fbpx

Klub "Dialog" - Jerzy Illg

  • Place: sala widowiskowa

jerzy illg

Jerzy Illg, wybitny polski filolog, krytyk literacki, publicysta, wydawca oraz nauczyciel akademicki, który od 1992 roku pełni rolę redaktora naczelnego Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak".

Na spotkaniu w RCK Jerzy Illg opowie o swojej najnowszej książce Mój Znak, w której - jak zapewnia autor - czytelnik może znaleźć:

  • Niepublikowane opowieści i limeryki Wisławy Szymborskiej.
  • Wiersze okolicznościowe Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Seamusa Heaneya, Josifa Brodskiego, Dereka Walcotta.
  • Poetyckie dedykacje i nieznane przekłady Stanisława Barańczaka.
  • Zdjęcia autorstwa Annie Leibovitz, Ryszarda Kapuścińskiego, Joanny Helander.
  • Rysunki Józefa Czapskiego, Allena Ginsberga, Sławomira Mrożka, Andrzeja Dudzińskiego.
  • Niecenzuralne dowcipy góralskie ks. Józefa Tischnera.
  • Epitafia, apoteozy, kuplety, sprośne apokryfy staropolskie i tradycyjne pieśni irlandzkie.
  • A do tego… kawał historii, niezupełnie poważnie napisanej.

Jerzy Illg – "żywe logo" Znaku i redaktor naczelny wydawnictwa, w nowym, poszerzonym wydaniu swoich wspomnień z pasją i poczuciem humoru opowiada o kulisach profesji wydawcy. Przyjaciel noblistów i akuszer wielu bestsellerów wyznaje, do jakich forteli musi się uciekać, by pozyskać autora bądź wydobyć z niego oczekiwane dzieło. Ujawnia tajemnice loteryjek u Wisławy Szymborskiej, okoliczności palenia marihuany z Czesławem Miłoszem i beatnikami w Kalifornii, włamywania się nocą do banku we Frankfurcie, handlu walutą na bazarze Różyckiego, zmuszania do promocji Wiesława Myśliwskiego, bezsenności pod kołdrą z Joanną Bator.

Jerzy Illg zorganizował szereg ważnych spotkań. W 1997 i 2000 roku zaaranżował Krakowskie Spotkania Poetów, które patronatem objęli polscy nobliści. W 1998 roku przygotował w Los Angeles wystawę "Miłosz w obiegu niezależnym" będącą wystawą towarzyszącą International Czesław Miłosz Festival w Claremont. Ponadto w 2000 roku w USA zrealizował film dokumentalny "Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława Miłosza" (reż. M. Zmarz-Koczanowicz).
Illg hipis - nigdy nie ukrywał tego, że jest hipisem – w 1968 roku uczestniczył w pierwszych polskich zlotach hippisowskich. Jest jednym z bohaterów książki Kamila Sipowicza pt. "Hippisi w PRL-u".

Wyprawy sztokholmskie - Jerzy Illg miał zaszczyt uczestniczyć w trzech uroczystościach przyznania Literackiej Nagrody Nobla w Akademii Szwedzkiej. W 1987 roku przy okazji przyznawania wyróżnienia Josifowi Brodskiemu, w 1995, gdy nagrodę odbierał irlandzki poeta Seamus Heaney, oraz w 1996 roku, gdy Nobla otrzymała Wisława Szymborska.

Napisał książkę "Zagram ci to kiedyś". Stanisław Radwan w rozmowie z Jerzym Illgiem. Radwan to człowiek orkiestra. Żyje muzyką, literaturą, sztuką, podróżami po świecie. Ma w życiu szczęście, bo dzięki swym talentom i pasjom poznał wybitnych ludzi kultury polskiej i światowej, pracował z naszymi wielkimi od teatru: Swinarskim, Hübnerem, Jarockim, Grzegorzewskim; sam był dyrektorem krakowskiego Starego Teatru i reżyserował. Zaprzyjaźniony z Piwnicą pod Baranami, a zarazem, jak to w Krakowie, z klerem. Nie tym ze Smarzowskiego. Na swojej drodze spotkał kardynałów Sapiehę i Wojtyłę, a także ludzi "Tygodnika Powszechnego". O tym wszystkim Radwan opowiada, sypiąc anegdotami.

Zbiór rozmów Jerzego Illga z zaprzyjaźnionymi poetami i artystami – a zarazem autorami Znaku – ukazuje się z okazji jubileuszu 55-lecia Wydawnictwa. Powstawały one na przestrzeni prawie trzydziestu lat – w czasie uroczystości noblowskich w Sztokholmie, ale też w Berkeley i Krakowie, Paryżu i Warszawie, Katowicach i Florencji.

"Wiersze z Marcówki" to zapis doznań, medytacji i olśnień przeżytych z dala od ludzi, w samotności i ciszy, dzięki której można odnaleźć utracony spokój, usłyszeć własne myśli i to, co mają do powiedzenia góry i trawy, drzewa i obłoki, wiatr poruszający skrzypiącymi okiennicami pustego domu i mgła wypełniająca las." I takie rzeczywiście są.

Jerzy Illg i Leonard Neuger znakomicie sprawdzili się w roli rozmówców Andrieja Tarkowskiego. Umieli go słuchać. Autor "Zwierciadła" z wyjątkową szczerością odpowiadał na zadawane pytania, czasami wygłaszał dłuższe monologi, które brzmią tak samo aktualnie dzisiaj, jak 30 lat temu. Naprawdę warto czytać Tarkowskiego.

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Szukaj