Klub "Dialog" PDK
Ks. Adam Boniecki
17 listopada 2011 roku o godz. 18.00 na sali widowiskowej PDK (wypełnionej po brzegi!) odbyło się niecodzienne spotkanie. Do Piły na spotkanie autorskie – promocja książki "Czasem trzeba zażartować. Alfabet Księdza Bonieckiego" – przyjechał sam autor (urodzony w 1934 r.), katolicki prezbiter, generał zakonu marianów, redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego (do 2011 r.). W 1979 r. na życzenie Jana Pawła II przygotowywał polskie wydanie dziennika L’Osservatore Romano i został redaktorem naczelnym pisma. Od 1999 do 2011 r. mieszkał przy Parafii św. Floriana w Krakowie. Obecnie mieszka we wspólnocie Księży Marianów w Warszawie.
Zainteresowanie pilan spotkaniem z ks. Adamem Bonieckim przerosło wszelkie oczekiwania. Były redaktor Tygodnika Powszechnego przyjechał do Piły prosto z Lichenia, gdzie odbywał się Konwent Polskiej Prowincji Marianów, podczas którego miało dojść do cofnięcia zakazu występowania Księdza w mediach, który to zakaz władze zakonne wydały wobec księdza Bonieckiego. Tak się jednak nie stało.
Na spotkaniu w domu kultury opowiadał o drogach – tych pokonywanych samochodem i tych życiowych. Wspominał lata studenckie, pracę w duszpasterstwie akademickim, pierwsze spotkania z ówczesnym biskupem Wojtyłą, lata spędzone zagranicą – we Francji i w Watykanie, gdzie wołali na niego padre Boniek, bo we Włoszech było tylko trzech znanych Polaków: Wojtyła, Wałęsa i Boniek.
Nawiązując do tytułu najnowszej ksiązki naszego gościa "Czasem trzeba zażartować", przedstawił nam sporo żartów i anegdot, wywołując salwy śmiechu i oklaski na sali, a ksiązki w ilości ponad 100 egzemplarzy sprzedały się w całości.
Prof. Magdalena Środa w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" powiedziała niedawno – "Odchodzą wielcy, i ciągle odchodzą. Rozglądam się wokół i widzę coraz mniej wielkich osobowości".
Niewątpliwie jedną z nich jest niezwykle skromny, a jednocześnie jakże wielki ks. Adam Boniecki – to że mogliśmy go gościć u siebie, było dla nas wielkim wyróżnieniem!
foto: Henryk Siwkowski
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |