fbpx

Archiwum kino 2020

  • Place: sala widowiskowa
irlandczyk

Irlandczyk

WDK w RCK: TYLKO JEDEN SEANS

(The Irishman) biograficzny, dramat, kryminał, USA (210 min.)
reż. Martin Scorsese
wyst.: Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Anna Paquin
"Irlandczyk" to osadzona w powojennej Ameryce epicka opowieść widziana oczami weterana II wojny światowej Franka Sheerana, oszusta i płatnego mordercy pracującego dla najbardziej osławionych przestępców XX wieku. Rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat saga poświęcona jest jednej z największych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych – tajemniczemu zaginięciu legendarnego przywódcy związków zawodowych Jimmy’ego Hoffa. Widzowie wezmą udział w brutalnej podróży, podczas której zostaną przed nimi odsłonięte kulisy funkcjonowania przestępczego półświatka, wewnętrznych walk o wpływy oraz kryminalnych powiązań ze światem polityki.

2 stycznia 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

niewidoczne zycie siostr gusmao

Niewidoczne życie sióstr Gusmao

KINO PRZED HEJNAŁEM

Brazylijski kandydat do OSCARA

(A Vilda Invisível de Eurídice Gusmão) dramat, Brazylia (145 min.)
reż. Karim Aïnouz
wyst.: Ferrnanda Montenegro, Carol Duarte, Júlia Stockler, Gregório Duvivier
W swoim nowym filmie brazylijski reżyser przenosi nas do Rio de Janeiro pierwszej połowy lat 50. Osiemnastoletnią Eurídice i dwa lata starszą Guidę łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć.
Mimo że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie. Eurídice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości. Dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone i zmuszone do tego, by żyć osobno, niewiele o sobie nawzajem wiedząc. Nigdy jednak nie tracą nadziei na to, że w końcu się odnajdą.

9 stycznia 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

kult film

Kult. Film

WDK w RCK: 2 x MUZYKA, MOJA MIŁOŚĆ

dokumentalny, Polska (80 min.)
reż. Olga Bieniek
wyst.: Kazik Staszewski, Janusz Grudziński, Janusz Zdunek, Jarosław Ważny, Tomasz Glazik, Piotr Wieteska
Film dokumentalny zawierający wyjątkowe i nigdzie niepublikowane materiały zakulisowe z życia legendarnego zespołu Kult oraz samego Kazika Staszewskiego. Prawdziwy, emocjonujący i wyczekiwany film o ludziach, bez których polska scena muzyczna nie mogłaby istnieć. Kamera towarzyszyła muzykom podczas trasy koncertowej oraz w życiu codziennym, pokazując fenomen i grupy i jej zupełnie niespotykanej nigdzie indziej więzi z fanami.

9 stycznia 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

marianne i leonard slowa milosci

Marianne i Leonard: Słowa miłości

WDK w RCK: 2 x MUZYKA, MOJA MIŁOŚĆ

POKAZ PRZEDPREMIEROWY

(Marianne & Leonard: Words of Love) dokumentalny, USA (102 min.)
reż. Nick Broomfield
wyst.: Nick Broomfield, Juddy Collins, Ron Cornelius, Helle Goldman
Piękna i dramatyczna historia miłosna Leonarda Cohena i jego norweskiej muzy Marianne Ihlen. Ich miłość zaczęła się na początku lat 60. na idyllicznej greckiej wyspie Hydra, która była wówczas mekką zagranicznych artystów, pisarzy i muzyków. Tutaj młody Cohen zmagał się z marzeniami o zostaniu pisarzem, a Marianne próbowała dojść do siebie po nieudanym małżeństwie. Film opowiada o tym, jak ewoluowała ich miłość, kiedy Leonard stał się już odnoszącym sukcesy muzykiem, o tym jaką niezwykłą siłą inspirowania innych emanowała Marianne. To dzięki niej powstały nieśmiertelne piosenki "So Long, Marianne" czy "Bird on a Wire". To dzięki niej Nick Broomfield, reżyser tego dokumentu zaczął kręcić filmy. Wykorzystując archiwalne nagrania i wywiady, Nick Broomfield opowiada o pięknej i romantycznej miłości. Aż do ostatniego, niezwykle przejmującego rozdziału. Marianne i Leonard zmarli w 2016 roku w odstępie trzech miesięcy.

9 stycznia 2020, godz. 19.30

bilet: 15 zł

magiczne swieta ewy

Magiczne Święta Ewy

(Eia jõulud Tondikakul) familijny, Estonia (90 min.)
reż. Anu Aun
wyst.: Paula Rits, Liis Lemsalu, Siim Oskar Ots, Mart Pius, Priit Pius
Ewa to 10-letnia dziewczynka, która bożonarodzeniowe ferie spędza na farmie Phantom Owl w południowej Estonii. Przyjeżdżając na miejsce, Ewa jeszcze nie wie, że to właśnie ona uratuje tamtejszy las przed zarządcą Raivo (Juhan Ulfsak), chcącym wyciąć w nim wszystkie drzewa. Przybycie dziewczynki pomaga również dwójce młodych ludzi znaleźć miłość oraz sprawia, że Ewa odkrywa największy sekret jej rodziny

10 stycznia 2020, godz. 10.00

seans zamknięty

oficer i szpieg

Oficer i szpieg

WDK w RCK: 2 x HIT

MFF w Wenecji – Srebrny Lew, Nagroda FIPRESCI, Nagroda Specjalna

(J’accuse) biograficzny, polityczny, dramat historyczny, Francja, Włochy (126 min.)
reż.. Roman Polański
wyst.: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner, Grégory Gadebois
Film opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu – Georges Picquart - wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym, Picquart postanowi ujawnić prawdę za wszelką cenę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

16 stycznia 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

supernova

Supernova

WDK w RCK: 2 x HIT

FPFF w Gdyni - ZŁOTE LWY za najlepszy debiut

dramat społeczny, Polska (78 min.)
reż. Bartosz Kruhlik
wyst.: Marek Braun, Marcin Hycnar, Marcin Zarzeczny, Agnieszka Skibicka
Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.

16 stycznia 2020, godz. 20.20

bilet: 15 zł

nieznajomi

(Nie)znajomi

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

komediodramat, Polska (103 min.)
reż. Tadeusz Śliwa
wyst. Maja Ostaszewska, Tomasz Kot, Kasia Smutniak, Łukasz Simlat
Grupa przyjaciół decyduje się zagrać w trakcie kolacji w niewinną grę. Do zakończenia spotkania wszyscy muszą ujawniać wiadomości przychodzące na ich telefony, a rozmowy mają odbywać się w trybie głośnomówiącym. Jak możemy się spodziewać, ten przyjemny wieczór wywróci ich świat do góry nogami.

22 stycznia 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

blad systemu

Błąd systemu

KINO PRZED HEJNAŁEM

MFF w Berlinie- SREBRNY NIEDŹWIEDŹ i NAGRODA SPECJALNA, Transatlantyk – NAGRODA PUBLICZNOŚCI, Niemiecki kandydat do OSCARA

(Systemsprenger) dramat, Niemcy (118 min.)
reż. Nora Fingscheidt
wyst.: Helena Zengel, Gabriela Maria Schmeide, Lisa Hagmeister
Benni ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są "łamaczami systemu". Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki. Kobieta ma jednak spore wątpliwości, obawiając się, że krnąbrna córka nie pozwoli jej ułożyć sobie na nowo życia. Kiedy kolejne sposoby nie pomagają poskromić wybuchowego charakteru Benni, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu w osobie nowego opiekuna Michy. Czy uda mu się odnieść sukces tam, gdzie wszyscy inni postawili na dziewczynce krzyżyk?

23 stycznia 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

historia malzenska

Historia małżeńska

WDK w RCK: 2 x RODZINA

7 nagród, 30 nominacji

(Marriage Story) komediodramat, USA (136 min.)
reż. Noah Baumbach
wyst.: Scarlett Johansson, Adam Driver, Laura Dern, Alan Alda, Ray Liotta
Małżeństwo Charliego (Adam Driver) i Nicole (Scarlett Johansson) trwa już dziesięć lat. Para razem mieszka, pracuje i wychowuje ukochanego syna. On jest reżyserem teatralnym, który zdobył uznanie wystawiając sztuki w Nowym Jorku. Ona, niegdyś gwiazda młodzieżowych filmów pracująca w Los Angeles, obecnie występuje na deskach teatru pod okiem Charliego. Po dziesięciu latach w ich małżeństwie zaczyna coś pękać. Nicole dostaje lukratywną propozycję z Los Angeles, Charlie ma okazję zadebiutować na Broadway'u. Idealna para zaczyna się coraz mocniej od siebie oddalać.

23 stycznia 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

nie ma nas w domu

Nie ma nas w domu

WDK w RCK: 2 x RODZINA

MFF w San Sebastian – Nagroda Publiczności

(Sorry We Missed You) dramat, Belgia, Francja, Wielka Brytania (100 min.)
reż. Ken Loach
wyst.: Kris Hitchen, Debbie Honeywood, Rhys Stone, Katie Proctor
Ricky i Abbie chcą dla siebie i swoich dzieci czegoś więcej. On jest w stanie poświęcić wszystko, żeby ich marzenie o własnym domu wreszcie się spełniło. Ma dosyć czekania, aż sprawy przyjmą lepszy obrót – stawia wszystko na jedną kartę i zaczyna pracę na własną rękę. Rzuca się w wir obowiązków, chcąc jak najszybciej osiągnąć swój cel. Ona, myśląc o przyszłości, nie chce stracić z oczu tego, co już mają: kochającej się rodziny i wzajemnego wsparcia. Wierzy, że goniąc za szczęściem, trzeba wiedzieć, kiedy się zatrzymać.

23 stycznia 2020, godz. 20.30

bilet: 15 zł

baranek shaun

Baranek Shaun Film. Farmageddon

FERIE w RCK

Nagroda BIFA – za najlepsze efekty

(Shaun the Sheep Movie. Farmageddon) animacja, komedia, przygodowy, Francja, USA, Wielka Brytania (86 min.)
reż. Will Becher, Richard Phelan
Przed barankiem Shaunem i jego stadkiem otwierają się gwiezdne wrota wiodące wprost do międzyplanetarnej przygody, gdy na ich farmie ląduje obdarzona niesłychanymi mocami i nieodpartym urokiem przybyszka z odległej galaktyki. Shaun będzie musiał pomóc jej odnaleźć odległy dom i umknąć stąpającej jej po piętach tajnej organizacji. Czy uda mu się zapobiec Farmageddonowi i w towarzystwie kosmatych kosmonautów powrócić na ukochaną farmę?

27 stycznia 2020, godz. 10.00, 16.00

28 stycznia 2020, godz. 10.00, 16.00

29 stycznia 2020, godz. 10.00, 16.00

30 stycznia 2020, godz. 10.00, 16.00

bilet: 15 zł, 12 zł ulgowy, 10 zł zbiorowy

teatr w kinie

Wojna, moja miłość

TEATR w KINIE

reż. Wojciech Nowak
wyst.: Małgorzata Kożuchowska, Ireneusz Czop, Marek Bukowski, Lesław Żurek, Jan Wieczorkowski
Była ulubionym szpiegiem Churchilla i prototypem dziewczyny Jamesa Bonda. Łamała męskie serca. Cały czas oscylowała na granicy życia i śmierci. Jej szef z brytyjskiego MI6 mówił, że jedyne, czego nie potrafiła zrobić z dynamitem, to go zjeść. Mowa o Krystynie Skarbek, którą zagrała mistrzowsko Małgorzata Kożuchowska.

29 stycznia 2020, godz. 18.00

wejściówki do odbioru w kasie RCK

na noze

Na noże

WDK w RCK: 2 x K, JAK…

2 nagrody, 16 nominacji

(Knives Out) kryminał, USA (130 min.)
reż. Rian Johnson
wyst.: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis
Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Trombley zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85-tych urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Trombleya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem jego dość szczególnej rodziny. Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Z determinacją i wprawą przedziera się przez sieć rodzinnych zależności, zawiści, wzajemnych oskarżeń i finansowych oczekiwań. Motyw ma tu każdy, jak to w rodzinie. Okazji podczas urodzin seniora rodu również nie brakowało nikomu, ale sprawca może być tylko jeden. Zamknięci w luksusowej posiadłości, poddani nieszablonowym metodom śledczym Blanca, "bliscy" Trombleya zmuszeni są do podjęcia morderczej gry, której wynik do ostatniej chwili pozostanie zagadką.

