poprowadzić stado. Niestety, ta zaszczytna i odpowiedzialna misja przypada komuś innemu. Rysiek nie może się z tym pogodzić i opuszcza stado. W pojedynkę wyrusza w podróż pełną niebezpieczeństw i przygód. Wkrótce spotyka wróblicę Sonię, przetrzymywaną przez chciwego pawia Zamano. By ją uwolnić, nasz superwróbel musi rozwiązać zagadkę i odnaleźć bezcenny klejnot. Wymaga to nie tylko zgranej drużyny i wzajemnego zaufania, lecz przede wszystkim umiejętności nabytych od bocianów. Spryt i odwaga znów pomogą małym wróblom osiągać wielkie cele!

7 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

10 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

11 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

12 lipca 2023, godz. 11.30, 16.00

13 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

bilet: 20 zł, 15 zł ulgowy, 12 zł zbiorowy

wieloryb

Wieloryb

KINO PLENEROWE

2 x OSCAR! Nagroda Specjalna MFF w Wenecji, Critics Choice

(The Whale) dramat, USA (113 min.)
reż. Darren Aronofsky
wyst.: Brendan Fraser, Sadie Sink, Ty Simpkins, Hong Chau
Charlie już od lat żyje na marginesie świata uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

7 lipca 2023, godz. 22.00

Bulwary Châtellerault

sytuacja awaryjna

Sytuacja awaryjna

WDK w RCK

(Mimořádná událost) komedia, Czechy (103 min.)
reż. Jiři Havelka
wyst.: Igor Chmela, Jana Plodková, Citrad Götz, Jenovefa Boková
Nowy film Jiřiego Havelki to - po świetnie przyjętych "Właścicielach" - kolejna zjadliwa satyra na czeskie przywary narodowe. U progu letniego weekendu grupka Czechów jedzie niewielkim, lokalnym pociągiem. Gdy wskutek awarii maszynista wysiada, niezabezpieczony pociąg rusza i zmierza w przeciwnym kierunku… Jak zareagują podróżni?

13 lipca 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

mala syrenka

Mała Syrenka

KINO WAKACYJNE

(The Little Mermaid) familijny, fantasy, musical, USA (135 min.)
reż. Rob Marshall
wyst.: Halle Bailey, Jonah Hauer-King, Melissa McCarthy, Javier Bardem
"Mała syrenka" to wyreżyserowana przez specjalistę od musicali – Boba Marshalla – aktorska wersja nagrodzonej Oscarami klasycznej animacji Disneya. To popularna historia pięknej, odważnej i żądnej przygód syrenki Arielki – najmłodszej i najbardziej niepokornej córki Trytona - króla mórz i oceanów. Fascynacja światem ludzi ciągnie ją na powierzchnię, gdzie trafia na przystojnego księcia Eryka i z miejsca się w nim zakochuje. Mimo wszelkich zakazów Ariel podąża za głosem serca i zawiera pakt z podstępną morską wiedźmą Urszulą. Syrenka będzie mogła żyć na lądzie, ale cena okaże się bardzo wysoka.

14 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

17 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

18 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

19 lipca 2023, godz. 11.30, 16.00

20 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

bilet: 20 zł, 15 zł ulgowy, 12 zł zbiorowy

gra fortuny

Gra Fortuny

KINO PLENEROWE

(Operation Fortune: Ruse de guerre) komedia, thriller, akcja, USA, Chiny (114 min.)
reż. Guy Ritchie
wyst.: Jason Statham, Aubrey Plaza, Caryt Elwes, Hugh Grant, Josh Hartnett
Główny bohater Orson Fortune wraz ze swoją doborową ekipą musi stawić czoła cynicznemu i zdeprawowanemu do szpiku kości handlarzowi bronią Gregowi Simmondsowi. Zamierza on bowiem wprowadzić na czarny rynek najnowocześniejszą technologię masowego rażenia. Genialny plan Orsona wymaga namówienia do współpracy największego gwiazdora Hollywood Danny’ego Francesco, który poza ekranem nie pali się do ryzykownych misji. Fortune potrafi być jednak zabójczo przekonujący, a propozycje, które składa są z gatunku tych nie od odrzucenia. Drużyna rasowych twardzieli wkracza do gry, której stawką jest przetrwanie ludzkości.

