Repertuar kino

ksztalt wody

Kształt wody

WDK w RCK: 2 x BESTIA

4 OSCARY! ZŁOTY GLOB! BAFTA! CRITIC‘ S CHOICE! SATELITY!

(The Shape of Water) fantasy, USA (119 min.)
reż. Guillermo del Toro
wyst.: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Octavia Spencer
Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa (nominowana do Oscara Sally Hawkins) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą (nagrodzona Oscarem Octavia Spencer), odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.

5 kwietnia, godz. 18.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

piekna i bestie

Piękna i bestie

WDK w RCK: 2 x BESTIA

POKAZ PRZEDPREMIEROWY

(Aala Kaf Ifrit) dramat, Francja, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Tunezja, Liban, Katar (100 min.)
reż. Khaled Walid Barsaoui, Kaouther Ben Hania
wyst.: Mariam Al Ferjani, Ghanem Zrelli, Noomen Hamda, Mohamed Akkar
Wychodząc na imprezę, studentka Mariam nie mogła przewidzieć, że akurat ta noc zamieni się dla niej w traumatyczny, duszny koszmar, przywołujący klimatem dzieła Franza Kafki. Co zrobić w sytuacji, gdy twoi prześladowcy mogą okazać się równocześnie twoimi wybawcami? Film duetu Barsaoui i Hania to mroczna przypowieść o skorumpowanej moralności, bezprawiu i niesprawiedliwości. Twórcy stawiają jednocześnie wiele odważnych pytań w kontekście łamania praw i godności kobiet – ich zasadność sprawdzi się pod każdą szerokością geograficzną.

5 kwietnia, godz. 20.15

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

teatr w kinie

Wiśniowy sad

TEATR w KINIE

reż. Izabella Cywińska
wyst.: Antonina Choroszy, Anna Mierzwa, Gabriela Frycz, Bożena Borowska-Kropielnicka, Agnieszka Różańska, Tadeusz Drzewiecki, Sebastian Grek, Filip Frątczak, Grzegorz Gołaszewski, Ildefons Stachowiak, Michał Grudziński, Michał Kocurek, Janusz Andrzejewski
Lubow Raniewska – dziedziczka rodzinnego majątku na rosyjskiej prowincji – przyjeżdża z Paryża, by razem z bratem Leonidem Gajewem sprzedać zadłużony dom wraz z przylegającym do niej, tytułowym wiśniowym sadem i zamknąć symbolicznie przeszłość. Jest to dla niej także moment, kiedy musi zmierzyć się z osobistymi upiorami – tragiczną śmiercią syna, która zmusiła ją do ucieczki do stolicy Francji. Po kolei wyprzedaje parcele pod domki letniskowe, sad, próbując ocalić dom i wspomnienie dawnego życia pełnego blichtru, pazłotka balów i rautów, wystawnych kolacji – symboli dobrobytu i wielkopaństwa. Od początku jednak, zgodnie z klasyczną budową dramatu, spodziewamy się jego zakończenia, przeczuwamy tragiczny finał. Czas symbolicznie odmierzają bębny zwiastujące karczowanie sadu.

10 kwietnia, godz. 18.00

wejściówki do odbioru w kasie RCK

skazany

Skazany

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Shot Caller) dramat, kryminał, thriller, USA (121 min.)
reż. Ric Roman Waugh
wyst.: Nikolaj Coster-Waldau, Omari Hardwick, Lake Bell, John Bernthal
Biznesmen Jacob Harlon trafia do więzienia po spowodowaniu śmiertelnego wypadku. By przetrwać za kratkami, musi nauczyć się obowiązujących w zakładzie karnym reguł, ale również wyrachowania i sprytu. Z czasem Jacob zacznie rozumieć, że jedyną gwarancją na przeżycie jest dołączenie do któregoś z więziennych gangów. Decyzja, którą podejmie, uratuje go od śmierci, ale napiętnuje na resztę życia. Wkrótce po wyjściu z więzienia, przywódcy gangu zmuszą Jacoba do przeprowadzenia zbrojnej operacji przeciwko największym rywalom z ulic Kalifornii. Były skazaniec, chcąc nie chcąc, znajdzie się w sytuacji, w której zaciągnięte długi możne spłacić wyłącznie przelaną krwią.