30 stycznia 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

tam gdzies musi byc niebo

Tam gdzieś musi być niebo

WDK w RCK: 2 x K, JAK…

MFF w Cannes – Nagroda FIPRESCI i ZŁOTA KAMERA

(It Must Be Heaven) komedia, Francja, Kanada (97 min.)
reż. Elia Suleiman
wyst. Elia Suleiman, Tarik Kopty, Ali Suliman, Holden Wong
Palestyński autor znów kieruje kamerę na siebie. Tym razem, żeby dziwić się codziennym życiem, ludzkim twarzom i zwyczajom: na Bliskim Wschodzie, w Paryżu i Nowym Jorku. Przypomina, że gdy uważnie przyjrzeć się znajomym miejscom, można w nich odkryć wiele drobnych cudów i śmiesznostek.

30 stycznia 2020, godz. 20.20

bilet: 15 zł

sniezna paczka

Śnieżna paczka

FERIE w RCK

(Arctic Justice) animacja, Chiny, Indie, Japonia, Kanada, USA, Wielka Brytania, Korea Południowa (92 min.)
reż. Aaron Woodley
Swifty, lis polarny pracujący na arktycznej poczcie, marzy by zostać Top Dogiem, czyli gwiazdą posłańców, którymi normalnie są psy husky. Aby udowodnić, że jest godny tej funkcji potajemnie rekwiruje jedną z przesyłek i dostarcza do tajemniczego miejsca. Zatrzymuje się przy tajnej fortecy, gdzie staje twarzą w twarz z Doktorem Morsem, tłustym geniuszem spacerującym na mechanicznych nogach i posiadającym lojalną armię dziwnie uprzejmych maskonurów. Swifty odkrywa, że napotkany doktorek planuje stopienie pokryw lodowych na biegunach i zalanie Ziemi w celu zapanowania nad nią. Zaistniała sytuacja zmusza lisa do skorzystania z pomocy przyjaciół, którymi są: PB, zamknięty w sobie niedźwiedź polarny, Lemmy, roztrzepany albatros, Sal i Weez, dwie wydry mówiące o teoriach spiskowych i Jade Fox, twardy jak skała mechanik. Ten tłum arktycznych wyrzutków musi zebrać się razem by powstrzymać złowrogie plany Doktora Morsa i uratować świat.

31 stycznia 2020, godz. 12.00

bilet: 15 zł, 12 zł ulgowy, 10 zł zbiorowy

sniezna paczka

Śnieżna paczka

FERIE w RCK

(Arctic Justice) animacja, Chiny, Indie, Japonia, Kanada, USA, Wielka Brytania, Korea Południowa (92 min.)
reż. Aaron Woodley
Swifty, lis polarny pracujący na arktycznej poczcie, marzy by zostać Top Dogiem, czyli gwiazdą posłańców, którymi normalnie są psy husky. Aby udowodnić, że jest godny tej funkcji potajemnie rekwiruje jedną z przesyłek i dostarcza do tajemniczego miejsca. Zatrzymuje się przy tajnej fortecy, gdzie staje twarzą w twarz z Doktorem Morsem, tłustym geniuszem spacerującym na mechanicznych nogach i posiadającym lojalną armię dziwnie uprzejmych maskonurów. Swifty odkrywa, że napotkany doktorek planuje stopienie pokryw lodowych na biegunach i zalanie Ziemi w celu zapanowania nad nią. Zaistniała sytuacja zmusza lisa do skorzystania z pomocy przyjaciół, którymi są: PB, zamknięty w sobie niedźwiedź polarny, Lemmy, roztrzepany albatros, Sal i Weez, dwie wydry mówiące o teoriach spiskowych i Jade Fox, twardy jak skała mechanik. Ten tłum arktycznych wyrzutków musi zebrać się razem by powstrzymać złowrogie plany Doktora Morsa i uratować świat.

3 lutego 2020, godz. 10.00, 16.00

4 lutego 2020, godz. 10.00, 16.00

5 lutego 2020, godz. 10.00, 16.00

6 lutego 2020, godz. 16.00

bilet: 15 zł, 12 zł ulgowy, 10 zł zbiorowy

1800 gramow

1800 gramów

KINO PRZED HEJNAŁEM

dramat obyczajowy, Polska (100 min.)
reż. Marcin Głowacki
wyst.: Magdalena Różczka, Piotr Głowacki, Maciej Zakościelny, Danuta Stenka
Kraków przygotowuje się na nadejście świąt. Ewa, kobieta dla której nie ma rzeczy niemożliwych, szuka nowych opiekunów dla dzieci pozbawionych rodzin. Jest wulkanem energii, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis, aby im pomóc. Tuż przed Bożym Narodzeniem w jej życiu pojawia się niezwykła dziewczynka – Nutka, niemowlę pozostawione przez matkę. Dla jej dobra Ewa gotowa jest zrobić wszystko, nawet poświęcić siebie, swoją karierę i szansę na miłość… Nie spodziewa się, że wkrótce przez jej życie przetoczy się prawdziwa lawina emocji, na którą nie przygotowało jej nic, czego do tej pory doświadczyła. Czy bezinteresownie ratując jeden mały świat można uratować również siebie?

6 lutego 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

dwoch papiezy

Dwóch papieży

WDK w RCK: 2 x NA ŻYCZENIE

3 nominacje do OSCARA!

(The Two Popes) dramat, religijny, Argentyna, USA, Wielka Brytania, Włochy (125 min.)
reż. Fernando Meirelles
wyst.: Anthony Hopkins, Jonathan Pryce, Juan Minujín, Luis Gnecco
W 2012 roku kardynał Bergoglio, głęboko zawiedziony kierunkiem, w którym zmierza Kościół Katolicki prosi papieża Benedykta, aby pozwolił mu przejść na emeryturę. Zamiast tego nękany wątpliwościami i stojący w obliczu skandalu Benedykt wzywa swojego najsurowszego krytyka i przyszłego następcę do Watykanu, aby wyjawić mu tajemnicę, która wstrząśnie podstawami kościoła. Na tle toczącej się za murami Watykanu walki tradycji z postępem i poczucia winy z przebaczeniem, te dwie skrajnie różniące się postacie będą musiały stawić czoła przeszłości i znaleźć wspólny język. To wszystko, aby zapewnić przetrwanie kościoła i nie stracić zaufania milionów wyznawców.

6 lutego 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

pan t

Pan T.

WDK w RCK: 2 x NA ŻYCZENIE

komediodramat, Polska (104 min.)
reż. Marcin Krzyształowicz
wyst.: Paweł Wilczak, Sebastian Stankiewicz, Maria Sobocińska, Wojciech Mecwaldowski
Powstająca z powojennych ruin Warszawa roku 1953 to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Wszechobecna niepewność, donosy i kontrola oswajane są wódką i dobrym towarzystwem, w podziemiach kościoła daje się słyszeć jazz, a przypadkowe spotkanie w toalecie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem może zakończyć się niespodziewaną nietrzeźwością. To wszystko zna z własnego doświadczenia niejaki Pan T. – uznany pisarz, który mieszka w hotelu dla literatów…

6 lutego 2020, godz. 20.20

bilet: 15 zł

judy

Judy

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

ZŁOTY GLOB, CRITICS CHOICE i nominacja do OSCARA dla Renée Zellweger

biograficzny, dramat, musical, Wielka Brytania (118 min.)
reż. Tom Edge
wyst.: Renée Zellweger, Jessie Buckley, Finn Wittrock, Rufus Sewell
Judy Garland, cudowne dziecko sceny i wielkiego ekranu, dziewczyna, która podbiła serca światowej publiczności dzięki niewinnej urodzie, niezwykłemu głosowi i szczególnej charyzmie. Wraz z wielkim sukcesem przyszła samotność, nieszczęśliwe miłości, cztery burzliwe małżeństwa, a z czasem coraz mniejsze zainteresowanie publiczności, gorsze kontrakty, chałtury. W tym właśnie momencie życia poznajemy Judy Garland w filmie Ruperta Goolda. Zmęczona życiem artystka, której największym pragnieniem jest zapewnienie spokojnego bytu swoim ukochanym dzieciom. Żyjąca marzeniami kobieta, która pogodziła się prawie z faktem, że najlepsze już za nią. I wtedy pojawia się niezwykła propozycja. Okazuje się, że w Londynie, Judy Garland wciąż jest wielką gwiazdą, a publiczność pragnie oglądać ją na najlepszych scenach. Czy Judy jest wciąż gotowa na kolejny skok w nieznane? Czy aby zapewnić szczęście dzieciom, zdecyduje się zostawić je na długie miesiące? Czy tajemniczy młody mężczyzna, może być tym na którego czekała całe życie?

12 lutego 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

kraina miodu

Kraina miodu

WDK w RCK: 2 x DOKUMENT

2 nominacje do OSCARA!

(Honeyland) dokumentalny, Macedonia Północna (87 min.)
reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
wyst.: Hatidze Muratova, Nazife Muratova, Hussein Sam, Ljutvie Sam
50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły zgoła inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Hatidze czuje, że to, czego nie da się zmienić, należy zaakceptować. Jednak nowi przybysze mogą poważnie zagrozić jej życiu oraz ulom, które posiada. Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód.

13 lutego 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

podziemie nadziei

Podziemie nadziei

WDK w RCK: 2 x DOKUMENT

Nagroda Publiczności 18. IFF Watch Docs

dokumentalny, Polska (85 min.)
reż. Jan Buz
Choć fakty są jednoznaczne, leczenie marihuaną wciąż wzbudza w naszym kraju sporo emocji. Tytułowe podziemie nadziei to środowisko polskich zwolenników medycznej marihuany – od chorych i ich rodzin, poprzez lekarzy, którzy proponują swoim pacjentom taką terapię, aż po działaczy ruchów legalizacyjnych i tych, którzy lecznicze preparaty sprowadzają z zagranicy lub produkują na miejscu. Nielegalnie, bo marihuana jest wciąż w Polsce zakazana. Autor filmu porównuje sytuację w Polsce i w Hiszpanii, Słowenii oraz Izraelu. Dyskusje z ekspertami i lekarzami nie pozostawiają wątpliwości – na penalizacji marihuany korzystają tylko narkotykowi dealerzy.

13 lutego 2020, godz. 19.40

bilet: 15 zł

midway

Midway

KINO PRZED HEJNAŁEM

dramat, wojenny, Chiny, USA (138 min.)
reż. Ronald Emmerich
wyst.: Ed Skrein, Patrick Wilson, Woody Harrelson, Luke Evans
Wojna na Pacyfiku, której początek dał atak Cesarskich Sił Powietrznych na bazę Pearl Harbour, od początku układała się po myśli japońskiego dowództwa. Duża część amerykańskiej floty wojenna uległa zniszczeniu, a dowództwo, szczególnie polityczne, nie potrafiło odnaleźć się w nowej sytuacji. W takich okolicznościach amerykańska baza na Midway pełniła rolę ostatniego szańca obrony, po przerwaniu którego Japonia zapanuje niepodzielnie na Pacyfiku co może przesądzić o losach wojny. Roland Emmerich dzieje bitwy pozwala nam śledzić oczami zwykłych marynarzy, pilotów, a także generałów i polityków, których decyzje miały zdecydować o życiu tysięcy ludzi.

20 lutego 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

ukryta gra

Ukryta gra

WDK w RCK: 2 x NA ŻYCZENIE

thriller, Polska (85 min.)
reż. Łukasz Kośmicki
wyst.: Bill Pullman, Lotte Verbeek, James Bloor, Robert Więckiewicz
Początek lat sześćdziesiątych. U szczytu kryzysu kubańskiego amerykańskie tajne służby porywają wybitnego matematyka Joshuę Mansky’ego. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Rywalizacja to jednak tylko przykrywka do szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch, mający powstrzymać konflikt nuklearny.

20 lutego 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

nadzwyczajni

Nadzwyczajni

WDK w RCK: 2 x NA ŻYCZENIE

(Hors normes) komedia, Francja (114 min.)
reż. Olivier Nakache, Éric Toledano
wyst.: Vincent Cassel, Reda Kateb, Hélène Vincent, Bryan Mialoundama
Bruno i Malik są najlepszymi kumplami. Na pierwszy rzut oka wszystko ich dzieli – temperament, zainteresowania, a nawet religia. Łączy natomiast gorąca przyjaźń oraz fakt, że od dwudziestu lat czynnie działają na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic, aby ci fachowo zajmowali się przypadkami zakwalifikowanymi przez medycynę jako trudne i złożone. Nie wszystkim jednak metody Bruno i Malika są w smak. Kiedy Inspektorat Opieki Społecznej bierze pod lupę ich działalności i grozi zamknięciem ośrodków, przyjaciele rozpoczynają nierówną walkę z systemem. Wszystko dla dobra i zdrowia swoich niezwykłych podopiecznych.