14 lipca 2023, godz. 22.00

Bulwary Châtellerault

pamfir

Pamfir

WDK w RCK

dramat, kryminał, Ukraina, Francja, Polska, Chile, Luksemburg (102 min.)
reż. Dmytro Sukholytkyy–Sobchuk
wyst.: Oleksander Yatsentyuk, Stanislav Potiak, Solomiia Krylona, Olena Khokhlatina
Leonid, zwany Pamfirem, przed laty porzucił przemytniczy proceder, żeby zarabiać uczciwe pieniądze w Polsce. Po dłuższej nieobecności wraca do rodzinnej wioski gdzieś na granicy Ukrainy z Rumunią. Stęskniony za nim syn w akcie desperacji podpala lokalną cerkiew – wierzy, że w ten sposób zatrzyma ojca w domu. Problem w tym, że świątynia nie należy już do Kościoła, lecz do miejscowej mafii. Leonid musi uruchomić dawne przestępcze kontakty, by spłacić dług, a każda decyzja, którą podejmuje, wciąga go coraz bardziej w sieć korupcyjnych i mafijnych układów.

20 lipca 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

po prostu super

Po prostu SUPER

KINO WAKACYJNE

(Helf Super) animacja, familijny, Norwegia (76 min.)
reż. Rasmus Sivertsen
11-letnia Hedvig pasjonuje się grami. Jej ojciec jest superbohaterem, który czuwa nad bezpieczeństwem całego miasta. Hedvig ma jednak wrażenie, że nie posiada takiej mocy jak on. Mimo wszystko postanawia zrobić wszystko, by w przyszłości go godnie zastąpić. Okazuje się, że to co miało kiedyś nadejść, nadejdzie już jutro, a Hedvig będzie musiała temu stawić czoła. Pomogą jej w tym wysportowany kuzyn Adrian i nieco szalona babcia.

21 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

24 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

25 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

26 lipca 2023, godz. 11.30, 16.00

27 lipca 2023, godz. 10.00, 16.00

bilet: 20 zł, 15 zł ulgowy, 12 zł zbiorowy

batman

Batman

KINO PLENEROWE

(The Batman) akcja, Sci-Fi, USA (176 min.)
reż. Matt Reeves
wyst.: Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Colin Farrell, Jeffry Wright, Paul Dano
Dwa lata pod postacią Batmana i strach w sercach kryminalistów sprawiły, że Bruce Wayne ujrzał najmroczniejsze oblicze Gotham City. Mając u boku jedynie garstkę zaufanych sojuszników - w tym Alfreda Pennywortha i porucznika Jamesa Gordona - i występując przeciwko sitwie skorumpowanych urzędników oraz osobistości, samotny mściciel stał się w mniemaniu obywateli miasta jedynym obrońcą sprawiedliwości. Nieznany zabójca w sadystyczny i wyrachowany sposób nęka elitę Gotham. Największy Detektyw Świata, kierując się zaszyfrowanymi wiadomościami, trafia do półświatka. Tam w trakcie swojego śledztwa spotyka takie postacie jak Selina Kyle, zwana Kobietą-Kot, Oswald Cobblepot, czyli Pingwin, Carmine Falcone i Edward Nashton, aka Człowiek-Zagadka. Wreszcie dowody zaczynają się konkretyzować, a zamiary sprawcy stają się jasne. Batman zostaje zmuszony do szukania nowych sprzymierzeńców, żeby zdemaskować winowajcę i położyć kres nadużywaniu władzy i korupcji, od dawna nękających Gotham City.