12 kwietnia, godz. 11.00

bilet: 10 zł

wszystkie pieniadze swiata

Wszystkie pieniądze świata

WDK w RCK: 2 x KRYMINAŁ

(All the Money in the World) kryminał, thriller, USA (132 min.)
reż. Ridley Scott
wyst.: Michelle Williams, Christopher Plummer, Mark Wahlberg, Romain Duris
Miliarder Jean Paul Getty jest znany z nieustępliwego charakteru i skąpstwa. Gdy grupa nieznanych sprawców porywa jego ukochanego wnuka i żąda wielomilionowego okupu, Getty odmawia zapłacenia choćby dolara. Zrozpaczona matka porwanego – Gail robi wszystko, by skłonić teścia do zmiany zdania, ale bez skutku. Czas ucieka, a porywacze zaczynają tracić cierpliwość. Życie chłopca wisi na włosku i nic nie wskazuje na to, że uda się jeszcze zapobiec tragedii. Wtedy do drzwi Gail puka tajemniczy mężczyzna twierdząc, że jest wysłannikiem Jean Paula Getty’ego, specjalizującym się w sprawach "nie do rozwiązania"…

12 kwietnia, godz. 18.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

pasazer

Pasażer

WDK w RCK: 2 x KRYMINAŁ

(The Commuter) kryminał, thriller, USA, Wielka Brytania (105 min.)
reż. Jaume Collet-Serra
wyst.: Liam Neeson, Vera Farmiga, Patrick Wilson, Jonathan Banks
Dla agenta ubezpieczeniowego Michaela MacCauleya każdy dzień wygląda tak samo – praca i powrót pociągiem do domu. Wszystko zmienia się, gdy w czasie jednej z podróży poznaje tajemniczą kobietę. Nieznajoma, która wydaje się wiedzieć o Michaelu dosłownie wszystko, zleca mu niezwykłe zadanie. Zanim pociąg dotrze do celu, mężczyzna ma zlokalizować i wskazać osobę, która tego dnia nie powinna się w nim znajdować. Jeśli tego nie zrobi, ucierpi zarówno on sam, jego rodzina, jak i pozostali współpasażerowie. Nie mając wyboru, Michael postanawia rozwiązać zagadkę. Z każdą minutą i przebytym kilometrem stawka rośnie, a mężczyzna przekonuje się, że stał się pionkiem w szalenie niebezpiecznej intrydze.

12 kwietnia, godz. 20.30

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

syn krolowej sniegu

Syn Królowej Śniegu

KINO PRZED HEJNAŁEM

dramat, Polska (75 min.)
reż. Robert Wichrowski
wyst.: Michalina Olszańska, Franciszek Pieczka, Anna Seniuk, Rafał Fudalej, Ewa Szykulska
Film łączy cechy dramatu i współczesnej baśni, w której dobro walczy ze złem. Jego akcja rozgrywa się w dwóch przeplatających się ze sobą wymiarach - realistycznym oraz poetycko-baśniowym. Sześcioletni chłopiec Marcin, spragniony miłości i ciepła, dzięki emerytowanemu pisarzowi Kazimierzowi, ucieka do krainy fikcyjnych bohaterów Hansa Christiana Andersena. Tam, oddzielony parawanem fantazji od rzeczywistości, w której z różnych względów nie potrafi się odnaleźć, czuje się bezpieczny. Jego dwudziestokilkuletnia matka Anna wychowuje go samotnie, ledwo wiążąc koniec z końcem. Żeby mieć pieniądze na wynajem pokoju u Zofii i utrzymanie, pracuje w centrum handlowym i knajpie. Zmagając się z prozą codzienności, pod presją otoczenia, nie dostrzega tego, co w życiu najważniejsze. Gdy pozna Kamila, pojawi się nadzieja na lepsze jutro. Tylko czy Anna, która próbuje przypodobać się pełnej pokus współczesnej rzeczywistości, wybierze właściwą drogę? Czasami jesteśmy zagubieni tak bardzo, że popełniamy błędy, których nie da się naprawić.