20 lutego 2020, godz. 19.40

bilet: 15 zł

teatr w kinie

Posprzątane

TEATR w KINIE

spektakl, Polska (75 min.)
reż. Agnieszka Lipiec Wróblewska
wyst.: Dominika Kluźniak, Agata Kulesza, Aleksandra Konieczna, Wiktoria Gorodeckaja, Piotr Adamczyk
Cztery kobiety, które niespodziewanie połączyła głęboka, pierwotna więź. „Posprzątane” to opowieść o miłości i cierpieniu, stracie i poszukiwaniu szczęścia. W adaptacji spektaklu dwukrotnej laureatki nagrody Pulitzera – Sarah Ruhl wystąpili m.in. Agata Kulesza i Piotr Adamczyk.

26 lutego 2020, godz. 18.00

wejściówki do odbioru w kasie RCK

opowiesc o trzech siostrach

Opowieść o trzech siostrach

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Kiz Kardeşler) dramat, Grecja, Holandia, Niemcy, Turcja (108 min.)
reż. Emin Alper
wyst.: Cemre Ebuzziya, Ece Yüksel, Halin Kandemir, Müfit Kayacan
W górach środkowej Anatolii leży senna, urokliwa osada. Niegdyś działała tu kopalnia, ale obecnie panuje bieda. Dlatego owdowiały patriarcha posyła swoje córki do miasta, gdzie wykonują one zanikający już zawód belsame - przybranej siostry opiekującej się bogatszymi dziećmi. Dziewczyny są trzy: Reyhan (20 lat), Nurhan (16 lat) i Havva (13 lat). Każda jest zupełnie inna, z wielkiego świata przywożą różne opowieści. Każda zostaje też odesłana. Najmłodsza - gdy umiera powierzone jej dziecko, średnia ze względu na krnąbrność, najstarsza, by wyjść za mąż. Teraz, kiedy cała rodzina jest w komplecie, na jaw wychodzą tajone wcześniej sekrety i pragnienia. Na domiar złego w okolicy pojawiają się bandyci.

27 lutego 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

poznajmy sie jeszcze raz

Poznajmy się jeszcze raz

WDK w RCK: 2 x K, JAK…

(La belle époque) komediodramat, Francja (110 min.)
reż. Nicolas Bedos
wyst.: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tillier, Fanny Ardant
Zagubiony w świecie nowych technologii, wzdychający do telefonów stacjonarnych, papierowych książek i wąsów rysownik komiksów Victor, nieoczekiwanie dostaje propozycję nietypowej podróży w czasie. Mężczyzna przyjmuje ją tym chętniej, że jego małżeństwo się sypie, a żona Marianne w niczym nie przypomina cudownej dziewczyny, w której kiedyś się zadurzył. Wybiera więc lata 70., by znów móc wejść do baru "Belle Epoque", bezkarnie zapalić papierosa przy stoliku i z drżącym (po raz pierwszy od tak dawna!) sercem czekać, aż w drzwiach pojawi się rudowłosa, seksowna, niezależna Marianne. Odtworzona na jego życzenie epoka wydaje się Victorowi o wiele prawdziwsza niż współczesność, w której wszystko - od międzyludzkich relacji przez pracę, po sztukę - staje się wirtualne.

27 lutego 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

sokol z maslem orzechowym

Sokół z masłem orzechowym

WDK w RCK: 2 x K, JAK…

(The Peanut Butter Falcon) komediodramat, przygodowy, USA (107 min.)
reż. Tyler Nilson, Michael Schwartz
wyst.: Shia LeBeouf, Dakota Johnson, Zack Gottsagen, John Hawkes
Zak jest wyjątkowym chłopakiem i zrobi wszystko, by spełnić swoje niezwykłe marzenie – chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Ma już nawet specjalną ksywkę: Sokół z masłem orzechowym! Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który wbrew wszystkiemu i wszystkim decyduje się mu pomóc. Zak i Tyler wyruszają w pełną przygód podróż, która stanie się początkiem prawdziwej przyjaźni.

27 lutego 2020, godz. 20.00

bilet: 15 zł

grand off

GRAND OFF

NAJLEPSZE NIEZALEŻNE KRÓTKIE FILMY ŚWIATA 2019
Pokaz filmów nagrodzonych

3 marca 2020, godz. 18.00

bilet: 5 zł

morale

Morale

najlepszy scenariusz

Niemcy, reż. Lukas Nathrath (13 min.)
Mara bierze udział w intensywnym szkoleniu niemieckich sił zbrojnych. Gdy inny żołnierz, Weber, upokarza ją przy członkach oddziału, Mara postanawia bronić się, nawet za cenę przekroczenia wyznawanych zasad.

przeniesienie

Przeniesienie

najlepsza reżyseria

Rosja, reż. Evgeniy Shemanov (28 min.)
Rodzice jako jedyni zawsze na nas czekają i zawsze są gotowi przebaczać. Dopóki żyją, chcą nas widywać. Ale przychodzi czas, kiedy jedyne co możemy zrobić dla tych, których kochaliśmy, to pielęgnować pamięć o nich.

wstan

Wstań

najlepsze zdjęcia

Francja, reż. Pierre Le Gall, Sarah Malléon (19 min.)
Ośmioletni Joseph nie może się pogodzić z wyjazdem starszego brata na kontynent. Pod wpływem ludowych opowieści dziadka, sądzi, iż Lentikri, starożytny martynikański potwór, grasuje w pobliżu domu, żeby zaatakować jego bliskich. Decyduje się na konfrontację.

punkt bifurkacji

Punkt bifurkacji

najlepszy montaż

Rosja, reż. Leonid Gardash (20 min.)
Często nie jesteśmy świadomi, że nasze działania przynoszą zaskakujące, a nawet katastrofalne skutki. Punkt bifurkacji, według teorii chaosu, to moment, gdzie najmniejsza zmiana układu może prowadzić do znacznych zmian w jego stabilności. W codziennym życiu, jest to chwila, która może na zawsze zmienić nasz los. Kumplowski żart staje się dla dwudziestoletniego Artema i doświadczonego policjanta ich własnym "punktem bifurkacji".

franka

Franka

najlepsza scenografia

Białoruś, reż. Mitry Semenov - Aleynikow (29 min.)
Białoruś, rok 1943. Ranny żołnierz niemiecki przychodzi do gospodarstwa, w którym mieszkają doświadczone przez wojnę kobiety. Przestraszone, prawie go zabijają, jednak w odruchu litości, zabierają go do domu. Czy będą w stanie żyć z wrogiem?

przepustka

Przepustka

najlepsza aktorka

Austria, reż. Martin Winter, aktorka: Anna Suk (35 min.)
Kathy to dwudziestopięcioletnia osadzona, która dostaje przepustkę z okazji urodzin synka. Opuszcza wiedeńskie więzienie, aby odwiedzić go w mieszkaniu swojej matki. Kobieta nie radzi sobie z życiem, zaniedbując wnuka. Ten dzień staje się dla Kathy wyzwaniem. Zanim wróci wieczorem do więzienia, musi znaleźć dziecku nowy dom, konfrontując się z przeszłością. Prowadzi wyścig z czasem, zmagając się jednocześnie z własnymi potrzebami.

portrecista

Portrecista

najlepszy aktor

Luksemburg, reż. Cyrus Neshvad, aktor: Albert Delpy (16 min.)
Mężczyzna na skraju depresji dostaje wiadomość o śmiertelnej chorobie wnuczki. Syn prosi go o opiekę nad nią. Dziadek nawiązuje relację z dziewczynką poprzez sztukę, co wprowadza trochę światła do ich życia.

archaniol

Archanioł

najlepsza fabuła

Meksyk, reż. Ángeles Cruz (18 min.)
Archanioł to pięćdziesięcioletni rolnik, który traci wzrok. Zanim całkiem pogrąży się w ciemności, musi znaleźć opiekę dla Patrocinii, starszej kobiety z wioski, która ma tylko jego.

pieklo

Piekło

najlepszy dokument

Hiszpania, Sierra Leone, reż. Raúl de la Fuente (20 min.)
Chennu popełnij pierwsze przestępstwo w wieku piętnastu lat. Żył wtedy na ulicy. Trafił do piekła- więzienia na Pademba Road we Freetown. Rządzi tam Sillah. Jest to straszne miejsce. Chennu wyszedł po czterech latach. Teraz wraca tam ponownie.

wir

Wir

najlepsza animacja

Francja, reż. Thomas Lagana (6 min.)
Podróżny zasypia w pociągu w drodze do domu. Gdy budzi się, zauważa, że jest sam. Postanawia sprawdzić, co się stało.

techno

Techno

najlepszy film polski

Polska, reż. Tadeusz Łysiak (24 min.)
Sześćdziesięcioletni rolnik, Ryszard, zajmuje się chorą na Alzheimera żoną. Młoda dziewczyna z dużego miasta, którą spotyka przypadkiem, wprowadza go w świat muzyki techno. Chociaż na chwilę może zapomnieć o ogromnej odpowiedzialności, którą dźwiga na swoich barkach.

boze cialo

Boże Ciało

KINO PRZED HEJNAŁEM

Polski kandydat do OSCARA, MFF w Wenecji – Nagroda Specjalna, FPFF w Gdyni – 3 x ZŁOTE LWY i 11 innych nagród, 19 nominacji

dramat obyczajowy, Polska (115 min.)
reż. Jan Komasa
wyst.: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku.

5 marca 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

1917

1917

WDK w RCK: 2 x …gdy nieba nie można odróżnić od ziemi…

3 x OSCAR, 2 x ZŁOTY GLOB, 3 x CRITICS' CHOICE, SATELITA… 19 nagród, 36 nominacji

dramat, wojenny, USA, Wielka Brytania (119 min.)
reż. Sam Mendes
wyst.: Georgy MacKay, Dean-Charles Chapman, Mark Strong, Andrew Scott, Colin Firth, Benedict Cumberbatch
Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Perry, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Schofielda.

5 marca 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

bialy bialy dzien

Biały, biały dzień

WDK w RCK: 2 x …gdy nieba nie można odróżnić od ziemi…

(Hvítur, Hvítur Dagur) dramat, Dania, Islandia, Szwecja (109 min.)
reż. Hlynur Pálmason
wyst.: Ingvar Eggert Sigurðsson, ĺda Mekkín Hlynsdóttir, Hilmar Snær Guðnason, Sara Dögg Ásgeirsdóttir
W biały, biały dzień, gdy nieba nie można odróżnić od ziemi, zmarli mogą mówić do tych, którzy wciąż żyją – głosi islandzkie powiedzenie. W taki też dzień ginie żona byłego szefa policji, która spada w przepaść rozpędzonym samochodem. Mimo żałoby, stara się on zacząć wszystko od nowa i odpowiedzieć sobie na pytanie, kim teraz jest. Pewnego dnia odkrywa tajemnicę, która pierwszy raz od dawna wzbudzi w nim silne emocje. Od tej pory zrobi wszystko, żeby dowiedzieć się prawdy o ich wspólnej przeszłości. "Biały, biały dzień" to osnuta islandzką mgłą historia żalu, zemsty i bezwarunkowej miłości.

5 marca 2020, godz. 20.15

bilet: 15 zł

parasite

Parasite

KINO PRZED HEJNAŁEM

4 x OSCAR, 30 nagród, 30 nominacji

(Gi-saeng-chung) komedia, thriller, Korea Południowa (132 min.)
reż. Bong Joon-ho
wyst.: Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Jo Yeo-jeong, Choi Woo-sik, Jang Hye-jin, Park So-dam
"Parasite" to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan, jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy - dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów - są w stanie po to wszystko sięgnąć. "Parasite" to pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać - biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków.