21 lipca 2023, godz. 22.00

Bulwary Châtellerault

winny czy niewinny

Winny czy niewinny

WDK w RCK

2 x CEZAR

(L'innocent) komedia, Francja (99 min.)
reż. Louis Garrel
wyst.: Louis Garrel, Roschdy Zem, Noemie Merlant, Anouk Grinberg
Miłość nie zna granic. To przekonanie, które towarzyszy sześćdziesięcioletniej Sylvie, kiedy zakochuje się w Michelu, drobnym przestępcy mającym wkrótce wyjść z więzienia. Ku wyraźnemu niezadowoleniu syna kobiety (w tej roli reżyser i scenarzysta Louis Garrel) para poważnie planuje wspólną przyszłość. Abel nie podziela optymizmu matki. Jest przekonany, że Michel prędzej czy później wróci do starych nawyków, i chce oszczędzić kobiecie kolejnych rozczarowań. Obmyśla plan, który ma sprawić, że pozna ona gorzką prawdę o swoim wybranku. Abel, z pomocą najlepszej przyjaciółki Clémence, rozpoczyna śledztwo mające na celu przyłapanie mężczyzny na gorącym uczynku, a tym samym zdyskredytowanie go w oczach Sylvie. A co jeśli Abel nie ma racji i to właśnie on będzie musiał zmienić zdanie?

27 lipca 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

zupa nic

Zupa Nic

KINO PLENEROWE

ORZEŁ dla Ewy Wiśniewskiej

komedia obyczajowa, Polska (94 min.)
reż. Kinga Dębska
wyst.: Kinga Preis, Adam Woronowicz, Ewa Wiśniewska, Barbara Papis, Alicja Warchocka
Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią, która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek i Elżbieta. On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi. Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch. Ela i Tadek odkryją powołanie do handlu oraz zagranicznych wojaży, a dorastająca Marta po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakocha.

28 lipca 2023, godz. 22.00

Bulwary Châtellerault

batman

Batman

KINO PLENEROWE

Film na dobre zakończenie wakacji

(The Batman) akcja, Sci-Fi, USA (176 min.)
reż. Matt Reeves
wyst.: Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Colin Farrell, Jeffry Wright, Paul Dano
Dwa lata pod postacią Batmana i strach w sercach kryminalistów sprawiły, że Bruce Wayne ujrzał najmroczniejsze oblicze Gotham City. Mając u boku jedynie garstkę zaufanych sojuszników - w tym Alfreda Pennywortha i porucznika Jamesa Gordona - i występując przeciwko sitwie skorumpowanych urzędników oraz osobistości, samotny mściciel stał się w mniemaniu obywateli miasta jedynym obrońcą sprawiedliwości. Nieznany zabójca w sadystyczny i wyrachowany sposób nęka elitę Gotham. Największy Detektyw Świata, kierując się zaszyfrowanymi wiadomościami, trafia do półświatka. Tam w trakcie swojego śledztwa spotyka takie postacie jak Selina Kyle, zwana Kobietą-Kot, Oswald Cobblepot, czyli Pingwin, Carmine Falcone i Edward Nashton, aka Człowiek-Zagadka. Wreszcie dowody zaczynają się konkretyzować, a zamiary sprawcy stają się jasne. Batman zostaje zmuszony do szukania nowych sprzymierzeńców, żeby zdemaskować winowajcę i położyć kres nadużywaniu władzy i korupcji, od dawna nękających Gotham City.