19 kwietnia, godz. 11.00

bilet: 10 zł

komunia

Komunia

WDK w RCK: 2 x W RODZINIE

Europejska Nagroda Filmowa, ORZEŁ dla najlepszego filmu dokumantalnego, nagrodzony na MFF w Locrano, WFF, LLF, Festiwalu Mediów, Gdańsk DocFilm Festivalu

dokument, Polska (75 min.)
reż. Anna Zamecka
Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem i autystycznym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

19 kwietnia, godz. 18.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

jeszcze nie koniec

Jeszcze nie koniec

WDK w RCK: 2 x W RODZINIE

ZŁOTY LEW, SREBRNY LEW, LEW JUTRA MFF w Wenecji, Nagroda Publiczności i Nagroda Specjalna MFF w San Sebastian, GRAND PRIX Tofifest

(Jusqu ‘à la garde) dramat, Francja (93 min.)
reż. Xavier Legrand
wyst.: Denis Ménochet, Léa Drucker, Thomas Gioria, Mathilde Auneveux
Miriam i Antoine Besson są po rozwodzie. Miriam chciałby uzyskać wyłączną opiekę nad synem Julienem, aby ochronić go przed ojcem, który - jak twierdzi - jest brutalny. Z kolei Antoine przedstawia siebie jako lekceważonego rodzica. Przydzielony do sprawy sędzia zarządza wspólną opiekę nad dzieckiem. Julien staje się zakładnikiem narastającego konfliktu pomiędzy rodzicami. Przyparty do muru stara się zapobiec najgorszemu.

19 kwietnia, godz. 19.30

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

plan b

Plan B

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

komediodramat, Polska (75 min.)
reż. Kinga Dębska
wyst.: Kinga Preis, Marcin Dorociński, Edyta Olszówka, Roma Gąsiorowska
Bohaterów poznajemy kilkanaście dni przed walentynkami, w chwili gdy w ich życiu wydarza się coś całkiem nieoczekiwanego - coś, co wywraca je do góry nogami. Sytuacje, z którymi się konfrontują, prowadzą do zaskakujących rozwiązań. Natalia, Mirek, Klara i Agnieszka spotykają na swojej drodze ludzi (i zwierzęta!), którzy dają im nadzieję na to, że trudne początki nieraz prowadzą do odnalezienia prawdziwych uczuć i autentycznych więzi, a w życiu zawsze jest jakiś plan B!

25 kwietnia, godz. 18.00

bilet: 15 zł

wieza jasny dzien

Wieża. Jasny dzień

WDK w RCK: 2 x …

ZŁOTE LWY na festiwalu w Gdyni za scenariusz i debiut reżyserski

dramat, thriller psychologiczny, Polska (106 min.)
reż. Jagoda Szelc
wyst.: Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska, Anna Zubrzycki, Dorota Łukasiewicz
Na parę dni przed uroczystością Komunii Świętej – małżeństwo Mulę i Michała z kilkuletnim dzieckiem Niną odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez rodzinę od lat młodsza siostra Muli – Kaja, która jest biologiczną matką dziewczynki. Czy Kaja będzie starała się odzyskać dziecko? Rodzinie jej zachowanie wydaje się co raz bardziej dziwne. Wokół także dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić. Kościelna uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje. Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła.

26 kwietnia, godz. 18.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

nigdy cie tu nie bylo

Nigdy cię to nie było

WDK w RCK: 2 x …

ZŁOTA PALMA MFF w Cannes

(You Were Never Really Here) dramat, thriller, Francja, USA, Wielka Brytania (75 min.)
reż. Lynne Ramsay
wyst.:Joaquin Phoenix, Judith Roberts, Ekaterina Samsonov, John Doman
Historia byłego agenta do zadań specjalnych, mężczyzny pełnego sprzeczności, zagubionego, na krawędzi autodestrukcji. Widział już prawie wszystko, a prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Jednak gdy zaginie pewna nastolatka, podejmie się jej odnalezienia. Wkrótce przekona się, że w jego misji nic nie jest tym, czym się wydaje. Gotowy na wszystko, by uratować dziewczynę, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie.