12 marca 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

milosc mojego brata

Miłość mojego brata

WDK w RCK: 2 x POGODNIE

(Le femme de mon frère) komediodramat, Kanada (117 min.)
reż. Monia Chokri
wyst.: Anne-Élisabeth Bossé, Patrick Hivon, Évelyne Brochu, Sason Gabai
Wygląda na to, że akademicka kariera Sophii stanęła pod dużym znakiem zapytania. Kobieta musi przełknąć gorycz porażki, gdyż nie udało jej się zdobyć wymarzonej pracy. Co więcej, jako bezrobotna jest zmuszona, by przynajmniej na jakiś czas wprowadzić się do mieszkania brata - Karima. Rodzeństwo zna się na wylot i nadspodziewanie dobrze odnajduje w nowej sytuacji. Sielanka nie trwa jednak wiecznie, a kończy się z chwilą, gdy Karim spotyka na swojej drodze atrakcyjną kobietę.

12 marca 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

deerskin

Deerskin

WDK w RCK: 2 x POGODNIE

(Le daim) komedia, Francja (77 min.)
reż. Quentin Dupieux
wyst.: Jean Dujardin, Adele Haenel, Albert Delpy, Coralie Russier
Bohaterką czarnej komedii Quentina Dupieux jest… kurtka z frędzlami. To ona staje się fetyszem niejakiego Georges’a, przegranego gościa, który po zakupie zamszowego ciucha zaczyna marzyć o sławie filmowca. Wydawszy ostatnie pieniądze, mężczyzna błąka się po francuskiej prowincji, z każdym dniem zbliżając się coraz bardziej do granicy obłędu. Zaczepia ludzi, gada z frędzlami, chwyta za kamerę, snuje się po wzgórzach. W siatkę swoich fantazji, zmyśleń i kłamstw wciąga miejscową barmankę, która nocami hobbystycznie przemontowuje stare produkcje.

12 marca 2020, godz. 20.15

bilet:

goracy temat

Gorący temat

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

OSCAR, BAFTA, CRITICS' CHOICE – za charakteryzację i fryzury

(Bombshell) biograficzny, dramat, USA (108 min.)
reż. Jay Roach
wyst.: Charlize Theron, Nicole Kidman, Margot Robbie, John Lithgow
Stacja The Fox News to jedna z największych telewizji informacyjnych w USA. Praca w niej otwiera drzwi do wielkiej dziennikarskiej kariery i równie wielkich pieniędzy. Żeby ją dostać i utrzymać, a potem wspiąć się po szczeblach kariery trzeba zadowolić jej twórcę i despotycznego szefa Rogera Ailesa. W przypadku kobiet pracujących w stacji, słowo "zadowolić" ma bardzo dosłowne znaczenie. Zaczyna się od niewybrednych żartów, aluzji, a kończy na erotycznych propozycjach nie do odrzucenia. Ten stan rzeczy trwa przez lata, a dziennikarki stacji przechodzą koszmar. Odmowa obcowania z Ailesem grozi nie tylko zastopowaniem kariery, ale wyrzuceniem z pracy i wilczym biletem na rynku. Trzy kobiety będące na różnych szczeblach medialnej drabiny znajdują w sobie siłę, by wreszcie powiedzieć DOŚĆ. Jednak Ailes nie zamierza się poddać bez walki. Dysponuje wielką władzą, fortuną i kontaktami na politycznych szczytach. Nikt jeszcze się nie spodziewa, że ta konfrontacja zadecyduje o losie milionów kobiet na całym świecie.

18 marca 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

bol i blask

Ból i blask

KINO PRZED HEJNAŁEM

ZŁOTA PALMA MFF w Cannes za pierwszoplanową rolę męską, 15 nagród, 36 nominacji

(Dolor y gloria) dramat, Hiszpania (113 min.)
reż. Pedro Almodovar
wyst.: Penelope Cruz, Antonio Banderas, Asier Etxeandia, Nora Navas
Pedro Almodovar opowiada o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji, zwłaszcza miłosnych, z ważnymi dla nas ludźmi. Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Antonio Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność?

19 marca 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

monos

Monos

WDK w RCK: 2 x MŁODZI I MŁODSI

MFF w San Sebastián – Nagroda Specjalna, 6 nominacji

dramat, Argentyna, Holandia, Niemcy, Szwecja, Kolumbia, Urugwaj (102 min.)
reż. Alejandro Landes
wyst.: Sofia Buenaventura, Julian Giraldo, Karen Quintero, Laura Castrillón
Wilk, Lady, Rambo, Yeti, Bum-Bum, Smerf, Szwedka i Pies to nastoletni partyzanci pilnujący amerykańskiej zakładniczki gdzieś w górach w Ameryce Południowej, pośród zjawiskowo sfilmowanych, soczystych i dzikich krajobrazów. Tajemnicza "Organizacja" daje im rozkazy przez radio, przydziela krowę Shakirę, karabiny do zabawy i pozwala na rytualne orgie po dniu ćwiczeń wojskowych. Kiedy przypadkowo ginie Shakira, zaczyna się walka o przywództwo w oddziale, który musi uciekać z gór do amazońskiej dżungli. Chaos i napięcie zamieniają się w brutalną walkę o przetrwanie. Młodzi rebelianci przypominający rozbitków z "Władcy much" stają twarzą w twarz ze swoimi demonami. Przedzierają się przez tropikalny las, a śmierć podąża za nimi…

19 marca 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

glupie mlode serce

Głupie, młode serce

WDK w RCK: 2 x MŁODZI I MŁODSI

KRYSZTAŁOWY NIEDŹWIEDŹ – Nagroda Jury Młodych Berlinale '19, JUSSI, 6 nominacji

(Hölmö nuori sydän) dramat, Finlandia, Holandia, Szwecja (102 min.)
reż. Selma Vilhunen
wyst.: Jere Ristseppä, Rosa Honkonen, Ville Haapasalo, Abshir Sheik Nur
Kiira i Leni to dziwnie wyglądająca para nastolatków: ona – jasnowłosa bogini; on – skejter-suchoklates. Na którejś z imprez w końcu spełnia się marzenie Leniego i spędza z Kiirą kilka chwil na osobności, efektem czego dziewczyna zachodzi w ciążę. Postanawiają zachować dziecko. Sytuacja dość szybko przerasta rodziców przy nadziei. Zwłaszcza Leniego, który zawieruszył się pośród fińskich Dziarskich Chłopców, szykujących się, by dać odpór rzekomo nadciągającej fali muzułmańskich imigrantów. Leni pośród otaczających go radykałów czuje się tak, jak Kiira pośród swych wyzwolonych z wszelkich uprzedzeń psiapsiółek. Spotkanie tych dwóch odmiennych światów, wymuszone ciążą, dość niespodziewanie doprawione szczerym i zaskakująco dojrzałym uczuciem miłości, nie może obejść się bez ofiar.

19 marca 2020, godz. 19.50

bilet: 15 zł

teatr w kinie

Karski

TEATR w KINIE

reż. Magdalena Łazarkiewicz
wyst.: Łukasz Simlat, Julia Kijowska, Piotr Głowacki, Dariusz Toczek, Rafał Mohr, Bartłomiej Topa, Marek Kalita, Marcin Bossak, Wojciech Kalarus, Fred Apke, Anna Maria Buczek, Zosia Wichłacz, Tomasz Solich
Karski jest w zasadzie filmem o filmie. Głównymi bohaterami tej produkcji Teatru Telewizji jest dwójka reżyserów pracujących nad dokumentem poświęconym słynnemu emisariuszowi. Ich pobudki nie są ideowe. Już podczas pierwszej kłótni Luk (Piotr Głowacki) słyszy z ust swojej współpracowniczki Olgi (Julia Kijowska) ironiczne: "załapałeś się na Rok Karskiego?". Choć obraz Magdaleny Łazarkiewicz traktuje o bohaterze, pełen jest takich szarości. Nie ma tu patosu i monumentalizmu. Twórcy rozmawiający o Karskim zastanawiają się wręcz czy postać, którą przedstawiają rzeczywiście zasługuje na miano bohatera: "nie zabił ani jednego Niemca, nie uratował ani jednego Żyda […], a w jego raport nikt nie uwierzył". Spektakl nie rozgrywa się jedynie w historycznej perspektywie. Z biegiem czasu bohaterowie dostrzegają, że problemy, z którymi borykał się emisariusz są wciąż aktualne. A nasza obojętność na cierpienia innych wcale nie zmalała.

25 marca 2020, godz. 18.00

wejściówki do odbioru w kasie RCK

mlody ahmed

Młody Ahmed

KINO PRZED HEJNAŁEM

MFF w Cannes – ZŁOTA PALMA za reżyserię, MFF w Valladolid – nagroda za scenariusz

(Le jeune Ahmed) dramat, Belgia, Francja (90 min.)
reż. Jean – Pierre Dardenne, Luc Dardenne
wyst.: Idir Ben Addi, Olivier Bonnaud, Myriem Akheddion, Victoria Bluck
Tytułowy Ahmed od rozrywek czy kontaktów z rówieśnikami woli czytanie Koranu i naukę u zaprzyjaźnionego imama. Jego zachowanie wkrótce staje się problemem zarówno dla rodziny, jak i nauczycieli. Chłopiec nie podaje ręki kobietom, innowierców nie toleruje, jest głuchy na lamenty troskliwej matki, na dodatek zaczyna przejawiać skłonność do przemocy. To wszystko sprowadza go na złą drogę, a w rezultacie - do zakładu poprawczego. Otoczony znakomitą opieką, resocjalizowany na różne sposoby, pozornie traci swój rewolucyjny zapał. Ahmed pozostaje nieprzenikniony, z twarzą pozbawioną emocji wydaje się czasem wcieleniem czystości, kiedy indziej zaś czystego zła.

26 marca 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

matthias i maxime

Matthias i Maxime

WDK w RCK: 2 x WŚRÓD BLISKICH

dramat, Kanada (119 min.)
reż. Xavier Dolan
wyst.: Gabriel D’Almeida Freitas, Xavier Dolan, Pier-Luc Funk, Samuel Gauthier
Maxime (Xavier Dolan zagrał we własnym filmie po raz pierwszy od 6 lat) właśnie wybiera się na dwa lata do Australii. Chce pozostawić za sobą nie tyle Kanadę, co pracę w barze, uczuciowe niespełnienie i nieustanne kłótnie z matką, którą musi się zajmować. Kilka ostatnich tygodni przed wyjazdem spędza z paczką starych przyjaciół: piją piwo, palą papierosy, grają w kalambury, obrażają się i godzą. Dla nieśmiałego Maxime'a, po którego twarzy, niczym łza, spływa czerwone znamię, kumple stanowią namiastkę kochającej i akceptującej rodziny. Jednym z najbliższych przyjaciół chłopaka jest Matthias, początkujący prawnik zmierzający wprost do kariery i ślubu. Sprecyzowane plany obu chłopaków pokrzyżuje jednak pewna impreza, podczas której zagrają w studenckim filmie, w scenie pocałunku. Spotkają się w niej, ubrane w almodovarowskie błękit i czerwień, tłumione latami uczucia i nieoczekiwanie odkryte pożądanie. Czy bohaterowie odważą się z nimi skonfrontować?

26 marca 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

ojciec

Ojciec

WDK w RCK: 2 x WŚRÓD BLISKICH

MFF w Karlowych Warach – KRYSZTAŁOWY GLOBUS, MFF w Sachalinie – Nagroda Publiczności

(Bashtata) komediodramat, Bułgaria, Grecja (87 min.)
reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov
wyst.: Ivan Barnev, Ivan Savov, Tanya Shahova
Film otwiera scena pochówku starszej kobiety. Wśród żałobników szybko rozpoznajemy jej zdenerwowanego męża Vasila. Irytacja krewkiego mężczyzny wzmaga się z chwilą, gdy syn mimo jego próśb nie chce zrobić pamiątkowych zdjęć trumny z ciałem nieboszczki. To pierwsza spośród wielu scysji pomiędzy bohaterami.
Po pogrzebie matki, Pavel najchętniej wróciłby do swoich codziennych obowiązków i ciężarnej żony. Zwłaszcza że w towarzystwie ojca nie czuje się zbyt komfortowo. Ten ma jednak zupełnie inne plany, związane z przekonaniem, że zmarła kobieta próbuje się z nim skontaktować zza grobu.
W rozwiązaniu zagadki pomóc ma wizyta u znanego lokalnego medium. Chcąc nie chcąc, Pavel wplątany zostaje w zaplanowaną przez ojca intrygę, która ma pozwolić przewartościować ich napięte relacje. Czy im się uda?