1 września 2023, godz. 20.30

Bulwary Châtellerault

pierwszy dzien mojego zycia

Pierwszy dzień mojego życia

WDK w RCK

(Il primo giorno della mia vita) komedia, Włochy (121 min.)
reż. Paolo Genovese
wyst.: Toni Servillo, Valerio Mastandrea, Margherita Buy, Sara Serraiocco
Film opowiada o grupie osób, które tuż przed popełnieniem samobójstwa spotykają pewnego tajemniczego mężczyznę (w tej roli Toni Servillo). Nieznajomy namawia ich do zawarcia paktu. Przez tydzień cała czwórka będzie miała przywilej obserwowania siebie z zewnątrz. Mężczyzna pokaże im, co się stanie, gdy odejdą, co zostawią, co stracą, jaka będzie reakcja przyjaciół i krewnych, zobaczą spełnione życzenia, z których już zrezygnowali. Po siedmiu dniach będą musieli podjąć ponownie decyzję. Czy to, co zobaczyli, przekona ich, że przed nimi pierwszy dzień nowego życia?

7 września 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

integracja

20. Europejski Festiwal Filmowy w Koszalinie
"INTEGRACJA TY I JA"

12 września 2023, godz. 18.00

wejściówki do odbioru w kasie RCK

osiem gor

Osiem gór

WDK w RCK

MFF w Cannes – Nagroda Jury, 4 x DAVID DI DONATELLO, MFF w Valladolid – Nagroda za najlepsze zdjęcia i Nagroda Specjalna, MANAKI BROTHERS – Złota Kamera

(Le otto montage) dramat, Włochy, Belgia, Francja (147 min.)
reż. Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch
wyst.: Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Elena Lietti
Trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.

14 września 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

alibi.com 2

Alibi.com 2

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

komedia, Francja (88 min.)
reż. Philippe Lacheau
wyst.: Philippe Lacheau, Elodie Fontan, Tarek Boudali, Julien Arruti
Greg zbudował na kłamstwie dochodowy biznes. Pomysł był prosty: jeśli skaczesz na boki, migasz się w pracy albo unikasz dłużników, zgłoś się do Alibi.com. To firma, która specjalizuje się w profesjonalnym wciskaniu ściemy. Odkąd jednak Grega trafiła strzała amora, postanowił żyć w prawdzie, co najmniej do ślubu. Pomysł piękny, ale jak się wkrótce okaże, bardzo kłopotliwy. Greg zdążył już nawciskać swojej ukochanej i przyszłym teściom tyle kitu o własnej rodzinie, że teraz nie może pozwolić, by wszystko wyszło na jaw. W związku z tym wpada na szalony pomysł. Zorganizuje jednocześnie dwa wesela – jedno dla teściów, a drugie dla rodziców. Na weselu dla teściów pojawią się podstawieni rodzice Grega, a na tym drugim – fałszywa panna młoda. Problem w tym, że na obu musi być obecny prawdziwy Greg. Ta piętrowa konstrukcja ściem jest tak niestabilna, że nawet dziecko wie, iż coś tu musi pójść nie tak.

20 września 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

chlopiec z niebios

Chłopiec z niebios

WDK w RCK

MFF w Cannes – Złota Palma za scenariusz

(Boy from Heaven) thriller, Szwecja, Finlandia, Francja, Dania (120 min.)
reż. Tarik Saleh
wyst.: Tawfeek Barhom, Fares Fares, Mohammad Bakri, Makram Khoury
Adam, chłopak z małej rybackiej wioski, przyjeżdża na prestiżowe stypendium do Kairu. Gdy staje się świadkiem tajemniczego zabójstwa kolegi, zostaje wplątany w śmiertelnie niebezpieczną intrygę. Zmuszony do współpracy, zgadza się przeniknąć do Bractwa Muzułmańskiego — jednej z najpotężniejszych organizacji islamu, która nie zawaha się przed niczym, żeby chronić swoje tajemnice. Aby przeżyć, Adam bardzo szybko będzie musiał opanować reguły gry niezwykle brutalnego świata, wkraczając na ścieżkę, z której nie ma już powrotu.