26 kwietnia, godz. 20.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

naga normandia

Naga Normandia

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Normandie nue) komedia, Francja (105 min.)
reż. Philippe Le Guay
wyst.: François Cluzet, François -Xavier Demaison, Julie-Anne Roth, Toby Jones
Urocze miasteczko Mêle-sur-Sarthe w Normandii przeżywa prawdziwy kryzys. Import zagranicznych towarów sprawia, że ceny wyrobów spadają, a kolejnym rolnikom grozi bankructwo. W tej sytuacji burmistrz Georges Balbuzard robi wszystko, by nagłośnić sprawę w krajowych mediach. Problem w tym, że kłopoty małego Mêle-sur-Sarthe nie interesują dosłownie nikogo. Sytuacja wydaje się beznadziejna, aż do dnia, gdy do wioski przybywa słynny amerykański fotograf – Newman. Artysta widzi w Normandii idealne tło do następnej sesji zdjęciowej, a Balbuzard dostrzega w tym wszystkim swoją szansę. Postanawia przekonać mieszkańców miasteczka – rolników, rzeźnika, farmaceutę, ponad 200 osób – do wzięcia udziału w wielkiej sesji fotograficznej. Haczyk? Wszyscy muszą pozować nago!

2 maja, godz. 11.00

bilet: 10 zł

do zakochania jeden krok

Do zakochania jeden krok

WDK w RCK: 2 x NA LUZIE

(Finding Your Feet) komedia romantyczna, Wielka Brytania (111 min.)
reż. Richard Loncraine
wyst.: Imelda Stauton, Timothy Spall, Celia Imrie, David Hayman
Sandra jest szczęśliwą sześćdziesięciolatką, obraca się wśród śmietanki towarzyskiej, ma bogatego męża i piękny dom. Wszystko zmienia się, się gdy podczas jednego z przyjęć przyłapuje małżonka na zdradzie z jej najlepszą przyjaciółką. Z dnia na dzień traci swoje wystawne życie i musi przeprowadzić się do siostry, której nie widziała od lat. I chociaż Bif mieszka w warunkach, do jakich Sandra nie przywykła, to właśnie dzięki niej i jej zwariowanym przyjaciołom odkryje radość z życia i… pasję do tańca! Być może pojawi się też szansa na nową miłość?

2 maja, godz. 18.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

madame

Madame

WDK w RCK: 2 x NA LUZIE

komediodramat, Francja (91 min.)
reż. Amanda Sthers
wyst.: Toni Collette, Harvey Keitel, Rossy de Palma, Michael Smiley
By wnieść pikanterii do skostniałego związku – Anne i Bob, bogata i świetnie sytuowana para z Ameryki, przenosi się do urokliwej posiadłości w Paryżu. Po przeprowadzce do miasta miłości, małżeństwo postanawia wyprawić luksusowe przyjęcie dla swoich dystyngowanych znajomych. W trakcie przygotowań okazuje się, że na imprezę przybędzie dokładnie trzynastu gości. Zaniepokojona pechową liczbą osób, wierząca w przesądy Anne wpada na niezwykły pomysł. Postanawia namówić swoją pokojówkę Marię, by ta na przyjęciu udawała… hiszpańską arystokratkę. Sytuacja wydaje się opanowana. Przynajmniej do czasu! Wystarczy kilka lampek wina i rozluźniająca atmosfera, by rezolutna służąca wpadła w oko brytyjskiemu marszandowi. Lecz burzliwy romans Marii jest zupełnie nie w smak Anne, która zrobi wszystko, by rozdzielić parę nieoczekiwanych zakochanych.

2 maja, godz. 20.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

maz czy nie maz

Mąż, czy nie mąż?

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Epouse moi mon pote) komedia, Francja (82 min.)
reż. Tarek Boudali
wyst.: Tarek Boudali, Philippe Lacheau, Charlotte Gabris
Cała rodzina oraz wszyscy przyjaciele i sąsiedzi Yassine’a złożyli się, aby młody mężczyzna mógł studiować architekturę w Paryżu. Jego przyszłość zapowiadała się doskonale. Do czasu… W przeddzień najważniejszego egzaminu Yassine bierze udział w szalonej imprezie. Następnego dnia jego głowa pęka, ciało odmawia posłuszeństwa, a na domiar złego okazuje się, że kompletnie zapomniał o teście. To oznacza koniec studiów oraz deportację z kraju. Yassine w żadnym razie nie może sobie na to pozwolić. Jedynym ratunkiem jest ślub i przyjęcie francuskiego obywatelstwa. Po gorączkowych poszukiwaniach okazuje się, że pomóc może mu tylko Fred – znajomy ze studiów. Plan z pozoru wypala i Yassine unika deportacji. Jednak sprawą podejrzanego ślubu zaczyna interesować się dociekliwy inspektor policji. Od tego momentu wszystko zaczyna się sypać. Śledztwo rusza, matka Yassine’a przyjeżdża z niezapowiedzianą wizytą, a miłość jego życia – Claire, postanawia powrócić. Pozornie idealny plan na pozostanie w kraju sprawia, że dwóch kumpli z każdą sekundą popada w coraz większe tarapaty.