26 marca 2020, godz. 20.15

bilet: 15 zł

zabawa zabawa

Zabawa zabawa

SALON KULTURALNY

Szanowni Państwo!!!
Informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora Salon Kulturalny zaplanowany na 30.03.2020 został odwołany. Bilety można zwrócić w miejscu zakupu.

komediodramat, Polska (88 min.)
reż. Kinga Dębska
wyst.: Dorota Kolat, Agata Kulesza, Marta Dębska, Marcin Dorociński
40-letnia prokurator Dorota pije, by – jak sama mówi – "nie zwariować". Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione "pod wpływem". Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk. Studentka Magda lubi ostro imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego wyrzutów. Dla szanowanej chirurg – Teresy każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet w pracy, w szpitalu dziecięcym, w którym jest ordynatorem. Wkrótce, w życiu każdej z kobiet nastąpią wydarzenia, po których ich problem przybierze na sile. Czy wspierane przez rodziny i przyjaciół bohaterki zdążą go w porę pokonać?

Po seansie: spotkanie z Dorotą Kolak poprowadzi Konga Burzyńska

30 marca 2020, godz. 18.00

bilet: 18 zł

parasite

Parasite

KINO SAMOCHODOWE

ZŁOTA PALMA w Cannes – najlepszy film

(Gi-saeng-chung) komedia, thriller, Korea Południowa (132 min.)
reż. Bong Joon-ho
wyst.: Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Jo Yeo-jeong, Choi Woo-sik, Jang Hye-jin, Park So-dam
"Parasite" to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan, jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy - dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów - są w stanie po to wszystko sięgnąć. "Parasite" to pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać - biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków.

5 czerwca 2020, godz. 20.00

bilet: 35 zł

lotnisko w Pile

poznajmy sie jeszcze raz

Poznajmy się jeszcze raz

KINO SAMOCHODOWE

(La belle époque) komediodramat, Francja (110 min.)
reż. Nicolas Bedos
wyst.: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tillier, Fanny Ardant
Zagubiony w świecie nowych technologii, wzdychający do telefonów stacjonarnych, papierowych książek i wąsów rysownik komiksów Victor, nieoczekiwanie dostaje propozycję nietypowej podróży w czasie. Mężczyzna przyjmuje ją tym chętniej, że jego małżeństwo się sypie, a żona Marianne w niczym nie przypomina cudownej dziewczyny, w której kiedyś się zadurzył. Wybiera więc lata 70., by znów móc wejść do baru "Belle Epoque", bezkarnie zapalić papierosa przy stoliku i z drżącym (po raz pierwszy od tak dawna!) sercem czekać, aż w drzwiach pojawi się rudowłosa, seksowna, niezależna Marianne. Odtworzona na jego życzenie epoka wydaje się Victorowi o wiele prawdziwsza niż współczesność, w której wszystko - od międzyludzkich relacji przez pracę, po sztukę - staje się wirtualne.

6 czerwca 2020, godz. 20.00

bilet: 35 zł

lotnisko w Pile

i znowu zgrzeszylismy dobry boze

I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!

KINO SAMOCHODOWE

(Qu'est-ce qu'on a encore fait au bon Dieu?) komedia, Francja (99 min.)
reż. Philippe de Chauveron
wyst.: Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan, Medi Sadoun
Tym razem nie ma mowy o małżeństwach i rozwodach. Gorzej – pary młode z poprzedniej części będą chciały opuścić Francję. Jak daleko posuną się teściowie, by zatrzymać ich w kraju? Religia, tożsamość i narodowe stereotypy znów trafią na ołtarz krytyki, a państwo Verneuil i inni zostaną wyspowiadani na ekranie z małych i dużych grzechów. Więcej kłopotów, więcej kontrowersji, więcej… zabawy!

12 czerwca 2020, godz. 20.00

bilet: 35 zł

lotnisko w Pile

dzikie historie

Dzikie historie

KINO SAMOCHODOWE

(Relatos salvajes) czarna komedia, Argentyna, Hiszpania (122 min.)
reż. Damián Szifrón
wyst.: Ricardo Darín, Oscar Martinez, Leonardo Sbaraglia, Erica Rivas
Film składa się z pięciu nowel, które koncentrują się wokół ludzkich emocji: gniewu, złości, mściwości, zawiści, nerwowości.

13 czerwca 2020, godz. 20.00

bilet: 35 zł

lotnisko w Pile

green book

Green Book

KINO SAMOCHODOWE

3 OSCARY, 3 ZŁOTE GLOBY

komediodramat, USA (130 min.)
reż. Peter Farrelly
wyst.: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini, Sebastian Maniscalo
Tony, drobny cwaniaczek z Bronxu, z nadzieją na zgarnięcie konkretnej sumki, zatrudnia się jako szofer wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya. Razem wyruszają w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Ich wspólna, pełna przygód podróż stanie się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni.

3 lipca 2020, godz. 20.00

bilet: 35 zł

lotnisko w Pile

sokol z maslem orzechowym

Sokół z masłem orzechowym

KINO SAMOCHODOWE

(The Peanut Butter Falcon) komediodramat, przygodowy, USA (107 min.)
reż. Tyler Nilson, Michael Schwartz
wyst.: Shia LeBeouf, Dakota Johnson, Zack Gottsagen, John Hawkes
Zak jest wyjątkowym chłopakiem i zrobi wszystko, by spełnić swoje niezwykłe marzenie – chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Ma już nawet specjalną ksywkę: Sokół z masłem orzechowym! Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który wbrew wszystkiemu i wszystkim decyduje się mu pomóc. Zak i Tyler wyruszają w pełną przygód podróż, która stanie się początkiem prawdziwej przyjaźni.

4 lipca 2020, godz. 20.00

bilet: 35 zł

lotnisko w Pile

nasze najlepsze wesele

Nasze najlepsze wesele

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Le sens de la fête) komedia, Francja (117 min.)
reż. Oliver Nakache, Eric Toledano
wyst.: Jean-Pierre Baeri, Jean-Paul Rouve, Gilles Lellouche, Voincent Macaigne
Max jest właścicielem uznanej firmy weselnej. Przez 30 lat zaplanował i zorganizował setki imprez, ale po drodze utracił cały zapał do pracy. Na wewnętrzne dylematy nie ma jednak czasu, bo oto nadchodzi wielki dzień Pierre’a i Heleny. Para zakochanych postanawia wziąć ślub w romantycznych wnętrzach XVII-wiecznego zamku. Zatem Max, jak przystało na profesjonalistę, bierze się do działania. Rekrutuje kelnerów, kucharzy i pomywaczki. Poleca fotografa, zatrudnia zespół muzyczny, a nawet osobiście zajmuje się aranżacją kwiatów. Jednym słowem robi wszystko, by wielka impreza odniosła równie wielki sukces. Niestety, seria nieprzewidzianych zdarzeń wywraca misterny plan do góry nogami, a wesele marzeń z godziny na godzinę zamienia się w katastrofę stulecia. Czy Max i jego ludzie zdołają opanować sytuację, zanim będzie za późno?

9 lipca 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

sala samobojcow hejter

Sala samobójców. Hejter

WAKACYJNY WDK w RCK

thriller, Polska (130 min.)
reż. Jan Komasa
wyst.: Maciej Musiałowski, Agata Kulesza, Danuta Stenka, Vanessa Aleksander, Maciej Stuhr
Tomek, student prawa Uniwersytetu Warszawskiego, zostaje przyłapany na plagiacie i wydalony z uczelni. Postanawia jednak ukrywać ten fakt przed światem i nadal pobiera pomoc finansową od państwa Krasuckich– rodziców Gabi, przyjaciółki z czasów dzieciństwa. Kiedy oszustwo wychodzi na jaw, skompromitowany chłopak traci zaufanie i życzliwość swoich dobroczyńców. Przepełniony gniewem i żalem, oddzielony od Gabi, w której skrycie podkochuje się od lat, Tomek planuje zemstę na Krasuckich. Szansa pojawia się, kiedy otrzymuje pracę w agencji reklamowej, a wraz z nią dostęp do najnowszych technologii i tajemnic stołecznej elity. Pod pozorem obowiązków zawodowych Tomek zaczyna inwigilować Krasuckich, aktywnie włączonych w kampanię polityczną kandydata na prezydenta stolicy – Pawła Rudnickiego. Wkrótce plan internetowego hejtera zaczyna nabierać coraz realniejszych kształtów, a droga do jego realizacji wiedzie przez wirtualny świat popularnej gry komputerowej.

9 lipca 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

jestem taka piekna

Jestem taka piękna

KINO PRZED HEJNAŁEM

(I Feel Pretty) komedia, USA (110 min.)
reż. Abby Kohn, Marc Silverstein
wyst.: Amy Schumer, Michelle Williams, Tom Hopper
Renee Bennett każdego dnia boleśnie doświadcza, jak to jest być przeciętniaczką w Nowym Jorku – mieście faworyzującym pięknych i bogatych. Wszystko zmienia się, gdy na zajęciach fitness spada z rowerka treningowego, uderza się w głowę i traci przytomność. Kiedy odzyskuje świadomość i spogląda w lustro, wprost nie może uwierzyć. Jej nogi są szczupłe i opalone, włosy jedwabiste, a podbródek idealnie ukształtowany. Jednym słowem – jest zjawiskowo piękna! Problem w tym, że… tak naprawdę nic się nie zmieniło. Dla całego świata Renee nadal wygląda tak samo. Jednak bohaterka, przekonana o rzekomym cudzie, przechodzi totalną metamorfozę. Z szarej myszki staje się wyzwoloną i pewną siebie kobietą, której śmiałość i energia robią piorunujące wrażenie na wszystkich, począwszy od jej słodkiego chłopaka – Ethana, a skończywszy na atrakcyjnej szefowej – Avery Leclair. Z czasem Renee, która dzięki awansom pnie się w górę w firmie kosmetycznej, zaczyna spoglądać z wyższością na świat i innych ludzi. Czy to możliwe, żeby stając się "piękną", dopuściła do głosu "brzydszą" część swojej osobowości?

16 lipca 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

obrazy bez autora

Obrazy bez autora

WAKACYJNY WDK w RCK

(Werk ohne Autor) dramat / thriller, Niemcy, Włochy (188 min.)
reż. Florian Henckel von Donnersmarck
wyst.: Tom Schilling, Sebastian Koch, Paula Beer, Saskia Rosendahl
Historia oparta na biografii malarza Kurta Barnerta. Mały Kurt jest bardzo przywiązany do swojej młodej i niezwykłej ciotki Elisabeth. Jej choroba i jej los wywrą duży wpływ na jego późniejsze, powojenne życie. Jako młody malarz Kurt zakochuje się w pięknej Ellie. Okazuje się, że jej rodzina skrywa pewną mroczną tajemnicę, związaną z losami głównego bohatera. Dodatkowo artystę wciąż dręczą wspomnienia z dzieciństwa, które przypadło na czasy rządów nazistów, a uwielbiany początkowo socrealizm przynosi gorzkie rozczarowanie. Czy ucieczka na Zachód przyniesie mu ukojenie?

16 lipca 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

sama przeciw wszystkim

Sama przeciw wszystkim

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Miss Sloane) dramat, Francja, USA (132 min.)
reż. John Madden
wyst.: Jessica Chastain, Mark Strong, Gugu Mbatha-Raw, Alison Pill
Elizabeth Sloane jest najlepiej opłacaną i najskuteczniejszą lobbystką w Waszyngtonie. W świecie wielkiej polityki i brudnych pieniędzy, gdzie korupcja i szantaż są na porządku dziennym, nie ma sobie równych i zawsze pozostaje o krok przed konkurencją. Sprawy komplikują się, gdy pod wpływem osobistych doświadczeń, Elizabeth zwraca się przeciwko dotychczasowym pracodawcom. Wspierana przez biznesmena Rodolfo Schmidta i zespół młodych talentów, wypowiada wojnę amerykańskim producentom broni. Szybko staje się jasne, że w starciu z najgroźniejszym przeciwnikiem w karierze, za wygraną przyjdzie jej zapłacić naprawdę wysoką cenę.

