fbpx

Archiwum kino 2023

  • Start date: 01-01-20 00:00
  • Place: sala widowiskowa
stracone zludzenia

Stracone złudzenia

KINO PRZED HEJNAŁEM

7 x CEZAR

(Ilusion perdues) dramat historyczny, Francja (150 min.)
reż. Xavier Giannoli
wyst.: Benjamin Voisin, Cécile de France, Vincent Lacoate, Xavier Dolan
Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton. Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony?

12 stycznia 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

lunana

Lunana. Szkoła na końcu świata

WDK w RCK

Bhutański kandydat do OSCARA, 10 x NAGRODA PUBLICZNOŚCI na międzynarodowych festiwalach filmowych

(Lunana: A Yak in the Classroom) komedia obyczajowa, Bhutan, Chiny (110 min.)
reż. Pawo Choyning Dorji
wyst.: SherabDorji, Ugyen Norbu Lhendup, Kelden Lhamo Gurung
Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej.
Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… yaka.
Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów, ale też serdeczność i niesamowita siła mieszkańców wioski sprawiają, że zaczyna zmieniać opinie o tym wyjątkowym miejscu.

12 stycznia 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

chora na siebie

Chora na siebie

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

(Syk Pike) czarna komedia, Norwegia, Szwecja (95 min.)
reż. Kristoffer Borgli
wyst.: Kristine Kujath Thorp, Erik Sæther, Fanny Vaager, Sarah Francesca Braenne
Na pierwszy rzut oka Signe (w tej roli wschodząca gwiazda skandynawskiego kina Kristine Kujath Thorp, znana polskiej publiczności z filmu "Ninjababy") i Thomas wydają się być idealną parą. Młodzi, inteligentni, z szerokimi horyzontami oraz niebanalnym gustem. Pozory jednak mylą, bo ich relacja, zamiast wzajemnego wsparcia, oparta jest w dużej mierze na niezdrowej rywalizacji, a kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie to, które z nich ma większe ego. Kiedy mężczyzna, będący aspirującym artystą, odnosi niespodziewany sukces, równowaga w związku zostaje zachwiana. Signe nie może pogodzić się z faktem, że światła reflektorów skupione są teraz wyłącznie na jej partnerze. Zdesperowana, celowo nadużywa niebezpiecznych farmaceutyków, co błyskawicznie odbija się nie tylko na jej zdrowiu, ale i wyglądzie. Czym jednak jest odrobina (?) cierpienia w porównaniu ze współczuciem oraz uwagą, które znowu może w pełni na sobie skupiać?

18 stycznia 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

trzy pietra

Trzy piętra

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Tre piani) komediodramat, Francja, Włochy (119 min.)
reż. Nanni Moretti
wyst.: Ricardo Scamaracio, Margeritha Buy, Alba Rohwacher, Adriano Giannini
Nanni Moretti przeplata trzy historie - jedną o zagubieniu i tęsknocie matki wychowującej samotnie córkę; drugą o obsesji podejrzeń i wybaczeniu, której bohaterem jest ojciec podejrzewający sędziwego sąsiada o molestowanie swojego dziecka; i trzecią o błędach rodzicielskich i przyznaniu się do własnych słabości (prowadzący pod wpływem alkoholu syn surowego sędziego powoduje śmiertelny wypadek). "Trzy piętra" to również wzruszająca, uniwersalna opowieść o murach, które skrywają tajemnice, są niemym świadkiem chwil pięknych i tragicznych.

19 stycznia 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

nitram

Nitram

WDK w RCK

ZŁOTA PALMA MFF w Cannes dla najlepszego aktora, 9 nagród Australijskiej Akademii Filmowej

thriller, Australia (110 min.)
reż. Justin Kurzel
wyst.: Caleb Landry Jones, Judy Davis, Anthony LaPaglia, Essie Davis
Hipnotyczny "Nitram" wciąga nas w świat tytułowego bohatera, jak w mroczny, dziwny sen, po którym przychodzi szok i gwałtowne przebudzenie. To thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu – ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału. Justin Kurzel, nieustraszony badacz historycznych traum, twórca głośnych "Snowtown", "Prawdziwej historii gangu Kelly’ego" i "Makbeta", po raz kolejny udowadnia, że rodzinne problemy, emocjonalne deficyty i dorastanie w samotności to prawdziwie wybuchowa mieszanka.

Bohaterem opartego na faktach "Nitram" jest Martin Bryant, który w kwietniu 1996 roku zastrzelił 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii. Opowiadając o największej masakrze w dziejach Australii, reżyser umieszcza przemoc poza ekranem. Z detektywistyczną pasją śledzi za to okoliczności, jakie doprowadziły zagubionego i niestabilnego psychicznie mężczyznę do dnia, w którym legalnie sprzedano mu broń.

19 stycznia 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

comedy queen

Comedy Queen

KINO PRZED HEJNAŁEM

KRYSZTAŁOWY NIEDŹWIEDŻ na Berlinnale '22

dramat, Szwecja (93 min.)
reż. Sanna Lenken
wyst.: Sigrid Johnson, Oscar Töringe, Ellen Taure, Iggy Malmborg
Sasza ma 12 lat i marzy, aby zostać "comedy queen". Jej mama zawsze mawiała, że są ludzie, którzy mają do tego dryg. Ale mama Saszy nie żyje. Z powodu depresji popełniła samobójstwo. Sasza wie, że musi zrobić wszystko inaczej niż mama, żeby mieć inne życie. Zaczyna więc… Po pierwsze, obciąć włosy, bo wszyscy mówią, że wyglądam jak mama… Po trzecie, nie czytać książek, bo mama czytała, a się zabiła… Po siódme… Po dziesiąte - zostać Comedy Queen!

26 stycznia 2023, godz. 11.00

bilet: 14 zł, 12 zł grupowy

w trojkacie

W trójkącie

WDK w RCK

ZŁOTA PALMA MFF i Nagroda Francuskiego Kina Artystycznego w Cannes

(Triangle of Sadness) komediodramat, Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Niemcy (150 min.)
reż. Ruben Östlund
wyst.: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Woody Harrelson, Dolly De Leon
Statkiem podróżuje para modeli-celebrytów, Carl i Yaya, ale ich wycieczka szybko przestaje nadawać się na Instagram. Nagły sztorm – a raczej kałszkwał – sprawia, że owoce morza wracają tam, skąd przyszły, i demoluje jacht, a wraz z nim rozsadza całą społeczną hierarchię.

26 stycznia 2023, godz. 18.00

bilet: 18 zł

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Szukaj