fbpx

Festiwal Kryminału "Kryminalna Piła" 2014

  • Place: sala widowiskowa

kryminalna pila 2014 logo

PROGRAM

Czas odkryć karty. II Festiwal Kryminału "Kryminalna Piła" 2014 nadchodzi wielkimi krokami. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 2- 4 kwietnia 2014 r. w Regionalnym Centrum Kultury "Fabryka Emocji" w Pile. Tym razem wspólne przedsięwzięcie RCK "Fabryka Emocji" i Szkoły Policji w Pile skierowane jest do wszystkich grup wiekowych mieszkańców miasta Piły. Obejmować będzie różne dziedziny sztuki i kultury, tak by każdy znalazł dla siebie coś ciekawego.

Festiwal Kryminału poprzedzą dwa ciekawe konkursy. Pierwszy organizowany wspólnie z portalem internetowym "Zbrodnia w Bibliotece" skierowany jest do wszystkich blogerów w kraju, którzy piszą o książkach. Przez cały luty będziemy wybierać najlepsze recenzje polskich powieści kryminalnych lub sensacyjnych. Na wyróżnionych recenzentów czeka główna nagroda w postaci czytnika ebooków, ufundowana przez pilskiego radnego, właściciela Studia Promocyjno-Handlowego "CREDO", pana Jacka Bogusławskiego, a także mnóstwo książek, oczywiście obejmujących wspomnianą tematykę. Drugi konkurs, odbywający się w marcu, skierowany będzie do młodych i jeszcze młodszych miłośników grafiki, którzy specjalnie na tę okazję zaprojektują okładki książek kryminalnych dla dzieci. I tutaj nagrodami będą czytnik ebooków oraz mnóstwo książek dla najmłodszych czytelników kryminałów.

Uczniowie szkół podstawowych także podczas Festiwalu Kryminału znajda dla siebie ciekawe oferty w postaci familijnego spektaklu detektywistycznego pt. "Wielka Tajemnica" wystawianego przez Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry. Wyjątkowo zapowiada się także interaktywne spotkanie autorskie ze znakomitym autorem powieści dla dzieci, Dariuszem Rekoszem. Młodzież szkół średnich już po raz drugi będzie miała możliwość spróbowania swoich sił w kryminalnej grze miejskiej, która znów przeniesie nas w świat detektywistycznych tropów. Podobnie jak w poprzednim roku Festiwal będzie czasem spotkań z autorami książek kryminalnych, ale także dziennikarzami śledczymi, jak choćby Arturem Górskim, redaktorem naczelnym "Śledczy Focus". Niecodziennie zapowiada się także panel dyskusyjny pomiędzy pisarzami i policjantami. Niezwykle ciekawie zapowiada się również referat pilskiego historyka, Jana Szwedzińskiego, który w oparciu o źródła opowie o początkach milicji w Pile i pierwszej przestępczości powojennej, a w tym samym czasie w obchodzącej 60-lecie Szkole Policji w Pile obejrzymy okolicznościową wystawę.

To nie wszystkie atrakcje Festiwalu Kryminału. O pozostałych będziemy dowiadywać się sukcesywnie. Kryminalna Piła 2014 w swojej ofercie ma jeszcze dwie niespotykane dotąd w naszym mieście nowości. Organizatorzy przedsięwzięcia oraz władze miasta Piły przywiązują duże znaczenie do oferty kulturalnej miasta, podkreślając znaczenie humanistyczne i społeczne przestrzeni miejskiej jako swoistej "małej ojczyzny". Doceniając znaczenie kulturowego kodu żywej tkanki miasta, w ramach Kryminalnej Piły ogłasili ogólnopolski konkurs na najlepszą polską miejską powieść kryminalną. Przez nagrodę pieniężną oraz okolicznościową statuetkę chcą uhonorować tego autora powieści wydanej w roku 2013, który w sposób wyjątkowy połączył artyzm słowa literackiego z udaną intrygą kryminalną oraz inspiracjami i związkami z motywem MIASTA.

A na koniec nie lada gratka. Już w lutym ogłosimy nabór na zupełnie wyjątkowe, po raz pierwszy przeprowadzane nie tylko w Pile, ale całej Wielkopolsce, warsztaty literackie dotyczące literatury kryminalnej. Dwudziestka wybrańców pod przewodnictwem znakomitych pisarzy Katarzyny Bondy i Marcina Wrońskiego będzie poznawać tajniki warsztatu literackiego. Wyczekujcie więc kolejnych, bardziej szczegółowych informacji. Do zobaczenia w kwietniu.

Ewa Kamińska, RCK "Fabryka Emocji" w Pile
Leszek Koźmiński, Szkoła Policji w Pile

Konkurs "Kryminalnej Piły" na najlepszą okładkę książki o tematyce kryminalnej

 

konkurskryminalnapila

konkurs blog

kryminalna gra logo

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Szukaj