23 lipca 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

matthias i maxime

Matthias i Maxime

WAKACYJNY WDK w RCK

dramat, Kanada (119 min.)
reż. Xavier Dolan
wyst.: Gabriel D’Almeida Freitas, Xavier Dolan, Pier-Luc Funk, Samuel Gauthier
Maxime (Xavier Dolan zagrał we własnym filmie po raz pierwszy od 6 lat) właśnie wybiera się na dwa lata do Australii. Chce pozostawić za sobą nie tyle Kanadę, co pracę w barze, uczuciowe niespełnienie i nieustanne kłótnie z matką, którą musi się zajmować. Kilka ostatnich tygodni przed wyjazdem spędza z paczką starych przyjaciół: piją piwo, palą papierosy, grają w kalambury, obrażają się i godzą. Dla nieśmiałego Maxime'a, po którego twarzy, niczym łza, spływa czerwone znamię, kumple stanowią namiastkę kochającej i akceptującej rodziny. Jednym z najbliższych przyjaciół chłopaka jest Matthias, początkujący prawnik zmierzający wprost do kariery i ślubu. Sprecyzowane plany obu chłopaków pokrzyżuje jednak pewna impreza, podczas której zagrają w studenckim filmie, w scenie pocałunku. Spotkają się w niej, ubrane w almodovarowskie błękit i czerwień, tłumione latami uczucia i nieoczekiwanie odkryte pożądanie. Czy bohaterowie odważą się z nimi skonfrontować?

23 lipca 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

kochajac pabla nienawidzac escobara

Kochając Pabla, nienawidząc Escobara

KINO SAMOLOTOWE

biograficzny, dramat, kryminał, Hiszpania, Bułgaria (123 min.)
reż. Fernando León de Araona
wyst.: Penelopé Cruz, Javier Bardem, Pater Sasgaard, Julieth Restrepo
Pablo Escobar to najpotężniejszy baron narkotykowy XX wieku, który zajmuje się przemytem kokainy do USA i wielu innych państw na świecie. Wartość jego zarobków została oszacowana na 55 miliardów dolarów w przeliczeniu na współczesny kurs waluty. Pewnego dnia Pablo poznaje piękną Virginię Vallejo – ambitną gwiazdę kolumbijskiej telewizji. To spotkanie odmienia serce nieobliczalnego przestępcy, który zakochuje się w nowo poznanej kobiecie. Wkrótce dziennikarka na własne oczy poznaje demoniczne oblicze mężczyzny - powiązania gangstera z kolumbijskimi rewolucjonistami, kulisy przemysłu kokainowego i potworności narkoterroryzmu. Coś jednak trzyma oboje przy sobie i nie pozwala im się rozstać.

25 lipca 2020, godz. 20.00

lotnisko w Pile

gentleman z rewolwerem

Gentleman z rewolwerem

KINO PRZED HEJNAŁEM

(The Old Man & the Gun) komedia kryminalna, USA (93 min.)
reż. Dawid Lowery
wyst. Robert Redford, Casey Affleck, Sissy Spaceki, Danny Glover
To wydarzyło się mniej więcej naprawdę. Forrest Tucker wiódł bardzo uporządkowane życie. W równie bezczelny, co sympatyczny sposób rabował banki, a kiedy czasem powinęła mu się noga i trafiał za kratki, uciekał z więzienia tylko po to, by dokonywać kolejnych napadów. Dopiero gdy spotkał na swej drodze wyjątkową kobietę, znalazł powód, by się ustatkować i schować swój rewolwer gdzieś na dno szuflady. Jednak mając siedemdziesiątkę na karku trudno jest zrezygnować ze starych przyzwyczajeń. Kiedy nadarzy się okazja, by zrobić ostatni skok, Tucker będzie musiał odłożyć planowanie emerytury na później.

30 lipca 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

klamstewsko

Kłamstewko

WAKACYJNY WDK w RCK

ZŁOTY GLOB, SATELITY, 2 x FILM INDEPENDENT, GOTHAM, Nagroda Jury Młodych MFF w Valladolid

(The Farewell) komediodramat, Chiny, USA (98 min.)
reż. Lulu Wang
wyst.: Awkwafina, Tzi Ma, Diana Lin, Shuzhen Zhao
Gdy mieszkająca w Nowym Jorku Billi dowiaduje się o chorobie ukochanej babci Nai Nai, w pierwszym odruchu chce wskakiwać do samolotu, żeby się z nią pożegnać. Jednak rodzina Billi decyduje się zataić przed Nai Nai informację o jej stanie zdrowia i postanawia zorganizować rodzinne spotkanie pod pretekstem skleconego naprędce absurdalnie wielkiego, hucznego wesela jednego z kuzynów. Co z tego, że pan młody zna się ze swoją narzeczoną zaledwie od kilku tygodni! Wszystkie tajemnice są dozwolone, a dzięki temu przyjazd całej rodziny, rozsianej po całym świecie, nie wzbudza podejrzeń ukochanej babci.

30 lipca 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

zegnaj moj synu

Żegnaj mój synu

WAKACYJNY WDK w RCK

Berlinale – 2 x SREBRNY NIEDŹWIEDŹ

(Di Jiu Tian Chang) dramat, Chiny (180 min.)
reż. Xiaoshuai Wang
wyst.: Jingchun Wang, Mei Yong, Xi Qi, Roy Wang
Grupa dzieciaków kąpie się nad zalewem - za chwilę dojdzie tu do tragedii. Towarzyszymy im jednak tylko przez moment, bowiem zaraz potem cofamy się w czasie do lat 80. XX wieku, by poznać historię miłości Yaojuna i Liyun, którzy razem pracują w fabryce i mieszkają w hotelu robotniczym. Rodzi im się synek, niedługo później Liyun zachodzi w ciążę po raz drugi. Jednak w Chińskiej Republice Ludowej obowiązuje już polityka jednego dziecka… W końcu pojawi się i trzecie dziecko - sprawiający kłopoty adoptowany syn.

6 sierpnia 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

glupie mlode serce

Głupie, młode serce

KINO PRZED HEJNAŁEM

KRYSZTAŁOWY NIEDŹWIEDŹ – Nagroda Jury Młodych Berlinale '19, JUSSI, 6 nominacji

(Hölmö nuori sydän) dramat, Finlandia, Holandia, Szwecja (102 min.)
reż. Selma Vilhunen
wyst.: Jere Ristseppä, Rosa Honkonen, Ville Haapasalo, Abshir Sheik Nur
Kiira i Leni to dziwnie wyglądająca para nastolatków: ona – jasnowłosa bogini; on – skejter-suchoklates. Na którejś z imprez w końcu spełnia się marzenie Leniego i spędza z Kiirą kilka chwil na osobności, efektem czego dziewczyna zachodzi w ciążę. Postanawiają zachować dziecko. Sytuacja dość szybko przerasta rodziców przy nadziei. Zwłaszcza Leniego, który zawieruszył się pośród fińskich Dziarskich Chłopców, szykujących się, by dać odpór rzekomo nadciągającej fali muzułmańskich imigrantów. Leni pośród otaczających go radykałów czuje się tak, jak Kiira pośród swych wyzwolonych z wszelkich uprzedzeń psiapsiółek. Spotkanie tych dwóch odmiennych światów, wymuszone ciążą, dość niespodziewanie doprawione szczerym i zaskakująco dojrzałym uczuciem miłości, nie może obejść się bez ofiar.

3 września 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

zdrajca

Zdrajca

WDK w RCK: TYLKO JEDEN SEANS

6 nagród DAVID DI DONATELLO i 19 nominacji

(Il traditore) biograficzny, dramat kryminalny, Brazylia, Francja, Niemcy, Włochy (152 min.)
reż. Marco Bellocchio
wyst.: Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Fausto Russo Alesi, Maria Fernanda Cândido
W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli "nasza sprawa", zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. Tytułowy "Zdrajca" nie jest jednak herosem, Bellocchio widzi w nim niemal szekspirowskiego bohatera, uwikłanego w tragiczny konflikt. Film wspaniale ogrywa jego dwuznaczność: to morderca, niewierny mąż, człowiek brutalny, cyniczny i bezwzględny. Zeznaje przeciw swoim w obronie honoru mafii – tej, która go wychowała, a którą jego zdaniem zdradzili nowi przywódcy. To lojalność wobec "rodziny" każe mu wydać bossów i ujawnić w sądzie wszystkie sekrety Cosa Nostry. Umieszczeni podczas procesu w klatkach, dawni przyjaciele zamieniają się w dzikie zwierzęta. Plują, rzucają się na kraty, żądają krwi "Zdrajcy". Jedynym sojusznikiem żyjącego w ukryciu, zaszczutego mężczyzny jest legendarny sędzia Falcone.

3 września 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

obrazy bez autora

Obrazy bez autora

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Werk ohne Autor) dramat / thriller, Niemcy, Włochy (188 min.)
reż. Florian Henckel von Donnersmarck
wyst.: Tom Schilling, Sebastian Koch, Paula Beer, Saskia Rosendahl
Historia oparta na biografii malarza Kurta Barnerta. Mały Kurt jest bardzo przywiązany do swojej młodej i niezwykłej ciotki Elisabeth. Jej choroba i jej los wywrą duży wpływ na jego późniejsze, powojenne życie. Jako młody malarz Kurt zakochuje się w pięknej Ellie. Okazuje się, że jej rodzina skrywa pewną mroczną tajemnicę, związaną z losami głównego bohatera. Dodatkowo artystę wciąż dręczą wspomnienia z dzieciństwa, które przypadło na czasy rządów nazistów, a uwielbiany początkowo socrealizm przynosi gorzkie rozczarowanie. Czy ucieczka na Zachód przyniesie mu ukojenie?

10 września 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

arab blues

Arab Blues

WDK w RCK: TYLKO JEDEN SEANS

(Un divan à Tunis) komedia obyczajowa, Francja, Tunis (88 min.)
reż. Manele Labidi
wyst.: Golshiften Farahani, Majd Mastoura, Aïsha Ben Miled, Feryel Chammari
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Komedia "Arab Blues" przypomina, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe. Tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która postanawia wrócić do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się jednak, że nie tylko nikt tam na nią nie czeka, ale jej zawód i styl życia nawet najbliższym krewnym wydają się cokolwiek podejrzane. Kulturowe różnice generują serię pomyłek i nieporozumień, które debiutująca reżyserka Manele Labidi ze swadą rozbraja humorem. Niezależna, niezamężna, żyjąca na własnych zasadach Selma jest solą w oku konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. W ulubionych dżinsach i z papierosem w ustach szybkim krokiem przemierza ulice, korytarze i pokoje, odkrywając po drodze nie tylko absurdy lokalnego prawa, ale i własną tożsamość. Charyzma, urok i ekranowy magnetyzm odtwórczyni głównej roli, Golshifteh Farahani, sprawiają, że od początku kibicujemy szalonym planom psychoanalityczki. Kibicujemy też jej kolejnym pacjentom, którzy - wychowani w opresyjnej kulturze - wreszcie przyznają sobie prawo do depresji, lęku i bycia tym, kim naprawdę są.

10 września 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

jak byc dobra zona

Jak być dobrą żona?

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

(La bonne épouse) komedia, Francja (99 min.)
reż. Martin Provost
wyst.: Juliette Binoche, Yolande Moreau, Noémie Lvovsky, Edouard Baer
Paulette wraz z małżonkiem prowadzą prywatną szkołę dla dziewcząt, w której nastolatki uczą się, jak być perfekcyjną żoną i panią domu. Niestety po nagłej śmierci męża Paulette odkrywa, że szkoła jest na skraju bankructwa i ona sama musi wziąć sprawy w swoje ręce. Sytuacji nie ułatwiają feminizm i rewolucja seksualna, które z dnia na dzień zmieniają społeczeństwo i świat dookoła. Aby ratować szkołę, Paulette łączy siły ze swoją pierwszą miłością – André, ekscentryczną szwagierką – Gilberte oraz surową zakonnicą Marie-Thérèse. Nieoczekiwanie jednak sama zaczyna mieć wątpliwości co do własnych poglądów i przekonań. Czy to możliwe, żeby miała stać się… wyzwoloną kobietą?

16 września 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

milosc mojego brata

Miłość mojego brata

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Le femme de mon frère) komediodramat, Kanada (117 min.)
reż. Monia Chokri
wyst.: Anne-Élisabeth Bossé, Patrick Hivon, Évelyne Brochu, Sason Gabai
Wygląda na to, że akademicka kariera Sophii stanęła pod dużym znakiem zapytania. Kobieta musi przełknąć gorycz porażki, gdyż nie udało jej się zdobyć wymarzonej pracy. Co więcej, jako bezrobotna jest zmuszona, by przynajmniej na jakiś czas wprowadzić się do mieszkania brata - Karima. Rodzeństwo zna się na wylot i nadspodziewanie dobrze odnajduje w nowej sytuacji. Sielanka nie trwa jednak wiecznie, a kończy się z chwilą, gdy Karim spotyka na swojej drodze atrakcyjną kobietę.