21 września 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

vermeer blisko mistrza

Vermeer. Blisko mistrza

WDK w RCK

(Close to Vermeer) dokumentalny, Holandia (79 min.)
reż. Suzanne Raes
Bohaterem tego fascynującego dokumentu jest człowiek, który potrafił stworzyć wszechświat w rogu pokoju i jak nikt umiał uchwycić i uwiecznić ulotne, intymne chwile - Johannes Vermeer, jeden z największych malarzy w historii. Zgodnie z obietnicą w tytule, „Blisko mistrza" zdejmuje słynne dzieła ze ścian, wyjmuje z ram i zabiera do laboratorium, by ukazać nam w zbliżeniu oszałamiające detale – na przykład „Dziewczyny z perłą" - i odsłonić ukryte pod farbą warstwy. Twórcy pozwalają nam tez zajrzeć za kulisy najgłośniejszej wystawy tego roku, na której amsterdamskie Rijksmuseum zgromadziło większość z istniejących 35 obrazów genialnego Holendra.

28 września 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

cicha dziewczyna

Cicha dziewczyna

WDK w RCK

2 x KRYSZTAŁOWY NIEDŹWIEDŹ na Berlinale '22, EUROPEJSKA NAGRODA FILMOWA, 8 x IFA (Irlandzka Nagroda Filmowa i Telewizyjna), MFF w Valladolid – SREBRNY KŁOS, Nagroda Publiczności, Nagroda Specjalna, nominacja do OSCARA

(An Cailín Ciúin) dramat, Irlandia (94 min.)
reż. Colm Bairéad
wyst.: Catherine Clinch, Carrie Crowley, Andrew Bennett, Michael Patric
Opowieść o 9-letniej Cáit, która mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu. Nagrodzony na Berlinale film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje pracą kamery. Jest to ciepła, przejmująca opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o niewinności dzieciństwa.

5 października 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

bestie

Bestie

WDK w RCK

CEZAR, 9 x GOYA, MFF w San Sebastian – Nagroda Publiczności, MFF w Chicago – SREBRNY HUGON

(As bestas) dramat, thriller, Hiszpania, Francja (137 min.)
reż.: Rodrigo Sorogoyen
wyst.: Marina Foïs, Denis Ménochet, Luis Zahera, Diego Anido
Vincent i Olga to spokojna francuska para, która osiedliła się w jednej z galicyjskich wiosek. Wiodą tam niespieszne życie, zajmując się uprawą warzyw oraz renowacją opuszczonych domów. Codzienna sielanka ma jednak też swoje mroczne strony. Zwłaszcza, że relacje pary bohaterów z miejscowymi nie układały się nigdy tak, jak by sobie tego życzyli. Sąsiedzki konflikt z porywczymi braćmi Xanem i Lorenzo wzmaga na sile, gdy para decyduje się podjąć niepopularną w okolicy decyzję. Ku ich zaskoczeniu z pozoru nie aż tak istotna różnica zdań ma dużo większe konsekwencje, niż mogliby się tego spodziewać. Napięcie w wiosce niebezpiecznie narasta, dochodząc do momentu, z którego nie już odwrotu.

12 października 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

moja zbrodnia

Moja zbrodnia

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

(Mon críme) komedia kryminalna, Francja (102 min.)
reż. François Ozon
wyst.: Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder, Isabelle Huppert, Fabrice Luchini
Paryż, lata 30. Madeleine to młoda aspirująca aktorka bez grosza przy duszy. Kobieta zostaje oskarżona o zamordowanie słynnego producenta, który pod pretekstem zawodowej propozycji próbował ją wykorzystać. Kiedy wydaje się, że Madeleine stoi na straconej pozycji, z pomocą przychodzi jej przyjaciółka, prawniczka Pauline. Oparta na podstępie strategia sprawia, że wygrywają batalię sądową. Los Madeleine kompletnie się odmienia. Przebiera w zawodowych propozycjach, jest na ustach całego miasta. Jej sława nie wszystkim jednak się podoba, zwłaszcza zdetronizowanej gwieździe kina niemego Odette Chaumette.

