Chełmoński. Dźwiękiem malowane
11 października 2024, godz. 19.00
bilet: 100 zł
O wydarzeniu
Projekt jest hołdem dla wybitnego polskiego malarza Józefa Chełmońskiego. Składa się z trzech elementów: multisensorycznej wystawy ożywionych przez animacje dzieł mistrza realizmu, widowiska "Dźwiękiem malowane" oraz doświadczenia VR.
Widowisko
To fascynujące muzyczne widowisko "Dźwiękiem malowane" jest połączeniem muzyki na żywo, animowanych obrazów oraz anegdot i ciekawostek o polskich obyczajach, życiu i malarstwie Józefa Chełmońskiego. Jest to pełen zmiennych nastrojów muzycznych koncert. Artyści na scenie – za pomocą często zaskakujących instrumentów – tworzą muzyczny dialog między wyświetlanymi obrazami a dźwiękiem.
Muzyka
Kompozytor Maciej Muraszko, zdobywca dwóch statuetek Fryderyka, oraz Fundacja Koncept Kultura, wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach filmowych za twórczość multimedialną, animacje 3D, połączyli siły w projekcie "Chełmoński. Dźwiękiem malowane". Artyści wspólnie ożywili malarskie wizje Józefa Chełmońskiego, zapraszając widzów do podróży w magiczny świat sztuki.
Rzewna, piękna kołysanka, śpiewana przez chłopkę dzieciom, ustępuje miejsca odgłosom polowania, szczekaniu gończych psów i okrzykom jeźdźców pędzących za zwierzyną. Feeria barw i dźwięków zdaje się otaczać widza, otwierając drzwi do świata, który Chełmoński pozostawił na płótnach.
Animacje
Niezwykle atrakcyjnym elementem projektu są animacje poklatkowe obrazów Chełmońskiego wykonane przez grafików i animatorów z doświadczeniem pracy w legendarnym studio Hanna-Barbera Cartoons. Założeniem artystów było jak najwierniejsze oddanie dzieł mistrza bez przetwarzania obrazów i dodawania dodatkowych elementów. Dzięki animacjom świat utrwalony przez Chełmońskiego ożywa, stając się przez to bliższy widzowi.
Idea
Nowoczesna i spektakularna forma projektu wykorzystująca różne środki wyrazu, monumentalne ekrany, zjawiskowa muzyka ilustrująca nastrój i dynamikę obrazów, to odpowiedź na zmieniający się świat i próba przybliżenia twórczości Chełmońskiego widzom z pokolenia "cyfrowych tubylców". Istotnym elementem projektu są warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych w języku polskim oraz angielskim. Współpraca z kilkunastoma muzeami w całej Polsce, które udostępniły wizerunki dzieł polskiego mistrza realizmu, ma na celu połączenie technologii z oryginalnym malarstwem. Projekt stanowi dopełnienie i swoiste zasianie ziarna zainteresowania sztuką i polskim malarstwem, jest także zachętą do odwiedzenia wystawy oryginalnych obrazów Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, organizowanej w 2024 roku z okazji 110. rocznicy śmierci malarza.
Organizator
Fundacja Koncept Kultura jest organizatorem widowiska "Dźwiękiem malowane". Jest to tandem artystyczny, który tworzą Anna Osiadacz i Zygmunt Fit. Twórcy, w kooperacji z kilkunastoma współpracownikami, realizują projekty łączące kulturę, historię, muzykę, sztuki wizualne i edukacje z nowoczesnymi mediami. Fundacja stworzyła wiele projektów multimedialnych, w tym filmy i aplikacje w technologii VR, widowiska, animacje, wystawy, filmy dokumentalne i przygodowe.