17 września 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

babyteeth

Babyteeth

WDK w RCK: TYLKO JEDEN SEANS

MFF w Wenecji – 3 nagrody specjalne i Nagroda im. Marcello Mastroianniego

komediodramat, Australia, USA (116 min.)
reż. Shannon Murphy
wyst.: Eliza Scanlen, Tobby Wallace, Emily Barclay, Eugene Gilfedder
Poważnie chora nastolatka Milla zakochuje się w drobnym handlarzu narkotyków Mojżeszu. Ten fakt staje się najgorszym koszmarem jej rodziców. Nie tak wyobrażali sobie chłopaka córki. Okazuje się, że wraz z pierwszymi pocałunkami w Millę wstępuje nieznane dotąd pragnienie życia. Sprawy wymykają się spod kontroli, a tradycyjna moralność przestaje obowiązywać. Milla pokazuje rodzicom, Mojżeszowi i wszystkim wokół jak żyć, kiedy nie masz nic do stracenia. Jak dobrze jest nie być martwym. Pełen humoru portret nastolatki, która uczy się przekraczać wszelkie granice w ekstremalny sposób.

17 września, godz. 18.00

bilet: 15 zł

xabo

xABo: Ksiądz Boniecki

"DIALOG" na ekranie

dokumentalny, Polska (87 min.)
reż. Aleksandra Potoczek
Tytuł filmu oznacza inicjały, jakich ksiądz Adam Boniecki używa w "Tygodniku Powszechnym". Pismo to jest jedynym miejscem, w którym wolno mu publikować po nałożeniu nań zakazu przez kościelnych zwierzchników. Od tamtej pory kapłan stał się jeszcze bardziej aktywny w terenie – odbywa rocznie ponad 200 spotkań z czytelnikami. Film jest intymnym portretem człowieka w drodze. Pokazuje księdza, który w wieku 85 lat zawsze znajduje czas na głęboką rozmowę, a równocześnie pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła, szczególnie w Polsce.

Po seansie, rozmowę z Aleksandrą Potoczek poprowadzi Ewa Kamińska.

18 września 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

nadzwyczajni

Nadzwyczajni

KINO PRZED HEJNAŁEM

MFF w San Sebastian – Nagroda Publiczności, 8 nominacji do CEZARA

(Hors normes) komedia, Francja (114 min.)
reż. Olivier Nakache, Éric Toledano
wyst.: Vincent Cassel, Reda Kateb, Hélène Vincent, Bryan Mialoundama
Bruno i Malik są najlepszymi kumplami. Na pierwszy rzut oka wszystko ich dzieli – temperament, zainteresowania, a nawet religia. Łączy natomiast gorąca przyjaźń oraz fakt, że od dwudziestu lat czynnie działają na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic, aby ci fachowo zajmowali się przypadkami zakwalifikowanymi przez medycynę jako trudne i złożone. Nie wszystkim jednak metody Bruno i Malika są w smak. Kiedy Inspektorat Opieki Społecznej bierze pod lupę ich działalności i grozi zamknięciem ośrodków, przyjaciele rozpoczynają nierówną walkę z systemem. Wszystko dla dobra i zdrowia swoich niezwykłych podopiecznych.

24 września 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

ojciec

Ojciec

WDK w RCK: TYLKO JEDEN SEANS

MFF w Karlowych Warach – KRYSZTAŁOWY GLOBUS, MFF w Sachalinie – Nagroda Publiczności

(Bashtata) komediodramat, Bułgaria, Grecja (87 min.)
reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov
wyst.: Ivan Barnev, Ivan Savov, Tanya Shahova
Film otwiera scena pochówku starszej kobiety. Wśród żałobników szybko rozpoznajemy jej zdenerwowanego męża Vasila. Irytacja krewkiego mężczyzny wzmaga się z chwilą, gdy syn mimo jego próśb nie chce zrobić pamiątkowych zdjęć trumny z ciałem nieboszczki. To pierwsza spośród wielu scysji pomiędzy bohaterami.
Po pogrzebie matki, Pavel najchętniej wróciłby do swoich codziennych obowiązków i ciężarnej żony. Zwłaszcza że w towarzystwie ojca nie czuje się zbyt komfortowo. Ten ma jednak zupełnie inne plany, związane z przekonaniem, że zmarła kobieta próbuje się z nim skontaktować zza grobu.
W rozwiązaniu zagadki pomóc ma wizyta u znanego lokalnego medium. Chcąc nie chcąc, Pavel wplątany zostaje w zaplanowaną przez ojca intrygę, która ma pozwolić przewartościować ich napięte relacje. Czy im się uda?

24 września 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

mayday

Mayday

KINO PRZED HEJNAŁEM

komedia, Polska (113 min.)
reż. Sam Akina
wyst.: Piotr Adamczyk, Anna Dereszowska, Weronika Książkiewicz, Adam Wronowicz
Dwie żony to nie zdrada? Janek prowadzi podwójne życie – jest mężem Basi, z którą mieszka w Warszawie oraz… Marysi, z którą dzieli piękny dom na obrzeżach stolicy. Żadna z kobiet nie wie nic o istnieniu tej drugiej. Dzięki umiejętnemu lawirowaniu między dwiema żonami wszystko jakoś się układa… do czasu, kiedy pewnego dnia na głowę Janka spadną dodatkowe, pozamałżeńskie kłopoty. Ryzyko, że któraś z jego ukochanych dowie się o podwójnym związku wzrasta dramatycznie, a bohaterowi nie starcza już wymówek, aby ukryć prawdę. Na szczęście z pomocą przychodzi mu znajomy Staszek. Lawina zdarzeń, pomyłek i zwrotów akcji przerosną ich wielokrotnie… a to dopiero początek. Każde wymyślone na poczekaniu męskie kłamstewko będzie miało kolosalne skutki!

1 października 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

sekrety bogini fortuny

Sekret bogini Fortuny

WDK w RCK: TYLKO JEDEN SEANS

POKAZ PRZEDPREMIEROWY, 2 nagrody DAVID DI DONATELLO

(La dea fortuna) komediodramat, Włochy (118 min.)
reż. Ferzan Özpetek
wyst. Stefano Accorsi, Jasmine Trinca, Edoardo Leo, Serra Yilmaz
Annamaria, która musi udać się na obserwację do szpitala, oddaje dwójkę swoich dzieci pod opiekę wieloletnich przyjaciół gejów – Artura i Alessandra. Są razem od ponad piętnastu lat, ale w ich wspólne życie już dawno wkradła się rutyna i kłótnie, a po gorącym uczuciu pozostały ledwie wspomnienia. Kiedy wydaje się, że ich związek niechybnie zmierza ku końcowi, bohaterowie niespodziewanie dostają od losu drugą szansę. Pojawienie się pociech przyjaciółki wywraca ich dotychczasowe życie do góry nogami, a sytuacji nie ułatwia babcia dzieci – egoistyczna i wyniosła arystokratka, która również chce odegrać swoją rolę w ich życiu.

1 października 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

prosta historia o morderstwie

Prosta historia o morderstwie

kryminał, thriller, Polska (90 min.)
reż. Arkadiusz Jakubik
wyst.: Filip Pławiak, Andrzej Chyra, Kinga Preis, Anna Smołowik
"Prosta historia o morderstwie" to trzymająca w napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcji historia policyjnej rodziny, której losami wstrząsa tajemnicza zbrodnia. Jacek, młody policjant, za wszelką cenę próbuje chronić matkę i braci przed porywczym i despotycznym ojcem – również funkcjonariuszem – zamieszanym w nielegalne interesy. Gdy ten zostaje zamordowany, syn staje się głównym podejrzanym. Chcąc udowodnić swoją niewinność, Jacek musi rozpracować skomplikowaną sieć intryg, w którą uwikłany był jego ojciec.

Po seansie, spotkanie ze scenarzystą Igorem Brejdygantem.

6 października 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

powitanie slonca

Powitanie słońca

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Debout) dokumentalny, Francja (85 min.)
reż. Stéphane Haskell
Tuż po czterdziestce życie Stephane’a Haskella, utalentowanego fotoreportera i dokumentalisty, stanęło na głowie. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano ciężką chorobę, został sparaliżowany. Tam, gdzie lekarze bezradnie rozkładali ręce, a tradycyjna medycyna nie dawała wielkich nadziei na powrót do zdrowia, szansa niespodziewanie pojawiła się za sprawą… jogi. Przełomowym momentem było dla Haskella spotkanie z Teresą Poulsen, za namową której zgłębił nie tylko tajniki, ale i filozofię, jaka kryje się za jogą. Stopniowo ból, zniechęcenie i brak cierpliwości zastępowała coraz większa wiara oraz empatia w stosunku do ludzi pokrzywdzonych przez los podobnie jak reżyser. To właśnie z tych inspiracji narodziła się idea nakręcenia dokumentu, będącego połączeniem osobistej historii z szerszym spojrzeniem na fenomen jogi.

8 października 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

jezioro dzikich gesi

Jezioro dzikich gęsi

WDK w RCK: TYLKO JEDEN SEANS

Srebrna Kamera – MANAKI BROTHERS

(Nan Fang Che Zhan De Ju Hui) kryminał, Chiny, Francja (117 min.)
reż. Yi ‘nan Diao
wyst.: Ge Hu, Lun-Mei Kwei, Fan Liao, Regina Wan
Po pięciu latach Diao Yinan powraca z kolejną niepokojącą opowieścią o pogrążonych w społecznej anomii Chinach, które coraz bardziej przypominają betonową dżunglę i gigantyczny plac budowy w jednym. Zhou Zenong z "Jeziora dzikich gęsi" to szef gangu złodziei. Kiedy przypadkowo zabija policjanta, musi uciekać, bowiem za jego głowę wyznaczono sowitą nagrodę. W unikaniu funkcjonariuszy i wrogów pomaga mu Liu Aiai, elegancka prostytutka przysłana przez towarzyszy bohatera. Większość akcji rozgrywa się podczas smolistych nocy, w półdzikich okolicach tytułowego jeziora – lokalnego centrum nielegalnych interesów. Gęstniejącą atmosferę Diao przełamuje niespodziewanymi wybuchami przemocy, ale też neonową, fluorescencyjną estetyką. Klasyczną formułę gangsterskiego filmu o wyjętym spod prawa przestępcy reżyser w imponujący sposób wpisuje w kontekst kraju, który specjalizuje się w śledzeniu, podglądaniu i tropieniu własnych obywateli. Brutalne kino w sam raz na czasy permanentnego nadzoru.

8 października 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

pojedynek na glosy

Pojedynek na głosy

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

(Military Wives) komedia, Wielka Brytania (112 min.)
reż. Peter Cattaneo
wyst.: Kristin Scott Thomas, Sharon Horgan, Emma Lowndes, Gaby French
Amatorski kobiecy zespół wspiera się na co dzień i w trudnych chwilach, zgodnie z myślą, że "piosenka jest dobra na wszystko". Na jego czele stoją: zasadnicza i uzależniona od telezakupów Kate oraz zbuntowana i rozrywkowa Lisa. Obie mają zupełnie różne pomysły na repertuar i rywalizują o sympatię śpiewających koleżanek. Kate to miłośniczka znanych klasyków, Lisa natomiast czerpie inspiracje z pierwszych miejsc list przebojów. Ich wzajemne uszczypliwości i sprzeczki zdają się nie mieć końca, co niekorzystnie wpływa na atmosferę w zespole. Jeśli Kate i Lisa nie znajdą wspólnej nuty porozumienia, ich wymarzony występ w Royal Albert Hall stanie pod znakiem zapytania.

12 października 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

solid gold

Solid Gold

KINO PRZED HEJNAŁEM

thriller, polityczny, Polska (145 min.)
reż. Jacek Bromski
wyst.: Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Marta Nieradkiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Danuta Stenka
Kaja Miller jest młodą, uczciwą policjantką. W czasie jednej z nieudolnie przeprowadzonych akcji zostaje porwana i zgwałcona. Uciekając zabija swoich oprawców, a w raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy. Osiem lat później do Gdyni ściąga ją jej były szef, Nowicki, wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu. Tropy prowadzą do Kaweckiego – nieuczciwego biznesmena wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowane.