18 października 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

georgie ma sie dobrze

Georgie ma się dobrze

WDK w RCK

FF Sundance – Główna Nagroda Jury

(Scrapper) komediodramat, Wielka Brytania (84 min.)
reż. Charlotte Regan
wyst.: Lola Campbell, Alin Uzun, Harris Dickinson, Cary Crankson
Chociaż Georgie ma dopiero 12 lat, potrafi poradzić sobie w każdych warunkach. Po śmierci matki postanowiła udawać, że mieszka z wujkiem. Zarabia na życie, kradnąc rowery z najbliższym kumplem – Alim. Mieszkając na przedmieściach Londynu, nikomu nie może w pełni zaufać. Kiedy nagle pojawia się w jej życiu ojciec, Jason, Georgie nie wita go z otwartymi ramionami. Powoli zaczynają oswajać się ze swoją obecnością i zbliżać, co z humorem ogrywa aktorski duet Loli Campbell i Harrisa Dickinsona (gwiazdy "W trójkącie" Rubena Ostlunda). W efekcie otrzymujemy szaloną historię przyjaciół, którzy przy okazji stają się rodziną.

19 października 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

zielona granica

Zielona granica

WDK w RCK

MFF w Wenecji – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Arca Cinemagiovani, Nagroda Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF)

dramat, Polska, Czechy, Francja, Belgia (147 min.)
reż. Agnieszka Holland
wyst.: Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Behi Djanati Atai, Tomasz Włosok
Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem. Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania — czym jest człowieczeństwo?

26 października 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

turkusowa suknia

Turkusowa suknia

WDK w RCK

MFF w Cannes – Nagroda FIPRESCI, MFF w Valladolid – Nagroda dla najlepszej aktorki

(Le bleu du caftan) melodramat, Francja, Maroko, Belgia, Dania (124 min.)
reż. Maryam Touzani
wyst.: Lubna Azabel, Saleh Bakri, Ayoub Missioui
Mina i Halim, małżeństwo z wieloletnim stażem, prowadzi niewielki zakład krawiecki w marokańskim mieście Sala. O talencie mężczyzny, a zwłaszcza niezwykłym hafcie, jakim ozdabia tradycyjne, szyte przez siebie stroje, jest na tyle głośno, że kolejne zamówienia znacznie przekraczają jego możliwości. Sytuacja zmusza Halima, by zatrudnił młodego pomocnika, choć początkowo nie jest do tego przekonany. Ostatecznie pod jego skrzydła trafia Youssef, dla którego praktyka u boku mistrza w swoim fachu, za jakiego uchodzi starszy z mężczyzn, jest wielką szansą. Przyglądanie się codziennej żmudnej pracy Halima to dla niego nie tylko możliwość doskonalenia własnych umiejętności, ale też lekcja cierpliwości oraz pokory. Tym cenniejsza, że z każdym dniem bohaterowie nabierają do siebie większego zaufania i zaczyna ich łączyć coraz bliższa więź, co nie pozostaje niezauważone przez Minę.

2 listopada 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

poprzednie zycie

Poprzednie życie

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

(Past Lives) melodramat, USA, Korea Południowa (106 min.)
reż. Celine Song
wyst.: Greta Lee, Teo Yoo, John Magaro, Seung-ah Moon
In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach. Nora i Hae Sung dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym. W końcu miłosna i migrancka odyseja zaprowadziła oboje do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem. "Co by było gdyby?" - to pytanie nie przestaje kołatać w ich głowach. A także w głowie męża Nory zaskoczonego nagłą wizytą Koreańczyka.

