fbpx

Klub "Dialog" - Wiesław Kot

  • Place: sala widowiskowa

Klub "DialoG" RCK
WIESŁAW KOT
Najważniejsze sceny w historii polskiego filmu
(prezentacja i omówienie)

wieslaw kot

Wspólne oglądanie kilkuminutowej sceny to jednocześnie ćwiczenia ze spostrzegawczości.
Omawiana scena to zaproszenie co całego filmu, a także do epoki, w której dzieło powstało, do poznania świata, z którego wyrosło.
Przykładowo: "Popiół i diament", scena podpalania lampek ze spirytusem na kontuarze. Próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego nikt nie tańczy, kiedy śpiewają "Czerwone maki"? Dlaczego Zbigniew Cybulski nosi kurtkę, która przypomina strój Jamesa Deana? Dlaczego nosi w tym filmie przyciemniane okulary, a w następnych filmach już czyste szkła? Jak to się dzieje, że w knajpie zasadniczo pije się koniak, a lampki, do których Cybulski nalewa alkohol, płoną choć nie powinny? Dlaczego towarzyszący mu w tej scenie Adam Pawlikowski popełnił samobójstwo? Jak to było naprawdę z bohaterem filmu i powieści? Dlaczego taka sobie powieść była obowiązkową lekturą przez całe dziesięciolecia PRL-u?
Wiesław Kot -  wykładowca uniwersytecki (dziennikarstwo, historia mediów), publicysta, krytyk filmowy, autor licznych książek, częsty gość programów telewizyjnych, bloger ("Kotonotatnik").

25 kwietnia 2014, godz. 18.00
Teatr Miejski, pl. Staszica 1
wstęp wolny

Info: www.rck.pila.pl, tel. 67 210 5011

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

write

Szukaj