15 października 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

daleko od reykjaviku

Daleko od Reykjavíku

WDK w RCK: TYLKO JEDEN SEANS

(Héraðið) komediodramat, Islandia, Dania, Francja, Niemcy (82 min.)
reż. Grímur Hákonarson
wyst.: Arndís Hrönn Egilsdóttir, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Sigurður Sigurjónsson, ϸorstein Bachman
"Daleko od Reykjavíku", nowy film twórcy kinowego przeboju "Barany. Islandzka opowieść", ponownie rozgrywa się w zachwycających pejzażach Islandii. Ten ujmujący komediodramat koncentruje się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia, a w ich centrum znajdzie się – do tej pory łagodna i pokorna – Inga. Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka odkryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie. Po raz pierwszy w życiu Inga zaprotestuje i stanie do samotnej walki – i to z potężnym przeciwnikiem.
Kobieta nie zgadza się, by ją i sąsiadów doiła dłużej miejscowa spółdzielnia, której szefowie wpuszczają rolników w spiralę długów. Niczym islandzka Erin Brockovich, Inga rusza na wojnę z patologiczną korporacją i zastraszonymi sąsiadami, którzy wybierają milczenie. Samotne życie z dala od Reykjavíku wymaga odwagi, a zbuntowana kobieta wiele ryzykuje. Ale wychowana pośród surowej natury Inga odkrywa, że przez lata wyrzeźbiła ona także jej charakter. I że w lokalnej społeczności nie ma dla niej świętych krów.
"Daleko od Reykjavíku" w północną melancholię nieoczekiwanie wplata komizm, a przemianę bohaterki subtelnie łączy ze zmianami w jej otoczeniu: zima powoli przechodzi w zwiastującą nowe życie wiosnę, mrok ustępuje coraz dłuższym dniom, a w ich świetle staje się jasne, jaką należy obrać drogę. I że na tej drodze nie zawsze warto podążać za stadem.

15 października 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

psy 3

Psy 3. W imię zasad

KINO PRZED HEJNAŁEM

sensacyjny, Polska (126 min.)
reż. Władysław Pasikowski
wyst.: Bogusław Linda, Marcin Dorociński, Cezary Pazura, Jan Frycz, Sebastian Fabijański
Po latach odsiadki Franz Maurer wychodzi z więzienia i wkracza w nową Polskę, w której nic nie jest takie, jak zapamiętał. Kto i co czeka na człowieka, który przez ostatnie ćwierć wieku… nie robił nic? Jak odnajdzie się w świecie, w którym dawne zasady i lojalność przestały obowiązywać? Tego dowiemy się, gdy los ponownie połączy Franza i "Nowego". Ich spotkanie zmieni wszystko.

22 października 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

25 lat niewinnosci

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

WDK w RCK: TYLKO JEDEN SEANS

5 Jantarów na festiwalu MŁODZI I FILM

dramat, Polska (119 min.)
reż. Jan Holoubek
wyst.: Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Adam Nawojczyk, Stanisław Linowski
Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.

22 października 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

25 lat niewinnosci

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

SALON KULTURALNY TVASTA

5 Jantarów na festiwalu MŁODZI I FILM

dramat, Polska (119 min.)
reż. Jan Holoubek
wyst.: Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Adam Nawojczyk, Stanisław Linowski
Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.

Po seansie spotkanie z Piotrem Trojan odtwórcą głównej roli poprowadzi Kinga Burzyńska.

24 października 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

teatr w kinie

Ja, Feuerbach

TEATR w KINIE

spektakl, Polska (84 min.)
reż. Piotr Fronczewski
wyst.: Piotr Fronczewski
Ja, Feuerbach to reżyserski debiut Piotra Fronczewskiego, który w 2013 roku wystawił w stołecznym Teatrze Ateneum głośną sztukę niemieckiego dramaturga Tankreda Dorsta i sam wystąpił w tytułowej roli. W ten sposób powtórzył to, czego w 1988 roku podjął się Tadeusz Łomnicki, wystawiając Feuerbacha w Teatrze Dramatycznym i tworząc wówczas jedną ze swoich najlepszych kreacji aktorskich.

Feuerbach, wybitny aktor "starej daty", wraca na deski teatru po latach nieobecności na scenie. Choć to dla niego – doświadczonego i cenionego niegdyś artysty – ogromne upokorzenie, przyjmuje zaproszenie reżysera Lataua i stawia się na casting, niczym debiutant. Niestety, okazuje się, że czeka na niego tylko młody i arogancki asystent reżysera (Grzegorz Damięcki), który nie tylko nie wie, z kim ma do czynienia, ale też nie wydaje się szczególnie zainteresowany tym, co aktor ma do zaoferowania. A Latau coraz bardziej się spóźnia…

Sztuka Dorsta jest gorzką opowieścią o dylematach i ryzyku, jakie niesie ze sobą każdy powrót po długiej nieobecności, który może równie dobrze okazać się zwycięstwem, jak porażką. To także przenikliwy traktat o istocie teatru, w którym "nowe" nieustannie zmaga się ze "starym" i trudno ocenić, które wartości zasługują na ocalenie, a które powinny odejść w zapomnienie.

28 października 2020, godz. 18.00

wejściówki do odbioru w kasie RCK

ocean ognia

Ocean ognia

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Hunter Killer) thriller, akcja, USA (121 min.)
reż. Donovan Marsh
wyst.: Gerard Butler, Gary Oldman, Common, Michael Nyqvist
Amerykański okręt z napędem atomowym – USS Toledo, dowodzony przez kapitana Joe Glassa, dociera do miejsca, w którym w nieznanych okolicznościach zatonęła rosyjska łódź podwodna. Badając kulisy katastrofy, kapitan odkrywa, że incydent nie był dziełem przypadku, ale doskonale zaplanowanym aktem terroru. Stoi za nim zbuntowany rosyjski generał, usiłujący doprowadzić do wybuchu III wojny światowej. Kiedy zdrajcy udaje się porwać prezydenta Rosji, a świat pogrąża się w chaosie, Glass sprzymierza się z odziałem US Navy Seals. Wspólnie, żołnierze podejmują śmiałą próbę odbicia głowy państwa z rąk terrorysty. Od powodzenia ich misji zależeć będzie los całego globu.

29 października 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

szarlatan

Szarlatan

WDK w RCK: TYLKO JEDEN SEANS

(Šarlatán) dramat, Czechy, Irlandia, Polska, Słowacja (100 min.)
reż. Agnieszka Holland
wyst.: Ivan Trojan, Jura Loj, Josef Trojan, Jaroslava Pokorná
Film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Twórczyni nominowanych do Oscara "W ciemności" i "Europy, Europy", a także "Obywatela Jonesa" i "Pokotu", gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo. Choć rozgrywa się w przeszłości, "Szarlatan" jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

29 października 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

sybilla

Sybilla

KOBIECY WIECZÓR FILMOWY

(Sibyl) komediodramat, Francja (100 min.)
reż. Justine Triet
wyst.: Virginie Efira, Adèle Exarchopoulos, Gaspard Ulliel, Sandra Hüller
Zmęczona pracą jako psychoterapeutka Sybilla postanawia wrócić do swojej pierwszej, jednocześnie największej pasji, jaką jest pisanie. Książka ma być nowym impulsem we wpadającym w monotonię dnia codziennego życiu kobiety. Zanim jednak na dobre zabierze się za realizację swojego planu, w jej gabinecie niespodziewanie pojawia się nowa pacjentka. Jest nią piękna i nieco rozhisteryzowana Margot. Młoda aktorka, będąca u progu kariery, zwraca się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu ważnego życiowego dylematu. Początkowo sceptycznie nastawiona Sybilla odkrywa, że Margot staje się dla niej źródłem inspiracji. Fascynację od obsesji dzieli tylko jeden krok, zwłaszcza że tytułowa bohaterka coraz bardziej angażuje się w burzliwe życie swojej pacjentki. Ożywają wspomnienia, prowadzące do nieuniknionej konfrontacji z przeszłością.

4 listopada 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

pavarotti

Pavarotti

KINO PRZED HEJNAŁEM

biograficzny, dokumentalny, USA, Wielka Brytania (110 min.)
reż. Ron Howard
wyst.: Luciano Pavarotti, Andrea Griminelli, Nicoletta Mantovani
Prawdziwa gwiazda rocka w operowym wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek, legenda. Tylko on mógł zmusić Lady D. do tego, by słuchała go moknąc w deszczu, tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem, tylko on mógł elitarną formę sztuki uczynić rozrywką dla wszystkich.
W filmie wykorzystano nagrania z niezapomnianych występów, w tym klasyczne utwory z koncertu Trzech Tenorów, nigdy nieprezentowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych.

5 listopada 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

nadzieja

Nadzieja

WDK w RCK

(Håp) dramat, Norwegia (126 min.)
reż. Maria Sødahl
wyst.: Andrea Bræin Hovig, Stellan Skarsgård, Eirik Hallert, Gjertrud L. Jynge
Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą ledwie trzy miesiące życia? Taka sytuacja zastaje Anję i jej męża Tomasa tuż przed Bożym Narodzeniem. Doświadczoną parę, która przez lata bardziej niż na wzajemnym uczuciu skoncentrowana była na prowadzonych równolegle karierach artystycznych. Ich małżeństwo przetrwało głównie ze względu na dzieci. Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia kobieta dowiaduje się, że ma nawrót choroby i nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu. Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne tygodnie pokażą, czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło, oraz czy będą w stanie przejść przez ten rodzinny dramat razem.

5 listopada 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

pojedynek na glosy

Pojedynek na głosy

KINO PRZED HEJNAŁEM

(Military Wives) komedia, Wielka Brytania (112 min.)
reż. Peter Cattaneo
wyst.: Kristin Scott Thomas, Sharon Horgan, Emma Lowndes, Gaby French
Amatorski kobiecy zespół wspiera się na co dzień i w trudnych chwilach, zgodnie z myślą, że "piosenka jest dobra na wszystko". Na jego czele stoją: zasadnicza i uzależniona od telezakupów Kate oraz zbuntowana i rozrywkowa Lisa. Obie mają zupełnie różne pomysły na repertuar i rywalizują o sympatię śpiewających koleżanek. Kate to miłośniczka znanych klasyków, Lisa natomiast czerpie inspiracje z pierwszych miejsc list przebojów. Ich wzajemne uszczypliwości i sprzeczki zdają się nie mieć końca, co niekorzystnie wpływa na atmosferę w zespole. Jeśli Kate i Lisa nie znajdą wspólnej nuty porozumienia, ich wymarzony występ w Royal Albert Hall stanie pod znakiem zapytania.

26 listopada 2020, godz. 11.00

bilet: 10 zł

tenet

Tenet

WDK w RCK

thriller, akcja, science-fiction, Kanada, USA, Wielka Brytania (150 min.)
reż. Christopher Nolan
wyst.: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Kenneth Branagh
Uzbrojony tylko w jedno słowo — Tenet — bohater przenika w mroczny świat międzynarodowych szpiegów, próbując ocalić ludzkość. Do tego jednak nieodzowne okazuje się skorzystanie ze zjawiska wykraczającego poza czas realny.

26 listopada 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

teatr w kinie

Światło w nocy

TEATR w KINIE

spektakl, Polska (55 min.)
reż. Krzysztof Czeczot
wyst.: Borys Szyc, Łukasz Simlat, Wojciech Mecwaldowski
Jest rok 1916, trwa I wojna światowa. Na okręcie patrolowym Goplana, pływającym po Wiśle na wysokości Krakowa, trzej żołnierze Cesarsko-Królewskiej Armii prowadzą długą i barwną dyskusję. To Ludwig Wittgenstein (Łukasz Simlat) – początkujący filozof, humorysta Józef Szwejk (Borys Szyc) oraz Adolf Schicklgruber (Wojciech Mecwaldowski) – aktualnie gefrajter, a w przyszłości wódz niemieckiego narodu.

30 listopada 2020, godz. 18.00

wejściówki do odbioru w kasie RCK

palm springs

Palm Springs

WDK w RCK

(Seuleus les bêtes) komedia, USA (90 min.)
reż. Max Barbakow
wyst.: Andy Samberg, Cristin Milioti, J.K. Simmons, Peter Gallagher
Beztroski Nyles i zadeklarowana singielka Sarah poznają się na weselu w Palm Springs. Sztywna impreza niespodziewanie odsłania swój wybuchowy potencjał, kiedy okazuje się, że oboje zostali uwięzieni w pętli czasowej i w kółko przeżywają ten sam dzień. W sytuacji na pierwszy rzut oka beznadziejnej, Nyles i Sarah odkryją, jakie możliwości daje całkowita wolność. Wspólnie zrealizują najbardziej szalone pomysły, by przy okazji przeżyć najbardziej odjechany romans wszech czasów.

31 grudnia 2020, godz. 18.00

bilet: 15 zł

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Szukaj