fbpx

Klęski w dziejach miasta

  • Place: sala widowiskowa

Regionalne Centrum Kultury
zaprasza na spektakl
w wykonaniu aktorów Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego z Kalisza
KLĘSKI W DZIEJACH MIASTA

kleski

Reżyseria: Weronika Szczawińska
Obsada: NATASZA ALEKSANDROWITCH, JACEK JACKOWICZ, EWA KIBLER, KAMA KOWALEWSKA, MARCIN TRZĘSOWSKI, IZABELA WIERZBICKA

Klęski w dziejach miasta to wyprawa w głąb katastrofy - a raczej czterech katastrof. To muzyczny reportaż z czterech miast, które być może są jednym miastem. Nowy spektakl Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, inspirowany m.in. Niewidzialnymi miastami Italo Calvino, jest próbą poetyckiej diagnozy rzeczywistości, w której przeszłość i przyszłość oświetlają się nawzajem, a to, co znane, przybiera nieznany kształt. To sceniczny koncert na szóstkę aktorów i dźwięki czterech klęsk - teatralne odsłuchiwanie miejskiej przestrzeni. Pośród katastrof, plag i epidemii autorki i autorzy spektaklu poszukują historycznych fundamentów teraźniejszości oraz budulca dla miasta, które mogłoby być.

"Klęski…" mają w sobie coś z performance, alternatywnego koncertu i coś z precyzyjnie opracowanego widowiska ruchowego. To zresztą charakterystyczne dla języka Szczawińskiej – skupienie na ciele aktora, na jego pracy z ciałem, opracowanie ruchu w każdym szczególe, do bólu perfekcyjne (brawa dla całego zespołu za świetną synchronizację), preferowanie aktorstwa, które podporządkowane jest całkowicie rytmowi tekstu i zespolone w jedną całość z ruchem scenicznym. Cztery aktorki i dwóch aktorów opowiada o życiu i tęsknocie w miejskiej przestrzeni - językiem dźwięków i gestów. Znakomicie radzi sobie z zadaniami muzycznymi (których ma najwięcej) Natasza Aleksandrowitch w roli Marco Polo. Pochwalić należy jednak cały zespół, świetnie spisują się: Ewa Kibler jako Epidemia, Kama Kowalewska (Wichura), Izabela Wierzbicka (Pożar) oraz panowie - Jacek Jackowicz (Plaga) i Marcin Trzęsowski w roli Wielkiego Architekta Van Dera. Wszystkie działania ruchowe i dźwiękowe wymagały od aktorów dokładności i nie lada czujności. Tak, jak mówienie tekstu, które płynnie przechodzi w frazę muzyczną.
Wielkopolska kultura

Teatr Miejski pl. Staszica 1
27 kwietnia 2016, godz. 19.00
bilet: 30 zł, 20 zł (emeryci, renciści, uczniowie)

27.04.2016
godz. 19.00
30 zł
27.04.2016
godz. 19.00
30 zł

kdrInformacje: 67 210 5007, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kasa: 602 252 675, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Szukaj