10 maja, godz. 11.00

bilet: 10 zł

twarz

Twarz

WDK w RCK: 2 x NA ZAKRĘCIE…

SREBRNY NIEDŹWIEDŹ Berlinale 2018

dramat, Polska (91 min.)
reż. Małgorzta Szumowska
wyst.: Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Podsiadlik, Małgorzata Gorol, Anna Tomaszewska
Współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.

10 maja, godz. 18.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

dziennik maszynisty

Dziennik maszynisty

WDK w RCK: 2 x NA ZAKRĘCIE…

(Dnevnik mašinovođate) komedia, Chorwacja, Serbia (79 min.)
reż. Miloš Radović
wyst.: Lazar Ristovski, Petar Korać, Mirjana Karanović, Pavle Erić
Ilija jest doświadczonym maszynistą, który zbliża się do emerytury. Na koncie ma rekordową liczbę 28 zabitych. W ślady ojca idzie jego 19-letni syn Sima. Za chwilę po raz pierwszy przejmie stery pociągu. Jest podekscytowany, ale i przerażony, że idzie za tym zostanie zabójcą. Mijają dni, Sima pracuje i nie wydarza się żaden wypadek. Żaden samobójca, bezdomny czy nieuważny człowiek nie wchodzi pod pociąg. Napięcie chłopaka w oczekiwaniu na wypadek staje się nieznośnie. Ojciec nie może patrzeć na jego męczarnie i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce…

10 maja, godz. 19.45

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

czerwona jaskolka

Czerwona jaskółka

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

(Red Sparrow) thriller, szpiegowski, USA (139 min.)
reż. Justin Haythe
wyst.: Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Schoenaerts, Charlotte Rampling
Ekranizacja bestsellerowej książki byłego agenta CIA Jasona Matthewsa. Dominika Egorova zmuszona zostaje do przyjęcia roli "jaskółki", specjalnie szkolonej uwodzicielki na usługach rosyjskich służb specjalnych. Uczy się używać swego ciała jako broni i robi wszystko, by nie utracić własnego "ja" w trakcie szkolenia, które zaprzecza godności człowieka. Udaje jej się stawić czoło niesprawiedliwemu systemowi i staje się bezcennym nabytkiem dla swych przełożonych. Jej pierwszym celem okazuje się Nate Nash, agent CIA, który prowadzi ściśle tajną infiltrację rosyjskiego wywiadu. Dwoje młodych agentów wpada w pułapkę namiętności i kłamstw, która zagraża ich przyszłości, międzynarodowym sojuszom i bezpieczeństwu obu mocarstw.

16 maja, godz. 18.00

bilet: 15 zł

pol na pol

Pół na pół

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Garde alternée) komedia, Francja (104 min.)
reż. Alexandra Lecière
wyst.: Didier Bourdon, Valérie Bonneton, Isabelle Carré, Hèléne Vincent
Szalona francuska komedia, której bohaterowie świadomie decydują się na miłosny trójkąt. Sandrine, która po kilkunastu latach małżeństwa zostaje zdradzona przez Jeana nie chce zemsty, ale uczciwego układu z jedną zasadą: podzieli się mężem z jego kochanką po połowie. „Pół na pół” to losy pozornie dojrzałych bohaterów, którzy w rzeczywistości cały czas szukają miłości i zrozumienia. Czy romans, który wyszedł na jaw, pozwoli im spojrzeć na swoje związki na nowo?

