fbpx

Narodowe czytanie Sienkiewicza

  • Place: sala widowiskowa

narodowe czytanie

"Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma!"

Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza - 6 września 2014 r., godz. 17.00, Park Miejski w Pile

Narodowe Czytanie to zainicjowana dwa lata temu przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Odkrywaliśmy piękno, ale też ciętość Fredrowskiego języka, mądrość i aktualność jego diagnoz.
Tym razem bohaterem akcji "Narodowe czytanie" będzie Henryk Sienkiewicz – właściwie Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos - nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku.

Za co kochamy "Trylogię" Sienkiewicza? W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. "Trylogia" to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.
Do wspólnego czytania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza w Parku Miejskim w Pile 6 września 2014 r. zapraszają: Regionalne Centrum Kultury Fabryka Emocji oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.
W akcji czytania wezmą udział przedstawiciele władz miejskich, środowiska kultury i oświaty, dziennikarze, przedsiębiorcy, a zainicjuje je Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły.
Ale sobotnie popołudnie w malowniczym parku to nie tylko literacko-teatralny happening. To także:
• mini-biblioteka, w której chętni czytelnicy będą mogli wypożyczyć książkę, zapoznać się z regulaminem biblioteki, poznać księgozbiór oraz otrzymać informację o działających punktach bibliotecznych;
• konkurs plastyczny na współczesną ilustrację do fragmentu książki Henryka Sienkiewicza;
• prezentacja własnych fraszek dot. bohaterów "Trylogii";
• quiz nt. treści i postaci bohaterów;
• konkurs dla publiczności, polegającego na odgadywaniu tytułów utworów, z których pochodzą prezentowane fragmenty.;
• zabawy plastyczno-ruchowe dla dzieci.

Na parkowej scenie zorganizowany zostanie pokój z owalnym stołem i krzesłami dla czytających.
Na dziedzińcu wyeksponowane będą stroje szlacheckie, a chętni będą mogli się przebrać.
Podczas Pikniku będzie można skosztować wybornego miodu pitnego.

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Szukaj