8 listopada 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

limbo

Limbo

WDK w RCK

dramat, Australia (108 min.)
reż. Ivan Sen
wyst.: Simon Baker, Rob Collins, Natasha Wanganeen, Nicholas Hope
Travis Hurley to wypalony zawodowo detektyw, zmagający się z własnymi demonami. Mężczyzna przybywa do odległego górniczego miasteczka w południowej Australii, by raz jeszcze przyjrzeć się nierozwikłanej sprawie, która wstrząsnęła mieszkańcami tego osobliwego miejsca przed dwudziestoma laty. Doszło wtedy do tajemniczego morderstwa aborygeńskiej dziewczynki Charlotte Hayes. Sprawcy nie złapano, a pobieżnie prowadzone śledztwo szybko zakończono. Travis nie daje jednak za wygraną, choć dla miejscowych udzielanie jakichkolwiek informacji białemu policjantowi nie jest tak oczywiste. Bohater dociera do rozbitej rodziny ofiary, żyjących świadków oraz samotnego brata głównego podejrzanego, zyskując nową perspektywę spojrzenia na wydarzenia sprzed lat. Prawda powoli zaczyna wychodzić na jaw w tej intymnej opowieści o próbie radzenia sobie ze stratą oraz podejściu wymiaru sprawiedliwości do rdzennych mieszkańców Australii.

9 listopada 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

sila naszych marzen

Siła naszych marzeń

KINO FRANCUSKIE

(Tempête) dramat, Francja (109 min.)
reż. Christian Duguay
wyst.: Mélanie Laurent, Pio Marmaï, Carmen Kassovitz, Charlie Paulet
Zoe urodziła się i dorastała w otoczeniu koni w stajni wyścigowej swoich rodziców. To jest jej miejsce na ziemi. Teraz marzy, aby pewnego dnia stać się dżokejem, tak jak jej ojciec. Kiedy w stajni rodzi się nowy źrebak Burza, Zoe jako pierwsza dostrzega w nim potencjał na mistrza, na którego jej rodzice czekali i pracowali przez całe życie. Ich wspólne marzenia zostają zniszczone w czasie jednej burzliwej nocy, kiedy spłoszona klacz przypadkowo rani Zoe. Pogrążona w rozpaczy dziewczyna całkowicie się załamuje. Nie może pogodzić się z niesprawiedliwym losem. Rodzice ze wszystkich sił starają się wspierać Zoe. Dzięki ich wytrwałości i zaskakującej pomocy stajennego Seby, który ma niezwykły dar komunikowania się z końmi, Zoe postanawia pokonać przeciwności losu i odzyskać to, co wydawało się stracone.

16 listopada 2023, godz. 11.00

bilet: 15 zł

saint omer

Saint Omer

WDK w RCK

MFF w Wenecji – SREBRNY LEW – Wielka Nagroda Jury, LEW JUTRA – Nagroda za najlepszy debiut, CEZAR – najlepszy debiut

dramat, Francja (122 min.)
reż. Alice Diop
wyst.: Kayije Kagame, Valérie Dréville, Guslagie Malanda, Aurélia Petit
Francuski kandydat do Oscara i zdobywca Wielkiej Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji. Wstrząsający, prowokacyjny dramat sądowy, w którym na ławie oskarżonych zasiada młoda imigrantka posądzona o zamordowanie swojej 15-miesięcznej córeczki. Sprawa wydaje się być przesądzona: dziewczyna przyznaje się do winy. Jednak jej szokująca spowiedź przed przysięgłymi nie tylko komplikuje proces, ale i uniemożliwia łatwe ferowanie wyroków. Alice Diop scenariusz tej historii oparła na faktach, ale jej film staje się manifestem skierowanym przeciwko oskarżaniu – matek i kobiet, szczególnie tych "obcych", o innym kolorze skóry. Saint Omer niepostrzeżenie konfrontuje nas z naszymi własnymi uprzedzeniami, sprawia, że odkrywamy w sobie ławników, adwokatów, sędziów. Ale ta opowieść sięga jeszcze głębiej: ku kolektywnym wyrwom w sercach i pamięci; ku córkom dziedziczącym traumy matek. Bo wykluczenie i pogarda też bywają narzędziem zbrodni.