17 maja, godz. 11.00

bilet: 10 zł

120 uderzen serca

120 uderzeń serca

WDK w RCK: 2 X MŁODOŚĆ

Grand Prix oraz Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na MFF w Cannes 2017, 6 nagród Cezara 2018: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz Oryginalny (Robin Campillo), Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska (Antoine Reinartz), Najlepszy Debiut Aktorski (Nahuel Pérez Biscayart), Montaż, Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa, Europejskie Nagrody Filmowe 2017: 2 nominacje (Najlepszy europejski film roku, Najlepszy europejski aktor roku: Nahuel Pérez Biscayart), nagroda w kategorii: Najlepszy montaż, MFF San Sebastian 2017: Nagroda specjalna, Najlepszy film Festiwalu All About Freedom, Gdańsk

(120 battements par minute) dramat, Francja (135 min.)
reż. Robin Campillo
wyst.: Nahuel Pérez Biscayart, Aranaud Valois, Adele Haenel, Antoine Reinartz
Grand Prix MFF w Cannes 2017. 6 nagród Cezara 2018, w tym dla Najlepszego Filmu oraz za Najlepszy Scenariusz Oryginalny. Gdy czujesz gniew i sprzeciw wobec tego, co robią politycy, nie czekaj. Walcz o swoje prawa. Porywający film o sile młodości i narodzinach pełnego pasji i furii ruchu sprzeciwu na początku lat 90.
W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90., epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP. "120 uderzeń serca" to pełen pasji i furii portret młodości, rasowe, rozdyskutowane kino polityczne i poruszająca love story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Wyróżniony Grand Prix przez canneńskie jury (na czele którego stał Pedro Almodóvar) film Campillo jest powrotem do lat 90.: reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS.

Na siłę "120 uderzeń serca" składa się szereg obrazów – metafor. Punkt wyjścia to doskonały scenariusz. Jednak film zawdzięcza swój idealny kształt talentowi Campillo, który w doskonały sposób potrafi oddać nastroje zarówno zbiorowe, jak i poszczególnych bohaterów. Pedro Almodovar, przewodniczący jury MFF w Cannes 2017
Paryż płonie. W rytm transowej muzyki kipi gniew, rodzi się potrzeba działania. Tu i teraz. Sight and Sound
Wzrusza. Angażuje. Na politycznej scenie rzuca światło na to, co najważniejsze: człowieka. Variety
Poruszający i przekonujący bez łatwego moralizowania. The Hollywood Reporter
Wolność, równość i to, co najważniejsze: miłość. Time Out
Zwycięski film "120 uderzeń serca" pokazuje rozgorączkowaną Europę przed erą Internetu, kiedy inaczej wyglądały relacje między ludźmi. Ta nadaktywność bohaterów staje się dla nich najlepszym sposobem na życie. Tadeusz Sobolewski w imieniu Jury Festiwalu All About Freedom

17 maja, godz. 18.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

lato 1993

Lato 1993

WDK w RCK: 2 X MŁODOŚĆ

KRYSZTAŁOWY NIEDŹWIEDŹ i NAGRODA SPECJALNA na Berlinale 2017, 3 x GOYA 2018

(Estiu 1993) dramat, Hiszpania (96 min.)
reż. Carla Simón
wyst.: Laila Artigos, Paula Robles, Bruna Cusi, David Verdaguer
"Lato 1993" to czarująca i niebanalna podróż w czasie. Film, który doceniła publiczność na całym świecie, w idealnych proporcjach wzrusza i bawi. Carla Simón, wyróżniona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale, z wyczuciem portretuje proces przeżywania starty i ekscytację towarzyszącą budowie nowej rodziny. Jej film łączy w sobie ciepło i błogość z intensywnymi emocjami czasu dorastania. Lato 1993 to film, który udowadnia, że szczęście można znaleźć wszędzie – wystarczy się rozejrzeć.

17 maja, godz. 20.30

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

video art

Video Art

Przegląd filmów niezależnych twórców pilskiej sceny video

21 maja, godz. 18.00

wejściówki do odbioru w kasie RCK

maria callas

Maria Callas

WDK w RCK: 2 X WIELCY, NIEPOKORNI

dokument, Francja (113 min.)
reż. Tom Volf
Nieznana historia Marii Callas – najsłynniejszej diwy operowej wszech czasów, fascynującej kobiety pełnej sprzeczności, spełnionej na scenie, ale szukającej wielkiego uczucia i uwięzionej w burzliwym trójkącie miłosnym. Wrażliwa i bezwzględna, ambitna i pełna kompleksów, wykorzystująca innych i wykorzystywana. Niewierna żona, porzucona kochanka. Uwięziona w burzliwym trójkącie miłosnym, kochająca jednego z najbogatszych mężczyzn na świecie, Aristotelisa Onasisa, z którym łączyło ją wielkie, namiętne uczucie, ale który wybierał między nią a piękną wdową po amerykańskim prezydencie, Jackie Kennedy. Tajemnice, skandale i plotki, który wpłynęły na życie wielkiej artystki. Jaka była tak naprawdę Maria Callas, o której do dziś krążą legendy? Fascynująca, pełna emocji historia, która powstała z niepublikowanych dotąd materiałów, prywatnych filmów, kręconych dyskretnie ujęć i z najszczerszych, intymnych wyznań.

24 maja, godz. 18.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

ksiaze i dybuk

Książę i dybuk

WDK w RCK: 2 X WIELCY, NIEPOKORNI

Najlepszy dokument MFF w Wenecji 2017

dokument, Niemcy, Polska (82 min.)
reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
"Książę i dybuk" to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego "Dybuka" a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda - wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie.

24 maja, godz. 20.00

bilet: 20 zł - dwa filmy, 15 zł - jeden film

teatr 29052018

Plac Wolności

TEATR W KINIE

reż. Lech Raczak
wyst.: Katarzyna Dworak, Justyna Pawlicka, Anita Poddębniak, Małgorzata Urbańska, Ewa Galusińska, Daria Anfelli, Przemysław Bluszcz, Bogdan Grzeszczak, Tomasz Radawiec , Tadeusz Ratuszniak, Paweł Wolak, Lech Wołczyk, Paweł Palcat, Tomasz Sobczak, Rafał Cieluch
Na scenie w zręcznych metaforach przewija się ponad sto lat historii. Całość zaczyna się od małego miasteczka w Polsce na początku XX wieku; rodzinie podrzucone zostaje dziecko – chłopiec nienawidzi światła, przewiduje przyszłość, widzi więcej niż inni. Ucieleśnia pogmatwane losy całego stulecia. Jesteśmy świadkami dwóch wojen i powiązanych z nimi zdarzeń; wymordowania Żydów, działalności ruchu oporu, międzywojennych konfliktów społecznych, stalinizmu. W te wydarzenia wpisują się indywidualne historie i z pozoru niezwiązany z nimi powtarzalny motyw – cyrk. Dochodzimy w końcu do obecnych czasów – placu przemianowanego na „Plac Wolności”. Współczesność nie jest teatrem, ale cyrkiem, panuje nadmiar i nadprodukcja, wszystko jest bardziej rzeczywiste od rzeczywistości, czy – mówiąc językiem baurdrillardowskim – hiperrealne. Prawdziwa władza to zdolność wzbudzania śmiechu, strachu lub podziwu. Pojawia się w tym świecie tęsknota, ale nie za bardzo wiadomo za czym, bo przecież nie za przeszłością?

29 maja, godz. 18.00

wejściówki do odbioru w kasie RCK

podatek od milosci

Podatek od miłości

komedia romantyczna, Polska (101 min.)
reż. Bartłomiej Ignaciuk
wyst.: Grzegorz Damięcki, Aleksandra Domańska, Michał Czernecki, Roma Gąsiorowska
Kim tak naprawdę jest Marian? Facetem do towarzystwa i seksualnym guru, z którego usług korzysta połowa kobiet w stolicy? Coachem o kontrowersyjnych metodach? A może – po prostu – sprytnym oszustem uwodzącym płeć przeciwną? Oto zagadka, z którą będzie musiała zmierzyć się ambitna inspektor podatkowa Klara. Czy nieustępliwa urzędniczka zdoła znaleźć odpowiedź, zanim sama wpadnie w miłosne sidła Mariana? I czy jest przygotowana na to, by po raz pierwszy w życiu stracić nad czymś kontrolę?

30 maja, godz. 18.00

bilet: 15 zł

links

 

kup bilet

bilet

 

napisz do nas

write

 

zapisz się do Newslettera

zapisz się

Copyright 2012-2018 Regionalne Centrum Kultury w Pile

Szukaj