16 listopada 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

przejscia

Przejścia

WDK w RCK

TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH

(Passages) dramat, Francja (91 min.)
reż. Ira Sachs
wyst.: Franz Rogowski, Ben Whishaw, Adele Exarchopoulos, Erwan Keopa-Falé
Jak na Paryż przystało, rewolucja zaczyna się w kawiarni. Świętujący zakończenie zdjęć filmowiec Tomas poznaje Agathe. Bez zastanowienia rzuca się w wir nowej namiętności, podczas gdy w mieszkaniu czeka na niego lojalny, wyrozumiały mąż Martin. Szukając osobistego spełnienia i emocjonalnych podniet, wszyscy troje eksplorują swoje ciała, uczucia i granice. Każde z nich będzie musiało zmierzyć się z pytaniami, na które nie są gotowi – i którym nie chcą stawiać czoła. Czy namiętność może iść w parze z pragnieniem założenia rodziny? Czy tworzymy relacje z miłości do kogoś, czy z miłości do siebie? Bezkompromisowy film o trójkącie i o nieokiełznanej miłości własnej, która potrafi zniszczyć każdego, kto znajdzie się w jej zasięgu. "Przejścia" to odważne, seksowne, ale jednocześnie zabawne i zmysłowe spojrzenie na współczesne relacje – dla widzów, którzy nie boją się spojrzeć w filmowe lustro.

16 listopada 2023, godz. 20.30

bilet: 20 zł

swieto ognia

Święto ognia

WDK w RCK

FPFF w Gdyni – ZŁOTY KANGUR – nagroda australijskich dystrybutorów filmowych, 2 x ZŁOTY LEW – najlepsza drugoplanowa rola kobieca i najlepszy debiut aktorski

komedia obyczajowa, Polska (94 min.)
reż. Kinga Dębska
wyst.: Paulina Pytlak, Tomasz Sapryk, Joanna Drabik, Kinga Preis, Karolina Gruszka
Anastazja ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma z nią starsza siostra Łucja – wschodząca gwiazda Baletu Narodowego, która właśnie stanęła u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek. Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina. To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.

23 listopada 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

adamant

Adamant

WDK w RCK

Berlinale – ZŁOTY NIEDŹWIEDŹ dla najlepszego filmu, Nagroda Jury Ekumenicznego

(Sur l'Adamant) dokumentalny, Francja, Japonia (109 min.)
reż. Nicolas Philibert
Adamant to wyjątkowe miejsce na mapie Paryża. Pływający ośrodek opieki dziennej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, zacumowany na stałe nad Sekwaną tuż przy moście Charlesa de Gaulle'a, istnieje od 13 lat. To łódź rzeczna i pracownia artystyczna z własnym barem oraz kawiarnią zaprojektowaną tak, aby maksymalnie wykorzystywać światło dzienne. Przyjmuje dorosłych i oferuje im terapię poprzez sztukę – głównie muzykę, malarstwo, rękodzieło, literaturę i kino. Organizuje również własny festiwal filmowy. Pacjenci traktowani są tu z szacunkiem i współczuciem, jak kreatywni i wolni ludzie. Adamant oferuje im opiekę, która ugruntowuje ich w czasie oraz przestrzeni, pomagając odzyskać siły i równowagę. Prowadzący terapię zespół stanowi przeciwwagę dla często zdehumanizowanej współczesnej psychiatrii. Film jest przenikliwym obrazem miejsca, które działa w sposób pozainstytucjonalny, potrafi wznieść się ponad biurokrację, powtarzalność i rutynę. A przede wszystkim pielęgnuje otwartość na świat, która udziela się wszystkim.

30 listopada 2023, godz. 18.00

bilet: 20 zł

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Szukaj